צבא ארה"ב בכוננות לקראת הסתערות על "מתקן חקר חייזרים" בנבאדה

מעל מיליון איש סימנו "מגיע" לאירוע פייסבוק הקורא להסתער על אזור 51, בו לפי הקונספירציה חוקר הממשל חלליות, ובפועל - מתקן מסווג. גורם בצבא האמריקני: "הכניסה לאזור אינה חוקית"

חולצה לכבדו אירוע ההסתערות על אזור 51
חולצה לכבדו אירוע ההסתערות על אזור 51 | צילום: REDBUBBLE
"אזור 51", שטח צבאי סגור הממוקם בנבדה שבארצות הברית, ידוע בעיקר בשל תיאוריות הקונספירציה שנקשרו שמו, לפיהן הממשלה חוקרת בסתר חלליות מהעולם החיצון ומקיימת מגעים עם חייזרים. אירוע פייסבוק אליו נרשמו למעלה ממיליון אמריקנים קורא לאזרחים "להסתער על האזור כדי לגלות את הקשרים שמקיימים בני אדם עם חייזרים". דף האירוע עלה לפני כשלושה ימים והפך פופולרי במהרה, וחצה כאמור את רף המיליון אנשים שסימנו כי הם מתכוונים להגיע אליו. עם זאת, המספרים המרשימים אינם מבטיחים שהרשומים לאירוע אכן מתכוונים להתחייב אליו ברצינות. על פניו הרעיון נתפס ברשתות החברתיות כבדיחה. אך גורם בצבא ארצות הברית מסר כי חיל האוויר מודע לאירוע שנפתח בפייסבוק והדגיש כי הכניסה לאזור הינה בלתי חוקית: "כל ניסיון להיכנס לאזור הוא ניסיון נואש". עוד מסר הגורם כי הצבא שולט במצב. לכתבות נוספות בחדשות 13: לאחר שמספר האשראי שלו פורסם ברשתות – ברק נאלץ לבטל הכרטיס אתר פרה-היסטורי מהגדולים בעולם נחשף במהלך עבודות ליד ירושלים אם נפגעת האונס בת ה-11: "זה קרה בבית נטוש – היא פחדה לספר"
כוס ''אזור 51''
כוס ''אזור 51'' | צילום: REDBUBBLE
על פי דף האירוע, התוכנית היא לרוץ לקראת המתקן ב"ריצת נארוטו", זאת "כדי שהקבוצה תנוע מהר יותר מהכדורים שיירו לעברנו", כך נכתב. סגנון הספרינט קרוי על שמה של דמות אנימה יפנית, נארוטו אוזומקי, שנוהג לרוץ עם החזה מופנה קדימה תוך שידיו מושטות לאחור. "האירוע אכן נשמע כמו בדיחה, אבל כנראה שיש אנשים שרוצים לבחון אותה ברצינות", אמרה קוני ווסט, מבעלי האכסניה "החייזר הקטן" שבדרום נבדה, מקום הלינה הקרוב ביותר לאזור 51, במרחק כ-40 קילומטרים ממנו. מאז שנפתח אירוע הפייסבוק הטלפון של ווסט לא מפסיק לצלצל. ברשותה עשרה חדרים שכבר הוזמנו ליום האירוע, ה-20 בספטמבר. ברוב הטלפונים של ההזמנות היא נשאלה על אירוע הכינוס באזור 51. בבעלותה של ווסט גם כ-30 דונמים של שטח בו היא מאפשרת להקים אוהלים, במחיר של 15 דולר ללילה. בינתיים התחייבו 60 איש לתקוע יתד לאוהליהם ביום האירוע, ולדבריה לא חוותה כזה ביקוש גם באירועי מרתון, מרוצי אופניים או תחרויות אחרות שנוהגים לערוך במדבר.
אכסניית החייזר הקטן (Little A'Le'Inn) שבדרום נבדה
אכסניית החייזר הקטן (Little A'Le'Inn) שבדרום נבדה
"כנראה שאנשים לוקחים את זה ברצינות", אמרה ווסט. "אני חושבת שהם טיפשים אם הם חושבים שהתוכנית שלהם תצליח, אבל אני בהחלט הולכת לעקוב אחרי זה". האירוע, אם ייצא לפועל, יספק עבור ווסט הכנסה יפה, בזכות חנות המזכרות שברשותה, ובה חולצות, מתנות, ספלי קפה ומחזיקי מפתחות. החנות אינה היחידה – אף מדינת נבדה קראה מחדש לדרך המהירה הראשית שלה "כביש חוצני", בשל דיווחים על פעילות עב"מים לצד הדרך. מפתחי תאוריית הקונספירציה סביב אזור 51 פעילים זה כבר כמה עשורים, וטוענים כי ממשלת ארצות הברית מסתירה חייזרים או עב"מים שהתרסקו במקום. ב-2013, שחרר ה-CIA דוח מסווג משנת 1992 שבו אישרה הממשלה הפדרלית כי במקום נבחנו מטוסים של מרגלים. בנוסף גורמים רשמיים הודו כי אזור 51, עליו בוססו סיפורי מדע בדיוני רבים, הוא מתקן ממשלתי אמיתי.
חניכת שלט הכביש הראשי של מדינת נבדה, ''כביש חוצני''
חניכת שלט הכביש הראשי של מדינת נבדה, ''כביש חוצני'' | צילום: רויטרס
לפי התגובות בדף האירוע, נראה שרוב האנשים אינם לוקחים את התוכנית ברצינות. מי שיצר את דף האירוע הוא צעיר בן 20 מקליפורניה, שהזדהה רק בשמו הפרטי, ואל, מחשש שיוטרד אם ייוודע שמו המלא. "חשבתי שהרעיון יהיה מצחיק בשביל דף הממים של אזור 51", אמר. "משום מה האירוע התפשט כמו אש. אבל זה לגמרי סאטירי, ונראה שרוב האנשים מבינים את זה". ואל הוסיף שיגיע לאירוע, אבל לא בשביל המטרה המוצהרת שלו. "מה שלא יקרה שם", חתם, "לא נראה לי שזה יכלול ספרינט לאורך המדבר בשעה שלוש בלילה".