בוקר של כיף בסימן אמנות, סביבה ויצירה • שישי חופשי

סופרמרקט של אמנות, גלריה סביבתית ירוקה, בית קפה וגלריה קהילתיים, תערוכת אלים הודים וסדנאות אמנים בלולים ישנים - חמש המלצות לשישי ארטיסטי

ARTOGET חדרה
ARTOGET - אין עוד מקום כזה | צילום: מיכל בן ארי מנור

להיטמע בתוך אמנות מקיימת - ARTOGET

ביקרתם פעם בסופרמרקט של אמנות? אני מניחה שלא, כי ARTOGET שמגדיר את עצמו כסופרמרקט של אמנות הוא מקום שאין עוד כמותו בכל הארץ ואולי גם בכל העולם.

מדובר במיזם מטורף וססגוני של המעצב, אודי יפרח. יפרח שיפץ במו ידיו מתחם של 2000 מטר, ששימש בעבר כקופת חולים משמימה ואפורה והפך אותו לצבעונים ומעוצבים, עם מאות אלפי חפצים ופריטים שנאספו "מהזבל".

המקום הינו גלריה ל'אמנות מושגת' המעצימה את הקיימות ואת המיחזור של החפצים הנמצאים סביבנו, ומראה את היופי והיצירתיות המוחבאים בתוכם. בARTOGET האמנות היא מושגת ולא Hard to get והישן הוא החדש. 

המטרה של יפרח הייתה להקים מקום שמחובר לקהילה ומנגיש את האמנות לכולם. 

"אני רוצה שאנשים יצאו מכאן עם תובנה אחת שלא צריך לזרוק. להכל יש ערך ולהכל יש אופי".

במקום, שמהווה גם בית לאמנים ויוצרים, ישנם 20 חדרים מעוצבים להפליא וגדושים בוינטג' ונוסטלגיה, בהם: חדר הקרנת סרטים, בר תיאטרון המארח הופעות מוזיקה, ספרייה, בוטיק, גלריה, חדר סדנאות, גמ"ח כלות, בית כנסת פעיל ובקרוב גם בית קפה על הגג הענק.  

החווייה במקום סוחפת ומפעילה את כל החושים, החל מהעלייה במעלית או במדרגות, דרך השיטוט במסדרונות ובחדרים וכלה במפגש מלא השראה עם אודי.

ARTOGET פתוח לקהל הרחב ואפשר להגיע לסיור מודרך במוזיאון. 

כתובת: עצמאות 16 חדרה

שעות פתיחה: א-ה 10:00-18:00. יום ו' 10:00-14:00 (ליחידים אין צורך לתאם מראש)

עלות: 30 ש"ח

טלפון: 050-270-9646

אתר ARTOGET

ARTOGET חדרה
ARTOGET - מקופת חולים משמימה למוזיאון לאמנות מקיימת | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

קיבוץ של אמנים - עין כרמל

הלולים של קיבוץ עין כרמל הפכו לפני שנים למתחם אמנות רב תחומי, שוקק חיים, בו פועלים ויוצרים, זה לצד זה, חרשי ברזל, נפחים, קרמיקאים, ציירים, פסלים, תכשיטנים ועוד ויש אפילו בית קפה מגניב.

את סדנאות האמנים הקים נח להב, שהיה רכז התרבות ואחד מעמודי התווך של הקיבוץ. אשתו ורדה להב, קרמיקאית, הייתה אחת האמניות הראשונות שאכלסו את המתחם. ורדה ונח גם שתלו עצים ודשא במרכז המתחם, וראו זה פלא, לצד העצים צמחו גם פסלים והגיעו משפחה של טווסים.

נח, שאסף שלל פריטים של דור מייסדי הקיבוץ, נפטר בשנת 2000 וורדה הקימה במחסן בו שמר את האוסף, מיני מוזיאון מקסים בשם "תיבת נח". תיבת זיכרונות לתולדות הקיבוץ המשמרת ומנציחה את מפעל חייו של נח.

תיבת נח נפתחת בתיאום מראש וביקור במקום יכול לכלול גם סיור לקבוצות במתחם האמנים וסדנא עם אחד האמנים.

לפרטים - ורדה : 050-5938966

'קפה זהרה' השוכן בלב מתחם הסדנאות הינו בית קפה מגניב עם עיצוב הכולל שלל פריטי וינטג' שהביא אחד הבעלים משוק הפשפשים, בדיוק המקום להתענג על כוס קפה ביום שמש חורפי. 

ממול מתחם הסדנאות לא תוכלו לפספס את גן גן פסלי הבזלת הענקיים, בזלתון, של האמן דגן שידולובסקי.

לפרטים נוספים: עמוד הפייסבוק של סדנאות האמנים בעין כרמל

קפה זהרה, עין כרמל
קפה זהרה, עין כרמל | צילום: מיכל בן ארי מנור

תיבת נח, עין כרמל
זכרונות מהקיבוץ של פעם בתיבת נח, עין כרמל | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

תערוכת רוח בחומר - פסלי אלים מהמוזיאון הלאומי של הודו

14 פסלי אלים יצאו מביתם אשר במוזיאון הלאומי של הודו (לשמונה מהם זו הפעם הראשונה שהם מוצגים מחוץ למשכנם הקבוע) ונחתו במוזיאון ישראל בירושלים לכבוד 75 שנה לעצמאות הודו.

