שיחת ביידן-פוטין: "ינקטו צעדים כלכליים חסרי תקדים במקרה של הסלמה צבאית"

נשיא ארה"ב ונשיא רוסיה קיימו שיחת וידאו בת שעתיים בנושא המתיחות הגוברת בין רוסיה לאוקראינה ואזהרות המודיעין האמריקני מפני פלישה אפשרית של רוסיה. "הרגיעו את ההסלמה וחזרו לדיפלומטיה"

זמן צפייה: 01:22

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין קיימו הערב (שלישי) פגישה בשיחת וידאו מאובטחת באורך שעתיים בנושא אוקראינה. השיחה נעשתה על רקע האזהרות של המודיעין האמריקני מפני פלישה צבאית רוסית לשטחה של אוקראינה כבר בחודש הבא.

"שלום, אדוני הנשיא" פוטין אמר בתחילת השיחה, "טוב לראות אותך שוב," השיב ביידן בחום, לאחר מה שנראה כתקלה קצרה בחיבור. "לצערי בפעם הקודמת לא הספקנו לראות אחד את השני ב-G20. אני מקווה שבפעם הבאה שניפגש נעשה את זה באופן אישי".

בהצהרה של הבית הלבן על השיחה נכתב כי ביידן "הביע את החששות העמוקים של ארה"ב ובעלות בריתנו האירופיות לגבי הסלמה של הכוחות של רוסיה סביב אוקראינה והבהיר כי ארה"ב ובעלות בריתנו יגיבו בצעדים כלכליים ואחרים חסרי תקדים במקרה של הסלמה צבאית".

הנשיא האמריקני גם "חזר על תמיכתו בריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה וקרא להרגעת ההסלמה וחזרה לדיפלומטיה", אך ייתכן וארה"ב תשלח כוחות צבאיים נוספים לחזית בין רוסיה לאוקראינה.שני הנשיאים הטילו על הצוותים שלהם לעקוב אחר הדיונים שלהם, כשהבית הלבן הוסיף כי "ארה"ב תעשה זאת בתיאום הדוק עם בעלות ברית ושותפים".

בנוסף לסוגיית אוקראינה, שני המנהיגים דנו ב"דיאלוג ארה"ב-רוסיה על יציבות אסטרטגית, דיאלוג נפרד בנושא תוכנות כופר, כמו גם עבודה משותפת בנושאים אזוריים כמו איראן", נכתב בהצהרת הבית הלבן.

בתוך כך, בוצעו היום חילופי אש בין הצבא האוקראיני ובדלנים הנתמכים על ידי רוסיה באמצעות מקלעים ומשגרי רימונים, על רקע שיחות הנשיאים בדרכים להקל על המתיחות הגוברת באזור.

ביידן, באחת השיחות החשובות ביותר במהלך נשיאותו, ניסה להבהיר לנשיא פוטין כי ארה"ב לא תסבול את "הקווים האדומים" של פוטין לגבי התרחבות נאט"ו במזרח אירופה, וכן ידגיש בפני פוטין כי ארה"ב מוכנה להגיב לפלישה צבאית לאוקראינה עם סנקציות. כמו כן, לפי צורך יישלחו חיילים נוספים לאירופה. הבית הלבן אמר כי ביידן "יאשר מחדש את תמיכתה של ארצות הברית בריבונות ובשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה".

בד בבד, רשויות באוקראינה דיווחו היום כי רוסיה ממשיכה לשלוח כוחות משוריינים וצלפים לגבול במזרח אוקראינה - זאת שעות לפני השיחה בין מנהיגי המעצמות ולהסלמה המתמשכת בגבול. כמו כן, באוקראינה מאשימים כי רוסיה מבצעת פרופוקציות על מנת לגרור לתגובה צבאית אוקראינית וכך לספק תירוץ לרוסיה לפתוח במלחמה נגדה. כמו כן, לטענת אוקריאנה, רוסיה מחזיקה במחנות אימונים עבור אנשי צבא הסדירים שלה בסמוך לקו העימות.