לטייל בבאר שבע? בואו להרגיש תיירים בבירת הנגב

מבנים היסטוריים מהתקופה העות'מאנית, בית קברות עם חיילים בריטים ממלחמת העולם הראשונה, מרכז מבקרים ועוד המון הפתעות - באר שבע עוברת בשנים האחרונות מהפכה תיירותית בהובלת ראש העיר, ואתם מוזמנים להשתתף בה ולגלות בעיר צדדים חדשים שלא הכרתם

 Mi
בואו ליום כיף בבאר שבע! | צילום: פארק הילדים לונדע

מתחם הקטר באר שבע

מתחם הקטר נמצא בעיר העתיקה של באר שבע - עיר בת 120 שנים שבנו התורכים בתקופת האימפריה העות'מאנית, אבל חלקכם בטח רק עכשיו מגלה אותה. אל תרגישו לא בנוח, נהפוך הוא – אתם עם הרוב, רק בשנים האחרונות החל רוביק דנילוביץ' במהפכה אמיתית שבאה ואומרת - את כל הנכסים התיירותיים שהוזנחו כל השנים, נדאג להראות לעולם – ויש מה לראות. 

בואו נתחיל עם הרכבת התורכית שנבנתה אז ונמחקה עם השנים - את הקטר המקורי בכלל התיכו – רק מבני התחנה נשארו מקוריים. זה לא מנע מראש העיר ליצור קשר עם התורכים ולקנות מהם דגם תואם למה שבנו פעם. מה שלא לקח בחשבון אדוני ראש העיר הייתה המרמרה. התורכים באמת התמרמרו עלינו ולא היו מוכנים לעשות איתנו עסקים.

המוח היהודי, כמו המוח היהודי חשב ואמר "ככה מדברים? נארגן תרגיל!". פתחו חברת קש בריטית שביקשה קרון תואם לאחד המוזיאונים הנבנים בלונדון והתורכים מכרו גם מכרו. הקטר כיום בתחנה בבאר שבע נראה בדיוק כמו המקורי ומחכה לקהל הרחב שיבוא להצטלם ולשמוע את סיפורו.

שדרות טוביהו 65, פינת עלי דייויס, העיר העתיקה. 08-6205004, יש לתאם סיורים מראש.

. Lz
מתחם הקטר בבאר שבע

גן אלנבי

את הביקור בעיר העתיקה של באר שבע מתחילים במתחם הקטר שחודש ועבר שחזור ומשם ממשיכים לגן אלנבי - אחד מהגנים הציבוריים הראשונים בארץ. הוקם בשנת 1902 על ידי התורכים גם כן (שנתיים אחרי שהקימו את העיר העתיקה באר שבע ב-1900) הגן הוסב להיות בין היתר לזכרו של הגנרל אדמונד אלנבי רק לאחר מלחמת העולם הראשונה. כיום נמצא הגן צמוד לבסיס פיקוד דרום שבתוכו אפילו נמצאת סראייה - ארמון תורכי שהיה חלק מהתרבות העות'מאנית. במרכז הגן קיימת פרוטומה של הגנרל אלנבי, יחסית חדשה משנת 2006 – המקורית הושחתה במרד הערבי הגדול ב-1938.

רחוב העצמאות, פינת הרצל 46.

Vartgk
גן אלנבי, אחד מהגנים הציבוריים הראשונים בישראל

בית הקברות הבריטי

כמה דקות הליכה מגן אלנבי נמצא בית קברות לחללים מהאימפריה הבריטית שלחמו בעיר באר שבע במלחמת העולם הראשונה ושחררו אותה מידי התורכים. בית העלמין מטופח עד היום וקבורים בו חללים בריטים, אוסטרלים וניו זילנדיים.  וזוכה לביקורים מדי שנה, בעיקר של אוסטרלים וניו זילנדים כולל אפילו חייל יהודי שלחם איתם – סימור ואן ברג ועל מצבתו מופיע מגן דוד.

רחוב העצמאות 81, העיר העתיקה.

.
בית הקברות הבריטי, מטופח עד היום

מרכז המבקרים שער לנגב

לפני כשלוש שנים נפתח בעיר מרכז המבקרים השער לנגב – המרכז יכול עוד לגרום לכם לממש את חזונו של בן גוריון ולרצות לעבור לגור בנגב. מרכז מבקרים אינטראקטיבי מאוד:באמצעים טכנולוגים ומלא טאצ'ים לומדים להכיר את הנגב מקרוב: היסטוריה חלוצית, הזדמנויות בהווה ופוטנציאל עתידי הגלום בנגב. הדבר היפה הוא שאת סיפורו של הנגב מספרים בסרטונים ואנימציות אנשים אמיתיים שחיים שם ומאושרים ממש.

ההגנה 30, פינת נגבה, בית בלומפילד באר שבע. בתיאום מראש בלבד.

Hsefur
מרכז המבקרים שער לנגב | צילום: נדב אברמוב

גלריה 44

את האושר לחיות שם אפשר לראות על פניו של האמן דניאל טולדנו שלקח את המילה פריון ויצר ממנה יצירה אחת שלמה שמתורגמת לעבודות מחימר, שיש, עץ, זכוכית, ברזל – בקשו לפגוש אותו בגלריה 44 על מנת לשמוע את המחשבות שלו. זה מרתק גם אם אינכם חובבי הז'אנר - מדובר בטיפוס מיוחד שאפילו לא יודע איך הוא יוצר, "הכל בראש" הוא אומר ולא מבין איך הידיים מצליחות לייצר את המחשבות שלו.

העיר העתיקה, באר שבע.

44 M
גלריה 44

לונדע - מוזיאון הילדים

מוזיאון הילדים של באר שבע הינו רב גילאי והמתחמים והמשחקים בו תוכננו במטרה לספק חוויה משפחתית. במוזיאון למידה המבוססת על משחק, כולל משחקים בנושאים חשובים מחיי היומיום דוגמת ניהול משאבי כסף וזמן, תרבויות ושפות שונות וכדומה. 3 קומות צבעוניות עם 50 מיצגים שעוזרים לילדים לגלות את מקומם במרחב המשפחתי והחברתי. המוזיאון בצמוד לפארק הילדים בו מחכה לכם אגם מלאכותי, אי פיראטים, מגדלור, מפל מים, גשרים ושבילי מים. שווה לבקר עם המשפחה!

דוד הראובני 25, באר שבע.

.
פארק הילדים

מתחם הטיפוס פרפורמנס

פרפורמנס רוק היא רשת קירות טיפוס ראשונה מסוגה בארץ שהחליטה להביא את הטיפוס אל לב המרחב העירוני ולכן תמצאו סניפים שלה בתל אביב, מודיעין ורגבה – ויש גם בבאר שבע. קיימת בעיר קהילת מטפסים מתרחבת שלוקחת את עצמה מאוד ברצינות ותעשה את הכל על מנת לקדם את הבולדרינג. על מנת לתחזק את הקהילה הזאת ולאתגר אותה כל פעם מחדש, מוחלפים מדי שבוע לפחות 20% מהמסלולים.

העצמאות 4, באר שבע

Ra
המסלולים מתחלפים כל הזמן להגדלת האתגר בטיפוס