עסקי התיירות בהר הנגב ובמטה יהודה חוזרים לפעול, לצד התגייסות למען המפונים ועסקי התיירות

לאחר חודש של היערכות למען המפונים, חלק מהעסקים בתיירות הר הנגב מתחילים לחזור לפעול. גם חלק מעסקי התיירות במטה יהודה ובראשם היקבים חזרו לפעול והם אף מקיימים אירועי תמיכה לתושבי העוטף והדרום. במקביל - עמותת זמן גליל מערבי מסייעת לתיירני העמותה בגליל ולתיירני הנגב, שעסקיהם נפגעים קשות בימים אלה

Whatsapp Image 2023 03 09 At 0
כרמי עבדת | צילום: כרמי עבדת

עסקי התיירות בהר הנגב

כבר חודש ימים שעסקי התיירות בהר הנגב סייעו ופינו את כל משאביהם עבור המפונים שהגיעו לאזורם. בימים אלה, כדי להמשיך לפרנס אלפי משפחות, למנוע קריסה כלכלית ולייצר הפוגה לקהל הרחב – העסקים חוזרים לעבוד ופותחים שעריהם חזרה לקהל הרחב.

בין העסקים שנפתחו תוכלו למצוא את הפיצריות המקומיות, בתי הקפה, מאפיות, מעדניות, חומוסיות, מסעדות, פאבים וגם מקומות אירוח ביתיים וחוות הבודדים. כל המקומות פועלים בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

בין המקומות שנפתחו - מתחם האוכל בטללים, מגוון מסעדות במצפה רמון, מתחם ההסעדה במרכז המסחרי של מדרשת בן גוריון בו תמצאו את הכנענייה -בית קפה ומעדניה ועוד בתי אוכל, גלו אופים אהבה במדבר, במשתלת קרקש במדרשה ובירוחם, קפה "זולתו" ומאפיית "פת מלך" במרחב עם. גם בירוחם תוכלו למצוא מגוון עסקי מזון פתוחים.

גם חלק מחוות הבודדים חזרו לפעילות: חוות קורנמל המציעה מטבח מקומי בחוות צאן וחוות כרמי עבדת - לה בית קפה ויקב.

 

קמפיין לעידוד רכישת יינות ממועדון יקבי הנגב שנפגעו עקב המלחמה

אפרופו יקבים, מועדון יקבי הנגב, שמרבית חבריו נפגעו בצורה ישירה או עקיפה מהמלחמה יוצא בקמפיין רכישה קבוצתית ארצית במטרה לחזק ולעודד, דווקא עכשיו, רכישות מתוצרת הנגב וחיזוק העסקים שנפגעו.

מועדון יקבי וכרמי הנגב הוקם לפני כשנתיים בקרן מיראז' כחלק מהרצון להביא לנגב תיירים ולהופכו למוקד לתיירות יין בינלאומית.  מיומה הראשון של הלחימה נפגעו, מי באופן ישיר ומי באופן עקיף, מרבים הכרמים והיקבים.

כך למשל, יקב רמת הנגב ספג פגיעת טיל במכולה מלאה בקבוקים חדשים שנועדו לבציר האחרון, יקב פפו שבאור הנר נסגר מיידית ובעליו פונו מהקיבוץ, בר היין בניר עם, שנמצא בבעלות בני משפחתה של ענבל ליברמן, הרבש"צית שהצילה את הקיבוץ, נסגר גם הוא וכך גם יקבים וכרמים הממוקמים בעין השלושה וישובים נוספים בעוטף. גם אלו שנותרו פתוחים, ולא גויסו בצו 8, ומצליחים לעבוד גם בימי הלחימה מציינים כי הם מוכרים משמעותית פחות, בין היתר בשל היעדר מוטיבציה של אנשים לרכוש יין בימים אלה – מסיבות מובנות.

הקרן פועלת לסייע לעסקי היין בנגב באמצעות פלטפורמה דיגיטלית שמאפשרת לתושבי ישראל להזמין יין מהנגב, במקביל – יוקמו דוכנים של יינות המועדון במכירות תמיכה ברחבי הארץ, בין היתר בשוקי האיכרים שתומכים בתושבי הדרום - "צפון – דרום" של הדליקטסן ושוק הנמל.

מושב קדש ברנע-יקב רמת נגב-טבע-חקלאות-כרם ענבים-קרדיט דניאל בר(1)
מושב קדש ברנע - יקב רמת נגב | דניאל בר
יקב עין השלושה
יקב עין השלושה | צילום: מיטל לפלר

 

שוק איכרים, יוצרים, אמנים וחקלאים

במקביל, יחלו השבוע ביוזמה חדשה ברמת הנגב והיא אירוח של שוק איכרים, יוצרים, אמנים וחקלאים מהעוטף ומהדרום בכלל, על מנת לסייע להם לחזור לעבודה ולהתפרנס בכבוד. בין המוצרים שימכרו: פירות, ירקות, ריבות, יין ושמן זית.

