פאוזה קטנה מהמציאות - תכירו את תיירות החורף בירוחם

שלווה ורוגע לצד מסלולי הליכה, סדנאות, ערכות יצירה וסלי פיקניק מלאים כל טוב. אבנית סטרולוב יצאה להתאווררות בירוחם, התחברה לטבע המדברי וגילתה אנשים מיוחדים

Rqmtfb
חופשת חורף מדברית בירוחם | צילום: אבנית סטרולוב

הזמן הטוב ביותר להגיע למדבר הוא עכשיו. ולמה? הסיבה הברורה מאליו היא כי החורף הוא הזמן המושלם לבקר במדבר. הטמפרטורות נעימות, חם יותר מבשאר חלקי הארץ, ונעים ביחס לקיץ המדברי. אבל הסיבה האמיתית היא השקט והשלווה שבמדבר. בדיוק ימים אלו, כולנו צריכים לקחת הפסקה קטנה, פאוזה מהמציאות, ולהתחבר לטבע המדברי.

העיר ירוחם ממוקמת כשעה וחצי מהמרכז, אבל משרה אוירה של מקום אחר לגמרי. בחורף הזה ניתן למצוא כאן מגוון מסלולי הליכה, לצד סדנאות מיוחדות, סלי פיקניק ומגשי אירוח שניתן לקחת איתנו לטבע ואפילו סדנאות יצירה וערכות פעילות לטבע. כל זאת כחלק מקמפיין תיירות החורף שמציעה עמותת תיירות ירוחם בו לוקחים חלק האנשים המיוחדים שעושים את העיר מה שהיא, התושבים, האומנים, המנחים והמדריכים.

אספתי פעילויות מיוחדות בירוחם וסביבתה שיכולות להתאים לכל גיל ולכל הרכב:

מסלול הר סנפיר, המכתש הגדול, ירוחם
לקחת פסק זמן במדבר | צילום: אבנית סטרולוב

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

מסלולי טיול באזור המכתש הגדול וירוחם

אות חיים מכוכב אחר - מילוי בקבוקי חול צבעוניים

חניון החולות הצבעוניים הוא חניון יום ולילה שמושלם לעצירה לפיקניק או כמקום מיוחד ללון בו באמצע המדבר. אבל האטרקציה האמיתית כאן היא הרים, סלעים וגבעות מלאים בחולות בשלל צבעים, לעתים אפילו מספר צבעים באותה התלולית.

שפע הצבעים הזה נוצר הודות להרכב הקרקע הייחודי, המכיל מינרלים שונים. כך למשל, נחושת גורמת לגוונים ירקרקים, גופרית נותנת גוון כתום, ברזל משפיע בגווני אדום, ועוד. שילוב של כמה מינרלים יוצר לנו תערובת צבעים. במספר מקומות בחניון אנו רואים ממש את חתך הסלע ואז פוגשים שכבות שונות בעלות גוונים שונים, בהתאם לשכבות הקרקע.

אני ממליצה לא להתעצל, ולטפס אל ראש הגבעה המזדקרת כבר ממול החניה. מראש גבעה זו נזכה לראות מראה נפלא של 360 מעלות של כל האזור, כשאנו מוצאים תלוליות, גבעות וסלעים מזדקרים בכל שלל הצבעים. העלייה אל הגבעה תלולה מאד, אך קצרה ביותר, ושווה לחלוטין את המאמץ.

המראה מכאן נותן תחושה כאילו אנחנו בכלל לא בישראל, ואפילו לא בכדור הארץ, אלא באיזו מקום קסום בחלל החיצון.

שימו לב כי זהו המקום היחידי במכתש בו מותר לאסוף חול, ולכן הילדים (ותאמינו לי, גם המבוגרים) לא מוותרים על מילוי בקבוקונים בחול צבעוני.

