איחוד משפחות וסודות אפלים: בדיקות ה-DNA שמסעירות את העולם

ההליך הביתי, שמתבצע באמצעות בדיקת רוק פשוטה, הפך לטרנד סוחף. מצד אחד, נחשפים דרכו קשרים משפחתיים מפתיעים והוא עוזר לפענח פשעי עבר, אך מנגד יש לו צד אפל שכולל פגיעה בפרטיות

זמן צפייה: 07:18
לא ברור מה ההשפעה שלהן על חיינו, אבל בדיקות ה-DNA הביתיות הפכו לטרנד סוחף בארצות הברית ובעולם כולו. באמצעות בדיקת רוק פשוטה המתבצעת בבית, ניתן לדעת בדיוק מה ההרכב האתני של אדם ומהיכן בדיוק הגיעו אבות אבותיו, בתוך כמה שבועות בלבד מיום הבדיקה – כך לפחות מבטיחות החברות שמשווקות אותה, ומרוויחות על פי ההערכות כמאה מיליון דולר בשנה. עד לתחילת 2019 נרכשו יותר מ-26 מיליון ערכות מחברות אמריקניות בלבד. מומחים מעריכים כי בשנת 2021 המספר אף צפוי להגיע לכמאה מיליון בני אדם. רבים שסקרנים לגלות את אילן היוחסין שלהם תיעדו עצמם ברגעי הגילוי. תוכניות הטלוויזיה לא נשארו מאחור, ומשדרות את רגעי חשיפת תוצאות הבדיקה המפתיעות. בישראל, לעומת זאת, הבדיקות עדיין אסורות למכירה חופשית, אבל תעשיית ההיי-טק כחול לבן מסרבת להישאר מאחור. אחת החברות הגדולות בעולם שמשווקות את הבדיקות היא "מיי הריטג'" הישראלית, שנוסדה כבר ב-2003.
בדיקת DNA ביתית
בדיקת DNA ביתית | צילום: חדשות 13
עם זאת, בבדיקות הללו מסתתר גם צד אפל, הכרוך, כמו חידושים טכנולוגיים רבים אחרים, בוויתור על הפרטיות. חברות ה-DNA מאחסנות אצלן פעמים רבות את תוצאות הנבדקים - זה אמנם דורש את הסכמתם, אך הם לא תמיד מודעים להשלכות, שיכולות לעיתים להיות מרחיקות לכת. כך למשל, אם תוצאות הבדיקות מראות כי אדם מסוים מועד ללקות במחלות לב, הדבר עלול להשפיע על כיסוי הביטוח שלו.
ביצוע בדיקת DNA ביתית
ביצוע בדיקת DNA ביתית | צילום: חדשות 13
נתוני ה-DNA שנאספים לא רק מאפשרים למפות את ההרכב האתני של אדם, אלא גם לבחון התאמה גנטית בין שני נבדקים ספציפיים. כך לעיתים מתגלים קשרים משפחתיים מפתיעים. כשהגיע יום הולדתה של קתרין סנט קלייר, תושבת טקסס, החליטו ארבעת אחיה להפתיע אותה בבדיקת DNA. סנט קלייר גילתה לתדהמתה כי חיה כל השנים בשקר - שמי שגידל אותה למעשה אינו אביה הביולוגי, ומי שהחשיבה עד כה כאחיה, הם למעשה אחיה רק למחצה. בדיקות ה-DNA מסייעות לא רק לאתר קרובי משפחה עלומים, אלא לעיתים מסייעות לרשויות החוק לפענח מקרי פשיעה ורצח שהגיעו למבוי סתום, במקרים מסוימים בני עשרות שנים. בחודש מאי הודיעה משטרת סיאטל כי הצליחה לפענח תיק אונס ורצח של שוטרת מקומית מלפני 52 שנים. בדיקת ה-DNA הביתית הייתה בדיוק החתיכה החסרה בפאזל. "הייתה התאמה בין שני בני דודים רחוקים המקורבים לפושע, ועם המידע הזה היה ניתן לבנות אילן יוחסין ולפתח קשרים משפחתיים לחשוד", אמר השוטר שטיפל במקרה.
בדיקת DNA ביתית
בדיקת DNA ביתית | צילום: חדשות 13
אותן בדיקות הגיעו גם לפוליטיקה האמריקנית, לוויכוח בין הנשיא טראמפ לסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן, לקראת בחירות אמצע הכהונה בסוף 2018. וורן טענה תמיד כי יש לה שורשים אמריקניים ילידיים, מה שהביא את טראמפ ללעוג עליה מעל לכל במה, ואף להבטיח כי יתרום מיליון דולר אם יתברר כי לוורן אכן יש שורשים כאלה. וורן נענתה לאתגר, אך טראמפ בסופו של דבר, לא תרם דולר אחד - והתנער מכל הסיפור. חשוב לציין כי ביקורת רבה נשמעת על הבדיקות הללו, בין היתר, על מידת הדיוק שהן מספקות למשתמשים. ובכל מקרה, כדאי לשקול היטב אם כדאי לספק את יצר הסקרנות שלנו, גם במחיר האפשרות, ולו הקלושה ביותר, של חשיפת סודות אפלים מהעבר.