טבע, קפה ואמנות - המלצות ליום כייף בחוף הכרמל

זו בדיוק העונה, רגע לפני שיהיה חם מדי, לקחת פסק זמן ולקפוץ, באמצע השבוע, לאיזור חוף הכרמל ליום כיף קליל, המשלב ים, מסלולי טיול, קפה, אקולוגיה, היסטוריה ותרבות

תל דור
תל דור - שילוב של ים וטבע | צילום: מיכל בן ארי מנור

מצטיידים באנרגיה ב'הברוש בנשקיה', עין כרמל

כל טיול, גם קצר, צריך להתחיל בקפה ואם אפשר איזה כריך טעים או מאפה.

בדיוק בשביל זה את הטיול שלנו נתחיל בעגלת/בית קפה 'הברוש בנשקיה' במושב עין כרמל.

בית הקפה נמצא במבנה של הנשקיה לשעבר, במושב עין איילה. את העגלה, שהיא למעשה מעין בית קפה כי היא שוכנת במבנה קבע, הקימו עומר ובת זוגו הגר ואליהם הצטרפו נטע ואחותו שי. במקום שפועל רק באמצע השבוע, מוגשות ברוסקטות מושקעות ויצירתיות במיוחד. אפשר לשבת בפנים ואפשר גם בחוץ, בחצר היפה הנושקת למדשאה רחבת ידיים.

בוייז: הנשקיה עין איילה

שעות פתיחה: בימים ב׳- ה׳ 8:00-16:30

בסופי שבוע המקום מתפקד במתכונת עגלת קפה שנמצאת בצומת עופר הסמוך, על כביש 4, עם תפריט שונה וקליל יותר.

שישי: 8:00-14:00, שבת: 8:00-16:00

האינסטגרם של הברוש בנשקיה

הברוש בנשקיה
ברוסקטות טעימות וקפה משובח | צילום: מיכל בן ארי מנור

הברוש בנשקיה
בסופש בית הקפה הופך לעגלת קפה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

כתבות נוספות ב- Mood

 

גן לאומי תל דור

אחרי ששבענו נמשיך לחלק האקטיבי - גן לאומי תל דור, שנמצא במרחק עשר דקות נסיעה מעין איילה.

זהו אתר טבע ייחודי, המשלב טבע ומורשת, ים ויבשה. בעונה הזו תמצאו בו פריחה צהובה וסגולה יפה ביחד עם נופי ים מרהיבים, חוף קסום, טבלאות גידוד ומפרצונים סודיים.

הטיול באתר מתחיל במרכז מבקרים, ממנו יוצאים שני מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות: שביל הרכס ושביל החוף.

שביל הרכס המונגש (מתאים לעגלות ולכיסאות גלגלים) הוא באורך של כשני קילומטרים, עם מצפורים וספסלים יפים מעץ המשמשים לתצפית ולמנוחה. השביל מטפס עד תל דור הנמצא ברכס הכורכר,  ממנו נפרש נוף עוצר נשימה של הים התיכון, חוף הכרמל ושרידי הנמל העתיק של העיר המקראית דור. השרידים הארכיאולוגיים המרשימים של תל דור כוללים סדרת מקדשים ותיאטרון מהתקופה הרומית.

שביל החוף הוא כבר מסלול מאתגר יותר הבנוי במפגש סלעי הכורכר עם קו החוף והשמורה הימית. גם שביל זה עובר דרך השרידים הארכיאולוגיים החל מתקופת הברונזה התיכונה ועד לעת החדשה.

הכניסה לגן היא ללא תשלום. המסלול חשוף לשמש ולכן מתאים מאד בעונה הזו. חוף הרחצה אינו מוכרז. בימים חמים עדיף להגיע מוקדם בבוקר או לפנות ערב, בשקיעה.

בווייז: גן לאומי תל דור

תל דור
תל דור | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

המזגגה, קיבוץ נחשולים

המזגגה הוא מוזיאון לארכיאולוגיה וזכוכית, השוכן במבנה אבן דו קומתי מרשים ומספר סיפור ייחודי ולא מוכר בהיסטוריה של מדינת ישראל.

בשנת 1891 יזם הברון אדמונד דה רוטשילד את הקמתו של בית חרושת לייצור בקבוקי זכוכית עבור היקבים שלו בראשון לציון וזכרון יעקב. מאיר דיזנגוף היה המנהל הראשון של בית החרושת, אולם המיזם נכשל, בית החרושת נסגר והמבנה עמד נטוש במשך שנים רבות.

בשנת 1980 החלו חברי קיבוץ נחשולים לשקם את המבנה, במקביל לחפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתל דור ובמפרצים הסמוכים שהשתמשו במבנה לסדנאות ולחדרי תצוגה. כיום זהו מוזיאון בלתי שגרתי בו מוצגים ממצאים מרהיבים, לצד תערוכות מתחלפות של אומני זכוכית וקרמיקה בארץ ובעולם.

שעות פתיחה: ראשון - חמישי: 9:00 - 15:00 שישי: 9:00 - 13:00

ווייז: המזגגה קיבוץ נחשולים

אתר המוזיאון

המזגגה
המזגגה | צילום: תמיר הירשברג

 

ביו סטודיו נחשולים

נמשיך באווירה היצירתית של קיבוץ נחשולים ונוסיף לה גם קצת קפה.

ביו סטודיו הוא סטודיו לקדרות שלצד סדנאות וחוגים מציע גם למכירה כלי קרמיקה משגעים, צמחים לבית וגם בית קפה בו תוכלו לעצור לקפה ומאפים.

המקום, שהיה המוסך הנטוש של נחשולים שופץ מהיסוד והפך לחלל מהמם ומלא ביופי, מקום בילוי שוקק וצבעוני.

בווייז: ביו סטודיו, נחשולים

עמוד הפייסבוק של ביו סטודיו

 

שבילים בלב - תיירות סביבתית אקולוגית 

בקיבוץ נחשולים וסביבתו יש עוד כמה אתרים מעניינים (כמו למשל בית הפסיפס, שבילי טבע המובילים אל לגונות כחולות ודיונות זהובות ועוד), תמיר הירשברג, בן הקיבוץ ויזם חברתי, הקים את "שבילים בלב - תיירות חוף כרמלית": שבילים של חיבורים אנושיים, אמנות, תרבות, ערכי מיחזור, אקולוגיה ושמירת טבע. תמיר עורך סיורים בקיבוצו והסביבה הקרובה, בנושאים של טבע, מורשת היסטוריה, ארכיאולוגיה,
יזמות ואמנות מקומית וחושף פינות חן סודיות באיזור נחשולים שרק מקומיים מכירים.

האתר של שבילים בלב

נחשולים
שבילים בלב בנחשולים | צילום: ישי אתר