קיימת במקום חניה מסודרת. לא לשכוח להביא בקבוקים

איך מגיעים? בוויז: חולות צבעוניים המכתש הגדול

חניון החולות הצבעוניים
חניון החולות הצבעוניים | צילום: אבנית סטרולוב

 

תצפית הר אבנון

המכתש הגדול בירוחם הוא תופעת טבע גיאולוגית ייחודית בקנה מידה עולמי. זהו המכתש השני בגודלו בארץ (שני למכתש רמון, אף שמצפה ירוחם התגלה לפניו). אמנם לטיול במכתש עצמו יש יתרונות וקסם משלו, ואולם כדי להבין את מלוא גודלו ועוצמתו של המכתש, מומלץ דווקא לעלות למעלה, אל נקודת תצפית.

המקום המושלם ביותר לצפות על המכתש הוא מהר אבנון. מדובר במסלול הליכה קליל, שאורכו כמאה מטרים לכל כיוון, כלומר, פחות מ-5 דקות הליכה! ההליכה בשביל ברור וקל, המתאים גם לילדים (המסלול אינו מונגש). יש לשים לב כי התצפית עצמה ממוקמת על מצוק, ויש להזהר (במיוחד עם ילדים) מלהתקרב אל שפת המצוק).

המצפה עצמו רחבת תצפית עם ספסלי ישיבה מאבן ושלט הסבר.

בנוסף, ניתן לעלות מן החניה אל ההר עצמו, ולקבל תצפית מרהיבה אל המכתש ואף לכל האופק לכיוון מערב.

טיפ: התצפית היפה ביותר מכאן היא בשעת הזריחה או השקיעה, או אז נצבע המכתש כולו בשלל גווני אדום.

איך מגיעים? בוויז: מצפור הר אבנון. יש במקום חנייית עפר מוסדרת.

The White Hill Guesthouse 1
זריחה בהר אבנון | צילום: The White Hill Guesthouse

 

מסלול הליכה – הסנפיר הקטן

הסנפיר הקטן נמצא בשמורת המכתש הגדול. מדובר במסלול הליכה מעגלי, באורך של כ-2 ק"מ, בדרגת קושי בינונית. המסלול ממוקם מול חניון החולות הצבעוניים.

לאחר שנחצה את הכביש בזהירות, נתחיל לצעוד במסלול המסומן בסימון שבילים שחור. הדרך מתחילה בסימן עליה קלה, והעליה הופכת להיות תלולה יותר ויותר. לקראת סוף העליה נאלץ להיעזר ביתדות על הקיר כדי לטפס. בסיום העליה נגיע למקום בו השביל השחור פוגש בשביל הירוק. כאן למעשה הסתיימה העליה ומיד נתחיל בירידה, אבל שניה אחת לפני זה, אני ממליצה לפנות ימינה, לכיוון מזרח, ולעלות אל קצה (השפיץ) הסלע. שם מצפה לנו תצפית מדהימה על המכתש הגדול.

ישנה אפשרות להמשיך בכיוון זה עם סימון השבילים השחור במסלול קוי המסתיים בעין ירקעם.

אנחנו בחרנו במסלול קצר, וכעת עלינו לשוב למטה, כי כל מה שעולים, חייבים בסוף לרדת...

מכאן נחזור במסלול הירוק, שמוביל אותנו בהליכה על "להב" הסנפיר עד למטה.

כדי לחזור אל החניון, נחצה שוב בזהירות את הכביש ונלך בדרך מישורית המסומנת בסימון שבילים כחול עד שנגיע אל החנייה.

הסנפיר הקטן ירוחם
הסנפיר הקטן | צילום: אבנית סטרולוב

 

ערכות יצירה בטבע, סדנאות ופעילויות בירוחם

 

בריאות הגוף והנפש - סדנת צלילים בירוחם

בחצר ביתם של מיטל ועודד מירוחם, אל מול נוף משגע, נמצא מתחם האירוח והסדנאות בריאה – הבית לבריאות גופנפש ורוח שמחה.