הפסלים מהווים דוגמה לאמנות הדתית ולעולם המחשבה העצום והמגוון שהתפתחו בתת־היבשת מן המאה ה־4 עד המאה ה־ 13. בתקופה זו התגבשו גם צורות הפולחן הרבות ('פּוּגָ'ה'), המתרחשות כל הזמן ובכל מקום, באינספור צורות ומסורות. בזמן הפולחן, המאמין מבקש קשר ישיר עם האל ומזמן אותו לשכון בפסל, שנעשה כך לכלי קיבול של האנרגיה האלוהית. עם סיום הטקס מתרוקן הפסל מנוכחות האל, ועל כן הפסלים המוצגים כאן אינם אלא משתתפי אירוע דתי שהתרחש בהודו לפני אלפי שנים וממשיך להתרחש בדרך זו או אחרת עד ימינו.

התערוכה היא פרי שיתוף פעולה ראשון בין מוזיאון ישראל למוזיאון הלאומי בניו דלהי, בסיוע משרד התרבות ההודי ושגרירות הודו בישראל.

היכן: מוזיאון ישראל, ירושלים

אתר המוזיאון

תערוכת רוח בחומר, מוזיאון ישראל
שיווה כאל הריקוד. תערוכת רוח בחומר, מוזיאון ישראל | צילום: המוזיאון הלאומי, ניו דלהי

 

הגלריה הירוקה - אמנות בינלאומית סביבתית בת חלוף

רובכם מן הסתם חלפתם יותר מפעם אחד על פני הגלריה הירוקה בארסוף קדם, שניצבת במקביל לכביש 2, חלקכם בוודאי מילמלתם לעצמכם שהפסלים מעבר לכביש נראים מעניינים ואולי יום אחד תבדקו לעומק מה יש שם. אני ממליצה בחום לקפוץ לבקר בגלריה הירוקה, שנמצאת בלב הטבע, באחד מימי שישי של החורף, בשעה שהכל מסביב ירוק ופורח והשמש אינה קופחת.

הגלריה הירוקה בארסוף קדם כוללת גן פסלים ופארק גינון אורגני לזכרה של דינה מנהיים ז"ל - פארק דינה. בגן נטועים 40 סוגי עצי פרי היוצרים סביבה עשירה ונעימה לאנשים ולציפורים כאחד וכן אוסף קבוע של פסלי אבן של הפסלת טניה פרמינגר.

בפארק הפסלים של הגלריה הירוקה (מנהל: דני מנהיים. אוצרת: טניה פרמינגר) מוצגות עבודות אמנות סביבתית בטבע ומהטבע של אמנים מקומיים ואמנים אורחים מהארץ ומהעולם. העבודות בגלריה מתחלפות על פי עונות השנה ומצב הרוח של איתני הטבע.

היכן - בווייז: הגלריה הירוקה, ארסוף קדם. כניסה דרך מחלף שפיים

שעות פתיחה: 24/7 אפשר להזמין גם סיור מודרך עם דני מנהיים, פרטים בטלפון: 052-3525366

האתר של הגלריה הירוקה

 

 

אמנות מרפאת - בית קפה גלריה קמ"ה

בית הקפה והגלריה של קמ"ה ממוקם בקיבוץ הרדוף, ממש בתוך הנוף הגלילי עם מרפסת חיננית המוקפת בערוגות עשבי מרפא. מיקומו ועיצובו של בית הקפה משקפים את תפיסת העולם הייחודית של הקהילה המרפאת 'בית אלישע' בהרדוף, אשר שמה דגש על סביבה אסתטית ונעימה לעין. הקהילה המרפאת בית אלישע קמה ב-1995 כבית לחיים עבור מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, לקויות שונות וקשיי התנהגות והסתגלות. חבריה הם אלו שמתפעלים את בית הקפה והגלריה הצמודה לו.

בית הקפה והגלריה אינם רק מקום עבודה נוסף עבור חברי בית אלישע, בו הם עובדים במטבח, במאפיה ובקונדיטוריה ומגישים את האוכל בבית הקפה, אלא גם במה נאה להצגת עבודות האומנות והאמנות מעשה ידיהם. בבית הקפה מוגשות ארוחות בוקר וארוחות קלות, המבוססות על חומרים טריים, טבעיים וברובם אורגנים. הירקות המוגשים בבית הקפה הם מתוצרת גן הירק האורגני, הארוחות מוגשות בכלי החרס המיוחדים שמייצרים חברי בית אלישע, ועל גבי מפות שארגו בנולים מסורתיים בסדנת האריגה. 

בית הקפה והגלריה של קמ''ה בהרדוף
הגלריה של קמ''ה - בית אלישע בהרדוף | צילום: קמ''ה - בית אלישע

על המדפים בגלריה, הממוקמת בחלל הפנימי של בית הקפה, מוצגים למכירה ככרות לחם מקמחים מלאים אורגנים, מאפים, עוגות ועוגיות טריים הנאפים מדי בוקר במאפייה, מרקחות תוצרת בית, וכן מוצרי האריגה, הנייר והקרמיקה מעשה ידיהם של חברי בית אלישע.

היכן: קיבוץ הרדוף

שעות פעילות: ימי א'-ה' בין השעות 09:15-14:00 ובימי ו' בין השעות 09:00-13:00

בימי שישי בהזמנה מראש בטלפון: 04-9059338

אתר קפה גלריה קמ"ה