נשיא סוריה מגיב לאחר הטבח: "אין אפשרות אחרת"

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס לראשונה למתקפה הכימית באידליב בה נהרגו לפחות 150 בני אדם: "אם לא ננצח, סוריה תימחק"

אסד, ארכיון
אסד, ארכיון | צילום: רויטרס

אסד בהתבטאות ראשונה מאז הטבח הכימי באידליב: נשיא סוריה אמר הבוקר (חמישי) בריאיון כי "אין לנו אופציה מלבד ניצחון במלחמה. אם לא ננצח פירוש הדבר שסוריה תימחק מהמפה".

 

ty

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר אסד בריאיון לעיתון קרואטי, שהתפרסם בסוכנות ידיעות סורית, יומיים לאחר המתקפה המזעזעת בה נהרגו כ-150 בני אדם. "אין אפשרות אחרת", המשיך. "לכן אנחנו בטוחים ונחושים וממשיכים". הנשיא הסורי אף שיגר איום לעבר ישראל ואמר כי "חשש ממלחמה עם ישראל אינו מציאותי - שכן אנחנו כבר חיים במלחמה כזו במציאות".

אחרי המתקפה הכימית באידליב
אחרי המתקפה הכימית באידליב | צילום: מתוך הטוויטר

"ניצחוננו על הטרוריסטים הוא ניצחון על ישראל, טורקיה, צרפת, בריטניה, סעודיה, קטאר ומדינות נוספות ששותפות למטרה אחת", אמר עוד אסד. "בכל מקום שבו מתקדם צבא סוריה, ישראל תוקפת בצורה כזו או אחרת כדי להעניק למחבלים סיוע, ולעצור את המומנטום של הכוחות".

[brightcove_iframe video_id='ptzuim_vtr2_n20170405_v1' autoplay='0' credit='הפצועים משחזרים את המתקפה' desc='' kid='' duration=''']

ty2
צילום: רויטרס

רוסיה: צבא אסד עומד מאחורי התקיפה

אתמול סיפקה רוסיה את גרסתה להתרחשויות הקשות באידליב, ובמשרד ההגנה הרוסי אישרו כי צבא אסד עומד מאחורי המתקפה שבמהלכה דווח כי נעשה שימוש בגז עצבים ושגבתה את חייהם של כ-150 בני אדם. לטענת הרוסים, מטוסיו של אסד הפציצו מחסן תחמושת בו הוחזק נשק כימי של המורדים. אתמול בבוקר הפציצו כוחותיו של אסד פעם נוספת את העיר.

ty3
צילום: רויטרס

בהודעה של משרד ההגנה הרוסי נטען כי המקום שהותקף שימש הן לייצור והן לאחסון של פגזים כימיים, שבהמשך אף נשלחו לעירק. דובר המשרד ציין כי מומחים מהצבא הרוסי זיהו שימוש בתחמושת זהה בידי המורדים בתקיפה אחרת שהתרחשה בחלב בסוף 2016. עוד נטען כי התסמינים מהם סובלים קורבנות התקיפה באידליב נצפו גם בזמן התקיפה המדוברת בחלב בסוף השנה שעברה, מה שלדברי הדובר מחזק את טענות ארצו.

משטר אסד ממשיך להכחיש את הטענות כי השתמש בנשק כימי ואת תקיפת בית החולים שאליו פונו מאות הפצועים מהמתקפה. למרות זאת, כבר שלשום כוחות האופוזיציה במדינה האשימו את אסד וממשלתו בפשע מלחמה ודרשו שהאו"ם יחקור את האירועים.