לפני מספר שנים יצאו הזוג, ביחד עם ילדיהם אל מסע רוחני בהודו. כשחזרו, החליטו לקחת את המסע צעד אחד קדימה, ולשנות את אורח חייהם. בני הזוג עברו אל ירוחם והחלו בהעברת סדנאות.

ניתן למצוא כאן מגוון סדנאות שמעבירים השניים, לרבות מעגלי נשים, מפגשי אקסטטיק דאנס, סדנאות צלילים ועוד. בנוסף מתקיימים במתחם ריטריטים בני יום אחד או יותר הכוללים ממגוון הסדנאות שמעבירים השניים, לצד מפגשי יוגה, מיינדפולנס ועוד, והכל לצד אוכל טבעוני ובריא.

אני השתתפתי בסדנת צלילים ומוסיקה שהעביר עודד. למשך כשעה שכבתי בעיניים עצומות ובין הקערות הטיבטיות, הפעמונים ושאר כלי הנגינה המיוחדים, פשוט שכחתי מהכל. מדובר בחוויה מיוחדת במינה של כניסה לשלווה פנימית ורוגע, של חיבור בין הנפש והגוף.

השבוע גם נפתחה לראשונה המסעדה של "הבריאה". עודד ומיטל, אשר התחילו מפירות קפואים לשייקים, התפתחו לכדי מסעדה טבעונית עם מאכלים מיוחדים וטעימים.

להזמנת סדנאות או ריטריטים ניתן ליצור קשר 050-206-0620.

עמוד הפייסבוק של בריאה – הבית לבריאות גופנפש ורוח שמחה

בריאה - סדנת צלילים בירוחם
בריאה - סדנת צלילים בירוחם | צילום: אבנית סטרולוב

 

ערכת יצירה בטבע 

כחלק מקמפיין תיירות החורף בירוחם, חשבו כאן על רעיון גאוני – ערכות יצירה שניתן לרכוש במחיר סמלי, ולקחת עמנו אל הטבע, ולשלב תוך כדי מסלול הליכה, פיקניק, או שוט לשבת באחד מחניוני היום או הלילה אל מול הנוף וליצור.

תוכלו למצוא ערכה לעיצוב אריחים מרוקאים של זואק סטודיו לאמנות מרוקאית, בעלות של 145 ש"ח לערכה זוגית, או  240 ש"ח לערכה משפחתית. לפרטים נוספים: הדסה – 055694546.

ערכת רקמה בעיצוב אישי בסטודיו גלגולים, המיועדת לגילאי 10 ומעלה בעלות של 70 ש"ח לאדם. לפרטים נוספים: מיטל גלזר אביגד0523262842. ערכת רקמה נוספת ניתן למצוא בעגראם – מתפרה לנשים בדואיות, המציע ערכת רקמה בדואית בעלות של 60 ש"ח לאדם. לפרטים נוספים: נתנאלה צחור 0544244093 

בסטודיו Suit Case תמצאו ערכות עבודת יד ומחזור להכנת ינשוף. הערכות מתאימות לגילאי 6-12 ועלותן 55 ש"ח, או ערכה להכנת עציצי משושה מגיל 10 ומעלה. לפרטים נוספים: קרן סינגר 0547001181.

סדנת מיחדוש 2 צילום קרן סינגר חופשה בירוחם
ערכות מיחדוש | צילום: קרן זינגר

 

סדנאות אומנות ויצירה

בירוחם יש שפע של אומנים ויוצרים מכל הגוונים. כאלה העוסקים במיחדוש, באקולוגיה, ביצירה מלבד, סטודיו מרוקאי ועוד ועוד. אם חשקה נפשכם בסדנאות בירוחם עצמה, תוכלו למצוא כאן מגוון:

