לאחר פרסום התמונות: ברק שלח ל"דיילי מייל" התראה לפני תביעה

בעקבות פרסום התיעוד בעיתון הבריטי, בו נראה רה"מ לשעבר מגיע לביתו של עבריין המין אפסטין בפנים מכוסות, הודיעו עורכי דינו כי בכוונתו לתבוע בגין הוצאת דיבה. "מאמר מביש ושקרי לחלוטין"

אהוד ברק וג'פרי אפסטין | צילום: רויטרס

עורכי דינו של ראש הממשלה לשעבר ויו"ר ישראל דמוקרטית אהוד ברק, שלחו היום (רביעי) לעיתון הבריטי ה"דיילי מייל" התראה לפני תביעה, לאחר שאמש פורסמו בו תמונות בהן נראה ברק מגיע לביתו של עבריין המין, המיליארדר ג'פרי אפסטין בשנת 2016 כשפניו מכוסות, וכן תמונות של נשים צעירות שנטען כי "גם היו באותו היום בבית". במכתב ששלחו עורכי הדין, דרשו מהעיתון להסיר את הכתבה ולפרסם התנצלות - או שיעמוד בפני תביעה.

במכתב נטען כי "המאמר שפורסם בעיתון הוא מביש ושקרי לחלוטין - יש בו מספר האשמות קשות ביותר נגד ברק שקושרות אותו לכאורה למעשי הפדופיליה של אפסטין. פרסמתם את המאמר מבלי לבקשת את תגובתו של ברק. זה דבר שאינו מתקבל על הדעת, ובמיוחד כאשר ידוע שהלקוח שלנו מעורב במערכת בחירות בישראל - שם ההאשמות יכולות לפגוע בו על אחת כמה וכמה".

לכתבות נוספות בנושא: 

ברק תועד נכנס לאחוזת אפסטין: "באותו היום הגיעו גם נשים"

ברק על יחסיו עם אפסטין: "מעולם לא הייתי איתו במסיבה"

התובע נגד אפסטין: "החזיק דרכון מזויף וכסף מזומן בכספת"

בנוסף, טענו עורכי הדין כי תזמון הפרסום אינו מקרי, ואף נרמז שיריבים פוליטיים של ברק הזמינו אותו. "הכתבה הופצה על ידי כלי תקשורת רבים ברחבי העולם ובישראל גרמה לסקנדל גדול מאוד. ההשפעה ותזמון הפרסום נועדו להבטיח נזק מקסימלי לברק".

כאמור, אמש חשף העיתון הבריטי תמונות חדשות של ברק מגיע לביקור באחוזתו של אפסטין, יחד עם תמונות של נשים צעירות ששהו בביתו של המיליארדר באותו היום. עם זאת, יש לציין כי לא נטען שברק היה שם באותו הזמן. רה"מ לשעבר הבהיר ביום שני בריאיון ל"דיילי ביסט" כי "מעולם לא הייתי עם אפסטין במסיבה ואף פעם לא פגשתי אותו בחברת נשים או בנות צעירות".

לאחר הפרסום, ממטה ישראל דמוקרטית נמסר כי "ברק דוחה בשאט נפש את הרמזים המתועבים המופיעים בכתבה, ויפעל מיידית באמצעות עורכי דינו להגיש תביעת דיבה כנגד ה'דיילי מייל'. אין לידיעות המופיעות ולנרמז בהן שום שחר, הן מהוות שקר מוחלט. ברק איננו מתכוון להמשיך לעסוק בספינים שכל תכליתם להסיח את הדעת מהתנהגות פלילית לכאורה של ראש ממשלה מכהן".

על רקע הסערה סביב יחסיו של ברק עם המיליארדר, עבריין המין המורשע, ברק התייחס ביום שני ליחסים איתו בריאיון ל"דיילי ביסט", ואמר: "בביתו, פגשתי הרבה אנשים מכובדים. מדענים, זוכי פרס נובל, ופגשתי אותו גם בבוסטון במעבדות של אוניברסיטה בה הוא תומך. באירועים האלה, חד משמעית לא פגשתי נשים או בנות".

