טיולים מושלמים לימי גשם - המלצות לבריכות ושלוליות חורף

גשם זו לא סיבה להפסיק לטייל! יעל לרנר ממליצה על טיול שכולו מטריות ומגפיים לבריכות ושלוליות החורף שהתמלאו להן מים. משלולית החורף ברמת אביב דרך פארק השלולית בנתניה ועד בריכות ריחניה בגליל העליון, קבלו כמה המלצות בוציות במיוחד!

. E
בריכות חורף | צילום: תומר שונם הלוי

יש לנו כמה המלצות לטיולים בבריכות החורף שבשולי הערים ובתוכן, כולל כאלה השוכנות בפינות סודיות במיוחד שמסתתרות לנו מתחת לאף, וכעת מתעוררות לחיים ומתגלות במלוא הדרן. חלק מהמקומות לחים ובוציים, אך עדיין לא מלאים במים. בשביל זה נצטרך לחכות בסבלנות לעוד ימים גשומים, אבל כדאי כבר שתדעו לאן כדאי להגיע, אז קדימה, התלבשו היטב, הצטיידו במגפיים ובמטריות, כי הולך להיות בוצי במיוחד!

רגע, אז מה זה בעצם שלולית חורף? 

שלוליות החורף, המכונות גם בריכות חורף, הן מקווי מים המתמלאים מדי שנה באותו המקום בתקופת הגשמים. השלולית היא מערכת אקולוגית עונתית המהווה בית גידול לצמחים ולבעלי חיים ייחודיים שחיים רק בה. השלולית נוצרת כאשר מי הגשמים הזורמים על פני הקרקע (המכונים מי נגר עילי) נאגרים בשקעים באדמה - חלק מהשקעים האלה טבעיים ואחרים הם מעשי ידי אדם. בעבר היו במישור החוף בריכות חורף רבות, עשירות בצומח ובחי, אך בשל זיהום האוויר והפיתוח הסביבתי המואץ, הן תופעה הולכת ונעלמת, וחבל. ריסוס מקווי מים בחומרי הדברה כפתרון לבעיית היתושים פגע בשלוליות החורף, ולמעשה המערכת האקולוגית שנקראת בריכת חורף נמצאת כיום בסכנת הכחדה. לכן חשוב מאוד כשאתם מגיעים לא להיכנס לבריכה, ולשמור על בעלי החיים ועל הצמחים שתראו בה.

. E
בריכות חורף | צילום: תומר שונם הלוי

בריכת החורף ברמת אביב:

באזור הדיונות הפראי שעוד נותר ברמת אביב, מסתתרת לה שכיית חמדה סודית במיוחד בדמותה של בריכת חורף שלווה. הבריכה היפה עטופה בדיונות ומסביבה שבילים נעימים וטבע עשיר שהתעקש ושרד בה למרות הבנייה המסיבית מסביב.תוכלו להגיע לכאן, ליהנות מצמחי המים הנדירים ששרדו, ובהם קנה מצוי ואגמון ימי, ומפרחים עונתיים כאירוס ארצישראלי, וממיני בעלי החיים המגיעים לבקר כאן, כגון ברווזי ברכייה קולניים, אנפות לבנות, מיני חיפושיות, פרפרים, צפרדעים וכל בעלי החיים והדו-חיים האופייניים לשלולית החורף.

איך מגיעים: נוסעים ברחוב 2040 המקשר את מלון מנדרין לחוף תל ברוך ופונים לרחוב שושנה פרסיץ', המוביל לבית הספר הצרי ולסמינר לוינסקי. עוברים את בית ספר הצרי, הנמצא משמאל, וחונים במגרש החניה של בית הספר, הנמצא סמוך לשטח הפארק (אחרי בית הספר ולפני קמפוס סמינר לוינסקי). 10 מטרים ברגל ואתם במקום. 

מאחורי מרכז שוסטר שברמת אביב בואכה מחלף גלילות הסואן, נמצאת בריכת הכפר הירוק, שנקראת כך משום שהיא נחפרה על ידי תלמידי בית הספר הכפר הירוק. לא תאמינו למראה עיניכם כשתגיעו למקום הפסטורלי בלב הכרך ותבחינו בציפורי השיר, בפרחים וכמובן בעופות המתגוררים במקום. באזור שוכנות גם מערות אפקה, מערות קבורה שומרוניות מהמאות הרביעית והחמישית לספירה, ששווה להגיע אליהן, כמובן במידה שהבוץ מאפשר. אתר המערות התגלה ב-1951 בעת עבודות הקמת מסילת החוף, ונחקר על ידי הארכיאולוג יעקב קפלן. המקום נחקר שוב במסגרת חפירות הצלה ב-1989 עם סלילת נתיבי איילון והוא נהדר לטיול משמח. 

איך מגיעים? מנתיבי איילון יורדים במחלף קק"ל לכיוון מערב. פונים ימינה ברחוב רקנאטי (צפונה) וימינה ברחוב אבא אחימאיר, ואז שמאלה לרחוב גרונר. כאשר מגיעים לסוף הרחוב פונים ימינה ברחוב דרזנר ומחנים את המכונית ליד מפגש הרחובות דרזנר ואלקחי. יש לצעוד צפונה בדרך העפר, ואז תגיעו למערות השומרוניות, הנמצאות במרחק 200 מטרים בלבד מבתי השכונה. בהמשך אפשר לצעוד צפונה ואז מזרחה עד למעבר שעובר מתחת לנתיבי איילון. בריכת החורף של הכפר הירוק נמצאת כ-400 מטרים מצפון-מזרח למעבר הבטון הזה. יש שילוט באזור הבריכה.

