ניצנים של תקווה: פריחות סתוויות ראשונות בנגב המערבי ובשאר הארץ

"אחד הדברים המרגשים ביותר היא לראות את התחדשות הטבע באחד מאזורי האסון הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל. הטבע אמנם לא יכול לתקן את שקרה, אבל יש ביכולתו לסייע בריפוי והחלמה" מתאר עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע שתיעד את הפריחה הסתווית שמתחילה כעת ביער רעים

פריחת סתווניות הסתיו בנגב המערבי
פריחת סתווניות היורה בנגב המערבי | צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בשבוע שעבר, סיירו אנשי החברה להגנת הטבע ביער רעים, היה אחד המוקדים המרכזיים של הטבח בשבעה באוקטובר וביער שוקדה שבחבל התקומה (עוטף עזה). במהלך הסיור, תיעד עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, פריחות סתוויות ראשונות, שהתאפשרו הודות לגשמים שירדו, של סתוונית היורה וכדן קטן-פרחים, צמחים בעלי בצל שמבשרים יותר מכל על בואו של הסתיו.

"אחד הדברים המרגשים ביותר היא לראות את התחדשות הטבע באחד מאזורי האסון הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל" תיאר עמיר בלבן "הטבע אמנם לא יכול לתקן את שקרה, אבל יש ביכולתו לסייע בריפוי והחלמה. זה מראה מיוחד ומרגש, שמעורר מחשבות על העתיד. הגשם והטבע  המחדש בהחלט מעניקים תחושה של תקווה"

. 2...
פריחת סתווניות היורה וכדן קטן-פרחים בנגב המערבי | צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי סתוונית היורה היא ממבשרי הסתיו החשובים ביותר בישראל, משום שהיא מספקת צוף לשלל פרפרים, חרקים, חגבים וכו', שבעונת הסתיו מבצעים מחזור בקיעה חדש.  כדן קטן-פרחים הוא גיאופיט בעל בצל קטן שמקבל את מנת הגשם הראשונה ופורח.

עמיר בלבן מוסיף כי הבצלים מאפשרים לצמחים האלו לעמוד במשברי אקלים משמעותיים, כמו שריפות, הצפות וכו', והם מסוגלים "להרים ראש" בסופם. לדבריו, הגשם שירד בנגב המערבי עשה פלאים לטבע המקומי ויש כבר נביטה של צמחים חד-שנתיים שמילאה את השטח במרבד ירקרק יפיפה בצבע ירוק זוהר ובתוכו, פריחות מרשימות.

"בחודש נובמבר מגיע היורה האמיתי וחשנו את זה ברחבי הארץ. זהו האות עבור מבשרי הסתיו, להתחיל ולפרוח. כולנו תקווה שיירד הרבה גשם באזור הזה, ינקה ויזין את השטח ויאפשר לתושבים לחזור ולשקם את חייהם פה, וגם למטיילים הישראלים שיוכלו לחזור ולטייל בשקט וביטחון", מסכם עמיר בלבן.

חשוב לציין: מדובר בשטח צבאי סגור וכל כניסה לאזור מחייבת תיאום עם צה"ל.

פריחות שונות ביער רעים
פריחות שונות ביער רעים | צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

 

מקומות נוספים בארץ בהם ניתן כעת לראות סתווניות

* בית היערן שעל רכס הכרמל

* שביל המערות בכרמל (יש גם כרכומים והתחלה של רקפות ונרקיסים)

* יער להבים מזרח - פריחה מרשימה מאד של חלמוניות וסתווניות

* רמת הנדיב

* שמורת אודים

* חרבת חנות

* הסחנה

* שביל רקית בהר שוקף

* אנדרטת מגילת האש ותל כסלון בהרי ירושלים

* גבעת התנ"ך בירושלים

* חרבת מלח, אור עקיבא

* נחל פרוד

* מצפור רותם, ירושלים

סתווניות בכרמל
סתווניות בכרמל - סתיו 23 | צילום: שירלי טוקר