ברק סיפר שמי שהכיר ביניהם לפני כ-17 שנים היה הנשיא לשעבר שמעון פרס, "באירוע שבו נכחו הרבה אנשים מפורסמים וחשובים. מאז, פגשתי אותו למעלה מעשר פעמים באירועים במשך השנים". כמו כן, ציין רה"מ לשעבר שהוא ביקר את אפסטין באי פרטי בקריביים "פעם אחת, לכמה שעות, ושנים אחרי הפרסומים על מסיבות מין שערך", והדגיש שוב - "אף פעם לא הייתי שם במסיבה".

יו"ר ישראל דמוקרטית התייחס גם למענק שקיבל בשווי 2.3 מיליון דולרים, אודותיו הוא מסרב לחשוף פרטים, וסיפר שהוא לא יודע אם לאפסטין היה קשר לתשלום שהוא קיבל: "עשיתי מה שהתחייבתי לעשות. אני עושה מחקרים ומייעץ בנושאים גאו-פוליטיים עבור הרבה צדדים שמעוניינים בכך. זה תלוי בהם אם הם רוצים לספר על זה".

ביום שני פורסם לראשונה בחדשות 13 כי אפליקציית שירותי ההצלה "ריפורטי", שבה השקיעו יו"ר ישראל דמוקרטית ואפסטין, קיבלה מהמדינה מענק של קרוב למיליון שקלים. בדצמבר 2015, שמונה חודשים לאחר שהשניים רכשו מניות בסטארט-אפ, לשכת המדען הראשי שפועלת במסגרת משרד הכלכלה אישרה לחברה מענק פיתוח של 200 אלף דולרים מקופת המדינה. אולם, בטופס הבקשה, הפקידים לא יכלו לראות שמאחורי חברת ההשקעות "א.ה. סום", עומד גם אפסטין, פדופיל מורשע.

הפקידים, אינם היחידים שלא ידעו את מקור הכספים. גם יתר השותפים של ברק לא ידעו בהכרח מניין הגיע ההון שהתערבב בכספי הציבור. גיל ארזי, למשל, אמר לחדשות 13: "בוודאי שלא ידענו על שום קשר של המשקיעים שלו, או של משהו אחר".

ג'פרי אפשטיין
ג'פרי אפשטיין | צילום: רויטרס

ביום שבת הודיע ברק כי עורכי דינו בוחנים את האפשרויות לניתוק קשרים עסקיים עם חברתו של אפסטין. זאת, לאחר מעצרו של המיליארדר בשל חשדות לסחר בנערות לצרכי מין, כאשר מאז שנעצר החל דיון ער אודות הקשר בינו ובין ברק. על פי דיווח של גידי וייץ ב"הארץ", לא רק שלשניים קשר עסקי - אלא שאפשטיין מימן חלק ניכר מההשקעה בחברת סטארט-אפ שבבעלות ברק.

מטעמו של ברק נמסר אז בתגובה לפרסום: "זיהיתי את ההזדמנות העסקית ורשמתי בישראל שותפות בשליטתי. משקיע בה מספר מצומצם של אנשים שאני מכיר, בעסקה מסחרית שווה לכולם. מכיוון שמדובר בהשקעות פרטיות, לא ראוי ולא נכון שאחשוף את פרטיהם של הגורמים שהשקיעו".

אפסטין כזכור, הורשע בעבר בעבירות מין לאחר ששידל נערה לזנות, ונעצר לפני כשבוע בחשד שביצע עבירות סחר בבני אדם. לדברי בכיר ברשויות האכיפה האמריקניות, המיליארדר שילם לקטינות עבור עיסויים ומעשים מיניים, ולאחר המעשים, על פי החשד, נתן להן סכום כסף נוסף על מנת שיספקו לו נערות נוספות שיבצעו בו מעשים דומים. עוד אמר הבכיר כי חלק מהקורבנות, לכאורה, היו נערות בנות 14.