מי שמחפש דרך קלה יותר, הכרוכה במעבר בנחל אחיה (כמובן רק אם ניתן, אל תסתכנו בשום אופן!), יכול להגיע לחניון בית הספר ברושים בתל אביב, ברחוב דרזנר 3. מהחניון אפשר לגשת ישר לשטח הטבעי. כשבתי השכונה מאחוריכם, צעדו ישר בשביל העפר ותגיעו לנחל ובהמשך למערות הקבורה.

Ugvoxd
אין מה לפחד מקצת בוץ | צילום: pixabay

פארק השלולית בנתניה

בלב אזור אורבני עמוס במגדלי מגורים משתרע על פני 20 דונמים פארק השלולית בנתניה. השלולית נמצאת בדרום העיר ממזרח לרכס הכרכור הסמוך לשפת הים. מלבד הנוף הציורי של גזעי עצי האקליפטוס השקועים במי השלולית, תוכלו ליהנות מפארק ירוק ורחב ידיים שבו מסתתרים בעלי חיים שונים ומשונים: עופות מים כברווזים השטים על פני הבריכה, צפרדעים קרקרניות, חיפושיות והרבה טבע ירוק בעיניים.במקום מרחבים גדולים, גן שעשועים מושקע ופינות ישיבה לפיקניק נחמד. מעברו האחר של הכביש משתרעת שמורת אירוס הארגמן שעתיד לפרוח רק בינואר, אבל ניתן גם לערוך טיול קטן בשמורה המשתרעת בין שתי גבעות כורכר בלב אזור פרדסים ושדות המהוות את אחד השרידים האחרונים לנוף הטבעי של מישור החוף. איך מגיעים: לבאים מכיוון דרום - נוסעים על כביש החוף לכיוון צפון. בצומת אזור התעשייה פולג, במקום לפנות ימינה לאיקאה, פונים שמאלה לכיוון מערב, נוסעים עד הסוף ואז פונים ימינה ומייד רואים ממערב את השלולית ואת מגרש המשחקים. איך מגיעים מפארק השלולית לשמורת האירוסים? מאחורי מתחם הפיקניק יש שביל שמוביל מהשער המזרחי של הפארק ישירות אל השמורה ולמעבר חצייה מסודר. 

פארק שלולית החורף בשפיר

פארק שלולית החורף שפיר שוכן במועצה האזורית שפיר סמוך לכניסה לקיבוץ עין צורים שמדרום לקריית מלאכי. כדאי מאוד לבקר ולטייל שם. זהו פארק של כ-40 דונם שבו שלולית חורף גדולה ועמוקה שכמה עצי איקליפטוס גבוהים מציינים את מקומה. בעבר שימשה הבריכה להשקיית העדרים והגידולים החקלאיים של הכפר הערבי סוואפיר א-שארקיה ששכן באזור עד מלחמת העצמאות. השלולית מקבלת את מימיה מיובל של נחל לכיש ומעליה נבנו גשרוני עץ מושקעים עם נקודת תצפית שממנה תוכלו לצפות בברווזים, בקרפדות ובעופות הנודדים.במרחק נסיעה קצרה מהשלולית (ליד מושב שפיר) נמצא אתר נוסף ששווה לבקר בו - מצפור בקעת שפיר. המצפור קרוי על שם מושקו רום ז"ל שהיה רכז השטחים הפתוחים של המועצה. מהמצפור יש תצפית ייחודית ומקסימה של 360 מעלות על האזור, ונשקף ממנו המרחב שבין גוש עציון שבהר חברון לבין אשדוד ואשקלון. זו תצפית מרהיבה שנראים ממנה שדות של ארטישוק ומטעי כותנה, עצי נקטרינה, ובעיקר שלווה.

איך מגיעים: מכביש מס' 3 פונים לכביש הגישה לקיבוץ עין צורים, במקום שבו נמצאת תחנת הדלק פז. בסמוך לפנייה (מימין) נמצאת רחבת החניה. אם השער סגור, חונים בתחנת הדלק, חוצים את כביש הגישה לקיבוץ ונכנסים. פתוח גם בשבת. כדי להגיע למצפור בקעת שפיר נוסעים למושב שפיר שבצד כביש 3. כ-600 מטרים מקצה המושב נוסעים מערבה 1.6 ק"מ בדרך עפר טובה. המצפור נמצא על גבעה קטנה.

. X
מצפור בקעת שפיר | צילום: מושקו רום

בריכת רחניה בגליל העליון

ריחאניה הוא כפר צ'רקסי בגליל העליון, הממוקם מצפון לצפת. למרגלות הכפר נמצאת בריכת חורף עונתית מרשימה. המקום מהווה בית גידול חשוב לכמה מיני דו־חיים, והאזור הירוק והפורח יפה במיוחד. בריכת ריחאניה היא אחרונת "בריכות הכפרים" - הבריכות ששכנו בתחום הבנוי של הכפרים הערביים בישראל - ונקווה שימשיכו לשמור עליה. מומלץ לשלב את הביקור בבריכה עם ביקור בכפר המרתק, שבו מוזיאון ומסעדות. איך מגיעים: מהכניסה ליישוב נוסעים ישר עד שמגיעים לצומת T ואז פונים ימינה והאגם לפניכם.

 

יעל לרנר היא עיתונאית, יועצת לפיתוח תיירות, יוצרת תוכן וסיורי תיירות,  מחברת הספר "רגעים קטנים" בהוצאת כתרֿ
אתר רגעים קטנים  https://www.yaellernerturism.com/
מוזמנים להצטרף לקהילת רגעים קטנים בפייסבוק