מתי: יום חמישי 9.11 בשעות 19:00- 15:00

איפה: קיבוץ משאבי שדה, ברחבת האסם

פרטים נוספים: לי 0544764020

יגיעו לשוק עגבניות שרי של פתחת ניצנה
יגיעו לשוק עגבניות השרי של פתחת ניצנה | טל גליק

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

תיירות מטה יהודה 

ביום שישי הקרוב תיירות מטה יהודה, שמלווה כבר מעל חודש אלפי מפונים שפונו למרחב עוד בימי הלחימה הראשונים, מארחת בשני מוקדים שונים - יקב קסטל ויקב נבו אירועי תמיכה לתושבי העוטף והדרום.

מתיירות מטה יהודה נמסר: "בשבועות האחרונים אנחנו כאן, כל כולנו, עבור המשפחות שפונו אלינו. קלטנו מאות משפחות מהעוטף ומאשקלון ודאגנו לכל צורכיהם. אנחנו בהחלט מרגישים שהם חלק מאיתנו ואנחנו חלק מהם ושמחים להרים יחד איתם יוזמות משותפות שיתרמו לחוסנם הפיזי והנפשי ולהעלאת מצב הרוח שלהם אחרי כל מה שעברו".

האירוע ביקב נבו

ביקב נבו יתקיים יריד עסקים קטן שיארח חקלאים ואומנים מהדרום. בין המוצרים שימכרו (תוצרת כשרה בלבד) – שמן זית ממשק 61 בשדה משה, דבש נוף הצופים ממרכז שפירא שבאזור אשקלון, שוקולד משוקולטרי גליצקי שבכפר מורדכי ומגוון תכשיטים, ספרים ומפות שולחן. גם איתיאלה האיט, זוכת מאסטר שף, תגיע למכירת הגלידה המפורסמת שלה.

מתי: ביום שישי הקרוב בין השעות 09:00-15:00.

האירוע ביקב קסטל

ביקב קסטל בשיתוף מסעדת לואיזה, יתארחו חקלאים מהעוטף שימכרו מתוצרתם. היוזמה נרקמה כשנכנסו המפונים למטבח של מסעדת "לואיזה", שבשבועות האחרונים מספקת ארוחות בחינם לתושבים המפונים וכוחות הביטחון ואמרו "אנחנו כאן כדי לתת יד, אנחנו רוצים גם להיות בצד הנותן". סביב הסירים נרקם הקשר, וביום שישי הקרוב, לואיזה ימכרו לצד מנות הדגל שלהם - גם מנות ממתכוני המפונים ש"רוצים להיות גם בצד הנותן אחרי כל מה שקיבלנו כאן מהקהילה המקומית".

מתי: ביום שישי הקרוב בין השעות 10:00-15:00

לואיזה יד השמונה
מתנדבים במטבח של לואיזה ביד השמונה | לואיזה יד השמונה

 

יוזמה מרגשת של עמותת זמן גליל מערבי

זמן גליל מערבי - עמותה לקידום התיירות, נרתמה לטובת חיילי צה"ל ומפוני הדרום והצפון ובתוך כך מסייעת לתיירני העמותה בגליל ולתיירני הנגב, שעסקיהם נפגעים קשות בימים אלה. אתר אינטרנט ייעודי מציע מגוון רחב של מארזים וחבילות שי, יפהפיים ומושקעים, ברמות מחיר שונות, ובהם מגוון מוצרים מתוצרת הגליל והנגב.

יש בהם מוצרים מפנקים ואיכותיים כמו שוקולד בוטיק, קפה איכותי, עוגיות וגרנולה תוצרת בית, סבונים, חומרי יצירה ועוד. במארזים המיועדים לחיילים יש גם מחממי צוואר, גרביים תרמיות, כובעי צמר ועוד. את החבילה אפשר לבקש לשלוח לאנשים מסויימים או להפנות לחיילים ולמשפחות המפונים באופן כללי.

לכל אחת מהחבילות מצורפת, במתנה, חליטת תה מצמחים שנקטפו באדמת הגליל ולוקטו על ידי בני הנוער של קיבוץ תובל בשעת מלחמה, יוזמה של מורת הדרך אבירמה האריס.

יחד עם עמותת זמן גליל מערבי שותפים לפרוייקט גם מרכז לאודר לתעסוקה, ו-JNF ארה"ב.

ניתן לרכוש חבילות במחירים של 120, 180, 240 או 360 ₪. המשלוח הוא ללא עלות.

עמוד התמיכה באתר עמותת זמן גליל מערבי

מארזים למפונים תוצרת הנגב והגליל
מארזים למפונים תוצרת הנגב והגליל | אנטולי מיכאלו