שר החוץ האיראני: תפיסת המכלית הבריטית - שמירה על החוק הימי

זריף התבטא לראשונה מאז החרמתו של כלי השיט וטען כי "על בריטניה להפסיק להיות אביזר מסייע לטרור הכלכלי של ארה"ב". "איסנא" פרסמה תיעוד של המכלית שטה במי הנמל. אנשי הצוות צפויים להיחקר

זמן צפייה: 01:24

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף התבטא היום (שבת) לראשונה מאז החרמתה של מכלית הנפט הבריטית במצרי הורמוז. "שלא כמו הפעולה הפיראטית במצרי גיברלטר", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו. "הפעולה שלנו במפרץ הפרסי נועדה כדי לשמור על החוק הימי הבין-לאומי. על בריטניה להפסיק להיות אביזר מסייע לטרור הכלכלי שמפעילה ארצות הברית".

שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, שוחח עם זריף והביע בפניו את אכזבת בריטניה מתפיסת המכלית. האנט משרד החוץ הבריטי זימן את הנציג האיראני לשיחת הבהרה. בתוך כך, החברה שבבעלותה המכלית הבריטית אמרה כי היא מכינה בקשה רשמית לבקר את אנשי הצוות, וכי איראן מסרה כי אנשי הצוות במצב טוב.

שרת ההגנה הבריטית אמרה שההשתלטות הייתה במימי עומאן, ושבניגוד לדיווחים שונים - הספינה הבריטית שליוותה את המכלית הייתה במרחק שעה, ולא עשר דקות כפי שנטען.

סוכנות הידיעות האיראנית איסנא, פרסמה היום לראשונה סרטון של מכלית הנפט הבריטית שהוחרמה אתמול בידי איראן במצרי הורמוז. בסרטון נראית המכלית, "סטנה אימפרו", כשהיא שטה במימי הנמל. עוד דיווחה איסנא כי המכלית לא נשאה עליה מטען, וכי אנשי הצוות שהיו עליה צפויים להיחקר "על נושאים טכניים".

דובר מועצת שומרי החוקה האיראנית אמר לסוכנות הידיעות פארס כי תפיסת המכלית הבריטית בידי משמרות המהפכה הייתה פעולת תגמול על תפיסת המכלית האיראנית מוקדם יותר החודש. "פעולות תגמול מקובלות בחוק הבין-לאומי", אמר הדובר, והוסיף כי הצעד של איראן הוא "התנגדות למלחמה הכלכלית, וכי החרמת מכליות נפט נחשבת כפעולת תגמול". מועצת שומרי החוקה מגיבה לעתים רחוקות על עניינים כגון אלו, אך כאשר היא מתבטאת, דבריה נתפסים כמשקפים את דעותיו של המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי.

במקביל, צרפת וגרמניה גינו בחריפות את החרמת המכלית הבריטית בידי איראן, וקראו לה לשחרר את כלי השיט לאלתר. בבחריין, שם ממוקם הצי החמישי של ארצות הברית, הצטרפו לגינוי. משרד החוץ הבחרייני כתב בהצהרה רשמית כי על איראן "להפסיק את מעשיה הבלתי אחראיים".

עוד בחדשות 13:
משמרות המהפכה האיראניים: "השתלטנו על מכלית נפט בריטית"

בריטניה על החרמת המכלית ע"י איראן: "צעד בלתי מקובל"

איראן: המכלית הבריטית שנעצרה הייתה מעורבת בתאונה עם סירת דיג

עלי חמינאי
עלי חמינאי | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום אמר בכיר איראני כי מכלית הנפט הבריטית שהוחרמה כאמור אתמול בידי איראן במצרי הורמוז, הייתה מעורבת בתאונה ימית עם ספינת דיג מקומית לפני שנלקחה. עוד אמר, כי המכלית,  "סטנה אימפרו", נלקחה לנמל בנדר עבאס שבדרום איראן, וכי כל 23 אנשי הצוות שהיו עליה עדיין נמצאים על סיפונה, ויישארו שם עד תום חקירת האירוע. "המכלית הייתה מעורבת בתאונה עם סירת דיג איראנית", אמר ראש רשות הנמלים והים של פרובינציית הורמוזגן, שבה ממוקם נמל בנדר עבאס. "כשהסירה שלחה אותות מצוקה, המכלית הבריטית התעלמה מהם".

סוכנות הידיעות הממשלתית של איראן, אירנא, מסרה כי המכלית גרמה נזק לסירת הדיג, שדיווחה על התקרית לרשות הנמלים והים של המדינה - שבתורה התריעה על כך בפני משמרות המהפכה. בד בבד, סוכנות הידיעות איסנא דיווחה כי המכלית לא נשאה עמה שום מטען.

