לאחר הרשעת הצעירה: קריאות בבריטניה לחרם תיירות על קפריסין

אמה של הצעירה, שהורשעה בכך שהגישה תלונת שווא נגד קבוצת ישראלים בטענה שאנסו אותה, הביעה תמיכת בחרם שתופס תאוצה ברשת • שתי ישראליות יטוסו להקראת גזר הדין כדי להביע בצעירה תמיכה

זמן צפייה: 01:23

פרשת המין בקפריסין: בבריטניה בימים האחרונים החל קמפיין, המתנהל בין היתר ברשתות החברתיות, תחת ההאשטג BoycottCyprus# המעודד חרם תיירות על קפריסין. זאת, בעקבות הרשעת הצעירה בת ה-19 בבדיית האונס הקבוצתי בידי הנערים הישראלים בתחילת השבוע.

החרם מקבל תמיכה רחבה בבריטניה, ואלפי אנשים חתמו על עצומה המבקשת לבטל את ההרשעה. אמה של הצעירה התייחסה לדברים ואמרה לחדשות BBC שהיא מאמינה שמה שקרה לבתה לא מקרה מבודד. "קפריסין אינה מקום בטוח. אם מתלוננות מדווחת, הם לא מאמינים לה, הם לועגים לה במקרה הטוב, או שיקרה לה מה שקרה לבת שלי".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

בריטניה תפנה לרשויות בקפריסין: "מודאגים מהוגנות משפט הצעירה"

במקביל, שתי ישראליות קראו לציבור להצטרף אליהן בהבעת תמיכה בצעירה, שלטענתן הורשעה שלא בצדק, בהקראת גזר הדין. השתיים הודיעו שיטוסו לקפריסין ב-6 בינואר, יום לפנ הדיון, וישובו לאחר מכן.

בתוך כך, הפסיכולוג המלווה את הצעירה מאז תחילת המשפט אמר לעיתון "הגרדיאן" שבית המשפט לא לקח בחשבון את הפוסט טראומה שהיא חווה כשהיא תושאלה.

אתמול מסר דובר משרד החוץ הבריטי לעיתון "הגרידיאן" כי יפנה לרשויות באיה נאפה בנוגע לגזר הדין. "בריטניה מודאגת מהוגנות המשפט, ותעלה את חששותיה מול ניקוסיה", אמר.

הצעירה הבריטית מובאת לדיון בהארכת מעצרה
הצעירה הבריטית מובאת לדיון בהארכת מעצרה | צילום: חדשות 13
ביום שני, כאמור, הורשעה הצעירה הבריטית בקפריסין, והיא צפויה לערער על החלטת בית המשפט. עורך דינה, מייקל פולק, מסר לאחר ההחלטה כי הם "מאוכזבים מאוד - אך לא מופתעים מההחלטה", לדבריו: "השופט סירב להתייחס לראיות שהגשנו, שתומכות בעובדה כי הצעירה נאנסה. היה קשה לעקוב אחר ההיגיון שלו".

בת ה-19 הורשעה בבית משפט מקומי בהטרדת הציבור, לאחר שנקבע כי בדתה את האונס הקבוצתי. כזכור, לטענתה, היא הודתה בפני החוקרים בבדיית האונס לחצים פסולים שהופעלו עליה. השופט קבע כי הצעירה העלילה על הנערים את התלונה כנקמה על כך שצולמה מקיימת יחסי מין עם אחד מהם, והיא צפויה לרצות עונש של עד שנת מאסר אחת, וקנס של עד 1,450 ליש"ט. גזר הדין נדחה, וצפוי להתפרסם בשבוע הבא.

לפני כחודש העידה הצעירה בבית המשפט, וסיפרה: "אני לא יודעת כמה מהם אנסו אותי - הצלחתי להתרחק מהם והתחלתי לצרוח". בת ה-19 סיפרה על יחסי המין שקיימה בהסכמה עם בחור ישראלי אותו פגשה מוקדם יותר, ושחזרה: "חבריו ניסו להיכנס, אמרתי 'לא, לא. אני לא עושה את זה'. אמרתי להם שהם צריכים ללכת. נשמעו הרבה צעקות בעברית".

"לא יכולתי לנשום", סיפרה הצעירה. "ניסיתי להטות את הראש שלי הצידה והחברים צעקו, ניסיתי להזיז את רגלי, למשוך את הידיים שלי. לא יכולתי לראות כמה מהם אנסו אותי. התנשמתי, הצלחתי להתרחק מהם והתחלתי לצרוח יצאתי מהחדר כשאני רועדת וצורחת".

בהמשך עדותה, סיפרה על ביקורה במרפאה הסמוכה למלון: "הייתי מבועת כל כך שהתעלפתי פעמיים. לא יכולתי לשבת זקופה בניידת המשטרה". כשבוע לפני כן, קבע בית המשפט כי הודאתה של הצעירה קבילה, והינה ראייה מרכזית בתיק.