אחרי סין ואיטליה: איראן במקום ה-3 בעולם בתמותה מנגיף הקורונה

על פי הנתונים הרשמיים של ארגון הבריאות העולמי, ברפובליקה האסלאמית מתו מהווירוס 107 בני אדם. בכלי התקשורת במדינה דווח כי המספר גבוה בהרבה ועומד על 450. "העם הזה נמצא בצרות צרורות"

זמן צפייה: 02:18
על פי הנתונים הרשמיים של ארגון הבריאות העולמי, איראן מדורגת במקום השלישי בעולם במספר המתים מנגיף הקורונה. 107 בני אדם מתו מהנגיף ברפובליקה האסלאמית שבמערב אסיה, אך מומחים מעריכים כי המספר האמיתי גבוה בהרבה ועומד על 450 בני אדם שמתו מסיבוכים רפואיים שחולל הנגיף. בשיחה עם חדשות 13 סיפר אזרחי איראני כי "לפני זמן רב הנושא עלה לכותרות, אבל חמינאי השתיק את העניין לטובותיו האישיות". האמון שנותנים האזרחים במוסדות השלטון של המדינה דועך והולך, ולכן הציבור פונה לאלטרנטיבות עבור חיפוש מידע, דוגמת הרשתות החברתיות. אזרח נוסף מסר כי "העם הזה נמצא בצרות צרורות. עוני, רעב, קורונה ואייתוללות" ושאל: "מי מושיט יד לעזרה עבור העם הזה?" לכתבות נוספות בנושא >>  8 חשודים בהפרת בידוד ייחקרו; נשא קורונה נוסף התגלה בישראל בהלת הקורונה: סעודיה אוסרת עלייה למכה; בתי"ס באיטליה ייסגרו בהלת הקורונה: צה"ל אסר על יציאת כל החיילים והקצינים לחו"ל
נגיף הקורונה מתפשט באיראן
נגיף הקורונה מתפשט באיראן | צילום: רויטרס
גם בסעודיה החליטו לנקוט צעדי מנע ולעצור את הכניסה למקומות הקדושים במכה ואל־מדינה. הממלכה הערבית מאשימה את איראן בהפצת הנגיף בשטחה. "איראן לא אסרה את יציאת אזרחיה מתחומי המדינה, ולכן היא אחראית להפצת הנגיף בעיראק, בלבנון, בבחריין ובכווית", אמר בכיר בסעודיה. הווירוס הקטלני לא פסח אף על בכירי המשטר: סגן שר הבריאות, איראג' חרירי, הוכנס לפני ימים אחדים לבידוד. משם, פנה חרירי לציבור האיראני באמצעות סרטון וידאו והצהיר: "רציתי להודיע לכם שאני נשא של נגיף הקורונה". בכיר איראני נוסף, קצין במערך המודיעין האיראני, מת מהמחלה.
איראן: קברים המוניים עבור מתי הקורונה
איראן: קברים המוניים עבור מתי הקורונה | צילום: חדשות 13
הרחובות במדינה נטושים, בתי ספר נסגרים, והמערכת הפיננסית באיראן קרובה מתמיד לקריסה. "המכירות צנחו בצורה דרסטית - הייתה לכך השפעה רבה. אנשים חוששים לגעת בדברים או לקחת מוצר מידינו", סיפרה מוכרת בקניון בבירה טהראן. מערכת הבריאות במדינה, במיוחד מחוץ לבירה, קורסת תחת העומס - ולאיראנים נותר רק להתמודד עם המראות של קברים המוניים עבור המתים.