בינתיים, בבריטניה עוקבים אחרי הההתפתחויות בחשש: שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, אמר כי הוא מודאג מ"הדרך המסוכנת" בה נוקטת איראן. "התקרית אתמול במפרץ הפרסי מצביעה על כך שאיראן נוקטת בדרך מסוכנת של התנהגות בלתי חוקית שמערערת את היציבות האזורית", כתב האנט בחשבון הטוויטר שלו. "אנחנו מנסים למצוא דרך ליישב את הסכסוך סביב המכלית האיראנית 'גרייס 1' אך נוודא את הביטחון של המשלוחים הימיים שלנו".

אתמול התייחס האנט למעצר המכלית בידי משמרות המהפכה האיראניים, והצהיר כי "מדובר בצעד בלתי מקובל - מודאג מאוד מהתקרית".

האנט אמר כי "יהיו השלכות אם איראן לא תחזיר את המכלית", והוסיף: "איראן תהיה המפסידה הגדולה אם חופש התנועה ייפגע". עם זאת, שר החוץ טען כי בריטניה לא מעוניינת בתגובה צבאית וכי ברצונה לפתור את המצב בדרך דיפלומטית. על פי דיווחים, אוניית המלחמה הבריטית "מנוטרוז" עורכת פטרול במצר הורמוז.

בדבריו התייחס האנט גם לדיווח אודות המכלית השנייה שנעצרה בידי טהראן, האונייה "מסדר" שבבעלות בריטית אשר שוחררה אחרי שקיבלה "אזהרה סביבתית", ואמר כי ככל הנראה על שתי האוניות לא נכחו אנשי צוות בריטים. עוד הוסיף האנט כי לונדון בוחנת כעת מה ניתן לעשות על מנת לשחרר את המכלית. "חשוב לשמור על חופש התנועה של כלי שיט באזור". נוסף לכך, שר החוץ הבריטי מסר כי הוא שוחח עם מקבילו האמריקני, מייק פומפאו, על התקרית.

השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית
השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית | צילום: RoyalMarines

במקביל, צבא ארצות הברית התייחס לאירועים ומסר כי מטוסים לא חמושים חגים בשמים הבין-לאומיים ומפקחים על המצב במצרי הורמוז. כמו כן, לפי הדיווחים, מלך סעודיה סלמאן אישר את כניסתם של חיילים אמריקנים לשטח הממלכה במטרה להגביר את האבטחה באזור. גורם אמריקני בכיר אישר כי ארצות הברית תשלח 500 חיילים לסעודיה במטרה להגביר את הנוכחות הצבאית במזרח התיכון.

בתוך כך, המפעילים הבריטים של המכלית "סטנה אימפרו", שנעצרה על ידי משמרות המהפכה האיראנים, אישרו הלילה כי האונייה כבר לא תחת שליטתם. לטענתם, המכלית עמדה בכל חוקי הניווט והתקנות הבין-לאומיות ולא הפרה אותן, כפי שהאיראנים טענו בעת המעצר. כמו כן מסרו כי 23 חברי הצוות שהיו על האונייה הם מהודו, רוסיה, לטביה והפיליפינים.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הצהיר כי ישוחח עם בריטניה על התקרית. "יש לנו ברית קרובה עם בריטניה", הצהיר הנשיא האמריקני. "הדבר רק מוכיח את מה שאני אומר על איראן - רק צרות. אלה לא אוניות אמריקניות - אלא בריטיות. יש להם ראש ממשלה חדש שייכנס בקרוב - זה טוב לבריטניה". מהבית הלבן נמסר כי המועצה לביטחון לאומי מודעת להחרמת המכלית: "נמשיך לעבוד עם בנות הברית כדי להגן מפני התנהגותה של איראן".

מסלול מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero'', כפי שפורסם ''באל-מנאר''
מסלול מכלית הנפט הבריטית ''Stena Impero'', כפי שפורסם ''באל-מנאר'' | צילום: חודשת 13

כאמור, מוקדם יותר אתמול משמרות המהפכה האיראניים הודיעו כי השתלטו על מכלית נפט בריטית במצרי הורמוז. המכלית, "סטנה אימפרו", נעצרה בהמשך לדיווחים לפיהם כלי השיט אותר כשהוא בדרכו לאיראן - ולא שלח איתותים במשך זמן רב. ממשלת בריטניה התכנסה לדיון חירום בעקבות האירוע החריג.

זמן קצר לאחר מכן, דיווחו גורמי מודיעין אמריקנים כי המכלית "מסדר", שבבעלות חברה בריטית, נעצרה גם כן בידי האיראנים. האונייה שוחררה אחרי שקיבלה "אזהרה סביבתית", והמשיכה בדרכה.

ממשמרות המהפכה נמסר כי המכלית נעצרה לבקשת הרשויות הימיות של הורמוזגן. לדבריהם, היא נלקחה לאזור חופי והועברה לרשויות הימיות, שינקטו בצעדים המשפטיים ההכרחיים. בסוכנות הידיעות אירנא דווח כי המכלית כיבתה את המעקב שלה והתעלמה מאזהרות.