העיר הסורית שנותרה מחוץ למלחמה

מלחמת האזרחים בסוריה משתוללת כבר שש שנים, בתיהם של מיליונים הפכו לחורבות, אבל בלטאקיה, המחוז שממנו הגיעה משפחת אסאד, לא מרגישים את המלחמה

לטאקיה, אי של שפיות בגיהנום שנקרא סוריה
משפחות נרגעות מהחום המזרח תיכוני במי הים התיכון, בין מסעדות וחופים מסודרים ונקיים, נשים בבגדי ים אופנתיים מעשנות נרגילות. התמונות האלה נראות כאילו הן צולמו באחד מאיי יוון, באילת או בנתניה, אבל צוות של רשת CNN שנע בחודשים האחרונים בין ערים הרוסות למחנות פליטים שלף את המצלמה לתעד את הרגעים האלה בעיר החוף הסורית לאטקיה, לשם מלחמת האזרחים לא הגיעה.
לטאקיה, אי של שפיות בגיהנום שנקרא סוריה
לטאקיה, אי של שפיות בגיהנום שנקרא סוריה
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת כתב הרשת מיק קרוור סיפר שבדרך ללאטקיה הצוות עבר באזור העיר חומס, שהפכה לעיי חורבות. הרחובות שם ריקים והתושבים תחת עוצר כבר כמה שנים. "הריסות הבתים ובתי העסק נמשכים עד האופק, בניינים הרוסים ועליהם ניתן לראות את סימני הירי", תיאר. "כמה שעות מוקדם יותר התלווינו לכוחות סוריים שנלחמים בחזית מול דאע"ש". אבל במרחק של כמה עשרות קילומטרים משדה קרב אחד ושדה קרב נוסף ניצבת העיר לטאקיה. לב האזור שעדיין נמצא תחת שליטתו של אסאד, מוגן מאחורי בסיס של חיל האוויר הרוסי. לטאקיה היא המקום שהפתיע את צוות ה-CNN יותר מכל במדינה שלכודה במלחמת אזרחים כבר שש שנים. לאטקיה מתנמנמת על חוף הים, הקרבות לא נגעו בה, גם לא הפליטים, והיא העיר שממנה הגיעה משפחת אסאד. איש שגרירות סודן בסוריה, מיכאל, סיפר: "אנחנו עייפים מהמלחמה, אז אנחנו נחים כאן".
הלילות של לטאקיה
הלילות של לטאקיה | צילום: CNN
המלחמה בסוריה הביאה, על פי ההערכות, למותם של 400,000 בני אדם. 5 מיליון אנשים עזבו את המדינה, ועוד 6.5 מיליונים חיים בתנאים קשים בתוך גבולות המדינה. מאז שנת 2015 רוסיה התייצבה עם כל כוחה מאחורי השלטון המתנדנד של אסאד, והנשיא הסורי חזר להיות האיש החזק במדינה. זו אולי הסיבה שלאחד מהברים המובילים בלטאקיה קוראים "קפה מוסקבה". זה אחד מבתי הקפה הפופולריים ביותר בעיר, בעיקר בגלל אנשי הצבא הרוסיים שמבקרים בו. השבוע הבר היה עמוס, עשן נרגילה מילא את החלל והקרב היחיד שדיברו עליו הוא הקרב שנראה בטלוויזיה - משחק הכדורגל שראו בכל העולם - מדריד נגד ברצלונה. כתב CNN סיפר שבין הבליינים היו אפילו תיירים, אורחים מלבנון שהגיעו לחופשה זולה בעיר. "לכל כך הרבה אנשים יש בעיות היום, זו מדינה שקשה לחיות בה", אומר פאדי בן ה-17. "החוף כאן מרגיע אותנו". חוף קוט-ד'אור מלא בצעירים בבגדי ים, אפילו ביקיני עם דגל ארה"ב עליו. הם מדברים אנגלית שוטפת ושותים וודקה. "לא יאומן שאנחנו בסוריה", אומרים להם אנשי צוות התקשורת הבינלאומית. הם מחייכים ובעיקר מדברים על המחירים הנמוכים. בלילות, כשבמרחק מאות קילומטרים המטוסים מתחילים לפעול והתושבים שומעים את רעם התותחים, בלאטקיה אלו הרמקולים עם רעם הבאסים שמקפיצים את החוף.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