יותר מ-50 אלף נדבקים בשבוע: הגל השני מכה בעוצמה בספרד

אחרי שכבר השתלטה על המגפה, הנגיף חזר אל המדינה - שם אובחנו יותר מ-50 אלף נדבקים בשבוע. ההתקהלויות נאסרו בערים רבות - ענף התיירות נפגע קשות. "כמות הנדבקים - כמו בשיא הגל הראשון"

זמן צפייה: 01:23
ב-20 במארס 2020, בשיא הגל הראשון, כ-10,800 בני אדם אובחנו כנשאי קורונה בספרד. מיום זה ואילך, הצליחה המדינה האירופית לשמור על מספרים נמוכים יותר, באופן איטי אך בטוח השתלטה על הנגיף, שחררה את ההגבלות, עד שבשיא החיובי הגיעה לכ-100 נדבקים ביום אחד. אתמול (חמישי), ביום השלישי ברציפות, יותר מ-8,000 איש התגלו כנשאים, ובכך סיכמה ספרד שבוע שלם עם יותר מ-50 אלף נדבקים חדשים. בכמה ערים בספרד כבר הכריזו בשנית על איסורי התקהלות וקבעו הגבלות לברים ולמסעדות. בחלק מהעיירות נכנסו לסגר מרצון. על פי נתוני ה"ניו יורק טיימס", בימים אלו הקורונה מתפשטת מהר יותר בספרד מאשר בארצות הברית, ביחס לאוכלוסייה. לא זו בלבד, הנגיף מתפשט שם פי שמונה יותר מאשר באיטליה ובבריטניה, ופי 10 יותר מגרמניה. "העלייה גדולה ממה שהיינו רוצים - אבל זה היה צפוי", אמר מנהל מרכז התיאום של משרד הבריאות הספרדי. "אומנם המספרים הם כמו בשיא הגל הראשון - אבל הדברים שונים לחלוטין מאיך שהיו". לכתבות נוספות בנושא >> הגל השני של הנגיף בטוקיו מאיים על האולימפיאדה שנדחתה ל-2021 יותר מ-75 אלף נדבקים ביום: הודו שוברת שיאי קורונה חדשים אחרי שכבר ניצחה את הקורונה: אוסטרליה נאבקת בגל השני
קורונה במדריד
קורונה במדריד | צילום: רויטרס
כמו בהרבה מדינות בעולם, הענף שהכי נפגע מהמשבר הוא ענף התיירות. השנה דווח כי בחודש יולי ביקרו בספרד 2.5 מיליון תיירים - ירידה של 75% לעומת אותו חודש בשנה שעברה, אז ביקרו באזור כ-10 מיליון תיירים. הבעיה המרכזית היא, שספרד נשענת במידה רבה על הכנסות מתיירות בין-לאומית. בשנים 2018 ו-2019, 12% מהתוצר המקומי הגולמי של המדינה הגיע מתיירות, כך לפי הנתונים של הרשות הסטטיסטית הלאומית. ובינתיים, כמה ימים לפני פתיחת בתי הספר והחזרה הצפוייה ללימודים - ההורים, הילדים והמורים חוששים מפני הידבקות בין כותלי המוסדות. כחלק מההנחיות החדשות, הודיעה הממשלה כי ילדי הגנים, שלא יידרשו לעטות מסכות, לא יעבדו עם חומרים שונים כגון פלסטלינה, ואילו הגננות ייאלצו להמעיט עד כמה שניתן בפעילויות קבוצתיות. גם בספרד הכריזו על קפסולות בגנים, אולם שם מספר הילדים בכל קפסולה יעמוד על 25.
קורונה במדריד
קורונה במדריד | צילום: רויטרס
בספרד, כמו בישראל, מתלבטים אם לאפשר להורים ללוות את ילדיהם ביום הראשון בלימודים. "כל מי שמכיר את מערכת החינוך יודע שבספטמבר אתה יכול להיתקל בילדים שבוכים ללא הפסקה במשך חמש שעות - ואולי אפילו להקיא מתוך חרדה", אמר מנהל בית ספר באנדלוסיה. "בדרך כלל אנחנו מבקשים מההורים להישאר עם הילדים בכיתה בימים הראשונים כדי לעזור להם לסמוך על המורים - אך לא נוכל לעשות זאת כעת". שאלה נוספת שהעלו אנשי החינוך היא כיצד יוכלו להבדיל בין הידבקות בקורונה לבין שפעת רגילה? "בכיתות, הווירוס נמצא במחזור תמידי ויהיה קשה לאבחן בין הסוגים", טענה מורה מבית ספר במדריד. "יש ילדים שסובלים מברונכיט, יש כאלה שמשתעלים בגלל דלקת בגרון. מה, על כל בעיה כזו נשלח ילדים לבדיקת קורונה?" כך או כך, גם ההורים וגם המורים סבורים שאין ברירה - אלא לנסות לחזור לשגרה. "הילדים צריכים להיות עם ילדים אחרים, למרות הכול".
קורונה, מדריד, ספרד, קורונה בספרד
קורונה במדריד | צילום: רויטרס
כזכור, בגל הראשון ספרד הייתה קרובה למקום הראשון במספר הנדבקים ובמניין מקרי המוות מסיבוכי המחלה, כאשר בתחילת חודש אפריל מספר המתים חצה את ה-10 אלף ו-950 מהם היו ביממה אחת - מספר המתים הגבוה ביותר במדינה מתחילת המשבר.