צפו: בנה יד ביונית לבנו התינוק

בן ריאן היה מורה לפסיכולוגיה כשבנו, סול, נאלץ לעבור כריתת יד בגיל עשרה ימים בלבד. פיתח בעצמו יד ביונית לבנו. כעת הוא מנסה לגייס מימון לקידום הפרויקט

בן ריאן ובנו סול

כשבנו סול נאלץ לעבור כריתת יד בגיל עשרה ימים, נחשף בן ריאן למצבה העגום של תעשיית הפרוטזות לתינוקות: פרוטזות משולבות בטכנולוגיית חיישנים זמינות רק מגיל ארבע ואילך, וגם אז מדובר בפרוטזות מכוערות ומסורבלות, שילדים רבים מסרבים להשתמש בהן. לכן החליט ריאן לקחת את העניינים לידיים ולבנות יד ביונית מותאמת בכוחות עצמו. ריאן, יש לציין, הוא לא מהנדס או מומחה לרובוטיקה - הוא מורה לפסיכולוגיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

tgg

ריאן החליט לנעול את עצמו בחדרו, למספר ימים בכל פעם, וללמד את עצמו רובוטיקה כדי לבנות בעצמו פתרון לסול. "הוא היה בצריף שבגינה ולא הייתי רואה אותו למשך ימים", סיפרה אשתו קייט. "אם אני לגמרי כנה, חשבתי שהוא קצת משתגע". ואכן, לאחר תקופת מחקר ארוכה הצליח המורה לפתח יד ביונית מיוחדת לבנו - כיום בן שנה - שהוא מצליח להניע בכוחות בעצמו. "זו הגרסה השנייה שבניתי - והבאה תהיה טובה אף יותר", הוא מבטיח.

כעת מנסה ריאן - שפתח חברה לצורך הנושא - לגייס 150 אלף ליש"ט כדי להמשיך ולפתח את הפרוטיזות המתקדמות. "רק בארצות הברית לבדה נולדים כאלף ילדים בשנה שיוכלו ליהנות מהטכנולוגיה שלנו - וזה לא כולל הילדים שנאלצים לעבור כריתות בשל פציעות או מחלות", הוא מסביר בעמוד מימון ההמונים. לדבריו, הזרוע הביונית מופעלת על ידי השרירים עצמם ומשכך לא זקוקה למקור כוח חיצוני, נטולת ברגים או חלקים קטנים אחרים העלולים להשתחרר ולסכן תינוקות, היא קלה ומעל לכל - בזכות טכנולוגיית הדפסת תלת-המימד, עלותה נמוכה יחסית לשוק.

לדברי פול סוהי, מבכירי חברת התוכנה "אוטודסק" שעבד בצמוד לריאן. מדובר בהישג משמעותי מאוד. "היה מדהים לעבוד על הפרויקט החדשני והשאפתני הזה", הוא אומר. "זה מדהים שלמרות שאין לו כל רקע בעיצוב מוצר, בן הצליח ללמד את עצמו מספיק כדי ליצור משהו שיעזור לא רק לבנו שלו, אלא פוטנציאלית גם לעוד רבים אחרים שנתקלים באותם אתגרים".