איראן: "מגנים את הפרת ריבונותנו - נגיב בעוצמה לכל פרובוקציה"

לאחר הפלת המל"ט, משרד החוץ האיראני העביר מסר חריף לארה"ב. גורמים אמריקנים: "מתנהל מרוץ אחר השרידים מחשש שיפלו לידיים איראניות; טהראן ניסתה להפיל כלי טיס נוסף - אך פספסה"

זמן צפייה: 00:36

משרד החוץ האיראני התייחס לאירועים שהתרחשו הבוקר (חמישי) בדרום המדינה, בהם משמרות המהפכה יירטו מל"ט אמריקני שלטענתם חדר לשטח המדינה, והעביר מסר תקיף לארצות הברית: "אנו מגנים בחריפות כל הפרה של המרחב האווירי על ידי מל"ט אמריקני. נגיב בעוצמה לכל פרובוקציה". בתוך כך, גורמים בארצות הברית אמרו לרשת "פוקס" כי בשעה זו מתנהל מרוץ אחר שרידי כלי הטיס מהחשש שיפול לידי ידיים איראניות. כמו כן, נטען כי הרפובליקה האסלאמית ניסתה להפיל מל"ט נוסף - אך פספסה.

גורם אמריקני אישר מוקדם יותר היום את הדיווח האיראני, כי משמרות המהפכה יירטו מל"ט של צבא ארצות הברית, אך סייגו כי הדבר אירע מעל המים הבין-לאומיים, כ-17 מיילים ימיים מהשטח האיראני. זאת בניגוד זאת בניגוד להודעת משמרות המהפכה, לפיה כלי הטיס יורט בשטחה. את הדברים אמר בשיחה עם כתב הפנטגון של פוקס, ובכך סתר את דברי הצבא שהכחיש את הדיווחים האיראניים. כמו כן, הגורם מסר כי הרחפן שהופל היה מדגם טריטון MQ-4C.

לכתבות נוספות בנושא >> 

משמרות המהפכה באיראן: "יירטנו מל"ט ריגול אמריקני"

איראן: "בידינו טילים שיכולים לפגוע בנושאות מטוסים בים"

הסכם הגרעין קורס - אך איראן וארה"ב לא מחפשות עימות • פרשנות

מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, אמר כי יירוט המל"ט האמריקני הינו "מסר ברור" לארצות הברית. "הגבולות שלנו הם קו אדום, נגיב בחוזקה לכל תוקפנות", אמר. "טהראן לא רוצה במלחמה מול אף מדינה, אך מוכנה להגן על עצמה".

כאמור, מוקדם יותר הבוקר משמרות המהפכה באיראן טענו כי יירטו מל"ט ריגול אמריקני מסוג “RQ-4" במרחב האווירי של דרום המדינה, באזור מצר הורמוז - כך דווח ברשת הטלוויזיה הממשלתית IRNA. באתר של משמרות המהפכה נכתב: "המל"ט יורט כשהוא נכנס לשטח האווירי של איראן סמוך למחוז הדרומי".עם זאת, דובר בפיקוד המרכז של ארצות הברית הכחיש את הדברים ואמר בריאיון ל"וויס אוף אמריקה" כי "לא הייתה שום פעילות אמריקנית במרחב האווירי של איראן היום".

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ וסגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ וסגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי | צילום: רויטרס

ביום שישי כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו, מפי בכיר אמריקני, כי אונייה איראנית זיהתה מל"ט אמריקני במפרץ עומאן, שעות לפני שהותקפו שתי מכליות הנפט, ושיגרה לעברו טיל קרקע-אוויר. הטיל החמיץ את המטרה והתרסק בים. הבכיר האמריקני הסביר שלפני שספג אש, המל"ט מסוג MQ-9 זיהה כלי שייט איראניים מתקרבים למכליות הנפט, אך לא אמר אם זוהתה מתקפה מצד הספינות האיראניות על המכליות.

ביום שלישי, סלאמי הצהיר כי טהראן מחזיקה בטילים בליסטיים שבכוחם לפגוע בנושאות מטוסים בים, והוסיף: "אם נגיע למצב שבו נוכל לפגוע בנושאות מטוסים של ארה"ב - הדבר ישנה את המשוואה הצבאית כולה".

בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הודיע כי יש להמשיך להפעיל לחץ על איראן על מנת לשכנעה שפעולותיה אינן משרתות את האינטרס שלה. לדבריו, "מחלקת המדינה האמריקנית מבקשת לוודא כי היא מצויה בתיאום עם הכוחות הצבאיים באיראן".

מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton
מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton | צילום: רויטרס