כך למשל סטודיו צעצוע של רקמה המתמחה באמנות הקמה והתפירה מציע סדנת יצירה בסימן קיימות ושימוש חוזר לצד שימוש באלמנטים מהטבע בעלות של 60 ש"ח למשתתף. לפרטים נוספים: זוהר 050-7941931
סדנת בניית כלי נגינה לגילאי 3-9 ניתן למצוא בימי חמישי במוסיקה מחוץ לתיבה. הסדנא מלווה בשירים וריקודים, וכל משתתף יוצא עם בלי נגינה הביתה. העלות: 40 ש"ח למשתתף או  135 ש"ח עבור 4.  לפרטים נוספים:  קרה אהרן – 0523903306
אם אתם מחפשים סדנא בטבע, אתם יכולים להצטרף לסדנא בשמיים וארץ סדנאות עפיפונים, בעלות של 50 ש"ח לעפיפון (ניתן לרכוש 1 למשפחה). לפרטים נוספים: רחלי הירש 0532841828.

בסטודיו זואק מזמינים למגוון סדנאות אומנות מרוקאית המשלבות בין האומנות המסורתית לבין טכניקות חדשניות ומודרניות. לפרטים נוספים: הדסה – 055694546.

סטודיו זואק, ירוחם צילום מירי משה
סטודיו זואק, ירוחם | צילום: מירי משה

 

מה אוכלים בירוחם?

מגשי אירוח – פיקניק בטבע

איך אפשר לסיים בלי לאכול? אירן אלקבץ, היא קונדיטורית ביתית, אשר החלה את דרכה מהכנת עוגות יום הולדת, וכיום הינה בוגרת אסטלה ובעלת קייטרינג ביתי. אירן מציעה, לצד עוגות מושקעות גם מגשי אוכל חלביים, ארוחות בוקר וערכות פיקניק עשירות, הכוללות חביתות או שקשוקה פיקנטית, לחם בית ומטבלים בהכנה ביתית, ברוסקטות מבגט טרי וגבינות שמנת שונות, סלט טרי, קינוחים ושתיה לבחירה.

אם תרצו, אפשר אפילו לשכור ממנה סלסלה פוטוגנית.
בתוספת תשלום ניתן לשדרג את החוויה ולקבל מאפים בעבודת יד ביניהם, קרואסונים, בורקסים, קישים אישיים ועוד.

מחיר: החל מ120 ש"ח לערכה, משתנה לפי דרישת הלקוח.

לפרטים נוספים: אירן אלקבץ – 0542559279

מגשי אירוח בירוחם אירן אלקבץ
אירן אלקבץ - מגשי אירוח בירוחם | צילום: אבנית סטרולוב

 

סדנאות בישול, אפייה וליקוט בטבע

אם בסדנאות בישול, ליקוט או אפייה חשקה נפשכם, תוכלו להגיע אל עתיד במדבר לסדנת ליקוט והכנת פיתות בדואיות בליווי בחיתה, אישה בדואית מרשימה מהכפר רחמ'ה הסמוך לירוחם בעלות 60 ש"ח לאדם (מעל גיל 4). או לסיור חלום של לחם המסייר בין המאפיות והאופים בירוחם בעלות 50 ש"ח לאדם (מגיל 4). לפרטים נוספים :נתנאלה 054-4244093 

סדנת אפיית חלות ומיינדפולנס ב'לחם-זה', מטבח שיתופי במדבר, תוכלו להצטרף לסדנת אפיית חלות ומיינדפולנס בעלות 60 ש"ח לאדם. לפרטים נוספים :רבקה ליכטנשטיין 052-4800463.

אפשרות נוספת היא סדנת מנהיגות דרך בישול בטבע בה תתנסו בבישול מסורתי בתנאי שדה בעזרת המתכונים, הציוד והמצרכים המותנים לכם. מחיר: 50 ש"ח לאדם. לפרטים נוספים: שי בן טל 0505914174

* אבנית (ניתי) סטרולוב היא כתבת טיולים במוד-תיירות וסגנית עורכת המדור. לעמוד האינסטגרם של אבנית