נשיא איראן על מעצר מכלית הנפט: "בריטניה תישא בתוצאות"

המתיחות במפרץ: חסן רוחאני התייחס למהלך התקדימי של הממלכה, אשר כוחותיה השתלטו בשבוע שעבר על ספינה השייכת לרפובליקה האסלאמית. בתוך כך, ארה"ב צפויה להטיל סנקציות נוספות על המדינה

בכיר במשטר האיראני מגיב למעצר המכלית ע"י בריטניה
זמן צפייה: 00:48

נשיא איראן חסן רוחאני התייחס היום (רביעי) למעצר מכלית הנפט האיראנית והצוות בשבוע שעבר, ואמר כי "בריטניה היא האחראית לחוסר היציבות והיא תישא בהשלכות בהמשך" - כך צוטט הנשיא בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". כמו כן, רוחאני מסר כי ההחלטה להעשיר אורניום לרמה החורגת ממה שנקבע בהסכם הגרעין היא למטרות שלום, ואינה מפרה את התחייבויות הרפובליקה מ-2015. הוא הוסיף כי העשרת האורניום מיועדת לזיקוק דלקים עבור מפעלים.

במקביל, השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן, בריאן הוק, מסר כי ארצות הברית עשויה להטיל סנקציות חדשות על הרפובליקה האסלאמית. עוד הוסיף כי האמריקנים עובדים על הסכם חדש עם טהראן שיובא לאישור הקונגרס ולאחר מכן יוצג במסגרת המשא ומתן עם איראן.

לכתבות נוספות בנושא >> 

איראן: "מכלית הנפט שנעצרה על ידי בריטניה - לא יועדה לסוריה"

משרד החוץ הרוסי: "מעצר המכלית האיראנית – מהלך שתוכנן מראש"

איראן: נשתלט על מכלית בריטית אם כלי השיט שלנו לא ישוחרר

השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית
השתלטות בריטניה על המכלית האיראנית | צילום: RoyalMarines

אתמול התייחס בכיר בצבא האיראנו למעצר המכלית, ואמר כי "המעצר התבצע תחת תירוצים מומצאים, ולא ייענה בשתיקה. טהראן תגיב בתזמון הראוי". יום לפני כן, שר ההגנה האיראני תיאר את הצעד כ"מהלך מאיים ושגוי". לדבריו, "מעצר המכלית האיראנית על ידי בריטניה היה מהלך פיראטי, ואיראן לא תסבול את זה". משרד החוץ האיראני התייחס אף הוא למעצר המכלית, וטען כי "טהראן לוקחת צעדים פוליטיים, חוקתיים ודיפלומטיים בנוגע למעצר המכלית על ידי הצי הבריטי".

ביום ראשון הצהיר סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, כי מכלית הנפט לא יועדה לסוריה - חרף טענות לונדון, שעצרה את המכלית בגין ההפרה האיראנית של הסנקציות, לדבריה.

אראקצ'י תיאר את מעצר המכלית כ"מהלך פיראטי", והסביר כי בשל קיבולת המכלית היא עברה דרך מצר גיברלטר, ולא דרך תעלת סואץ. ארקאצ'י הדגיש, כאמור, כי יעד כלי השיט לא היה סוריה - אך לא ציין מה היה היעד המתוכנן.

נשיא איראן רוחאני (ארכיון) | צילום: חדשות 13

"הנמל בסוריה, שאליו לדברי הממלכה הייתה אמורה להגיע המכלית, איננו גדול מספיק בשביל המכלית", הסביר סגן השר. "המכלית חלפה דרך מים בין-לאומיים במצר גיברלטר, ואין שום חוק שמאפשר לבריטניה לעצור אותה. אנחנו דורשים את שחרורה".

בתוך כך הודיע אראקצ'י בתחילת השבוע באופן רשמי על כך שאיראן תעלה את רמת העשרת האורניום לרמה הנדרשת עבור תחנת הכוח הגרעינית בבושהר. על פי גורמים באיראן מדובר על רמה של 5% - החורגת מהמגבלה של 3.67%, עליה הוסכם בהסכם הגרעין עם המעצמות. כמו כן, אמר ארקא'צי כי מכתב בנושא יישלח היום על ידי שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זאריף לשרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני.

מסיבת העיתונאים באיראן
מסיבת העיתונאים באיראן | צילום: חדשות 13

"היום אנחנו עושים את הצעד השני בירידה בהתחייבויות בתוכנית הגרעין, בכל שישים ימים תתבצע ירידה נוספת בהתחייבויות שלה", אמר אראקצ'י, והצהיר כי הרפובליקה האסלאמית רוצה שההסכם יינצל, אך דורשת שהמעצמות ימלאו את ההתחייבויות שלהן. "איראן הקדישה מספיק זמן לדיפלומטיה, הדלתות למשא ומתן עדיין פתוחות אך דרושות יוזמות חדשות בנושא. לאיחוד האירופי היו שישים ימים למצוא ופיתרון והוא לא הצליח".

כאמור, ביום חמישי נערכה פשיטה של הצי הבריטי בגיברלטר על המכלית איראנית "גרייס 1" שהייתה בדרכה לסוריה. במקרה הזה מדובר בהפרת הסנקציות של האיחוד האירופי על הסורים. האיראנים הביעו כעס גדול על התקרית הזו ואיימו שיש בכוונתם "ללכוד" מכלית בריטית - החרפה משמעותית של הרטוריקטה של טהראן. זהו פרק נוסף בהסלמה במפרץ, שנכון לעכשיו אין שום סימן למשהו שיכול לפרק את המתח.