טיולי פריחת תורמוס משגעים, במיוחד לפורים

את הגבעולים עטורי הפרחים הכחולים־עמוקים של תורמוס ההרים רואים למרחוק. הוא גדל במרבדים גדולים, משוויץ בצבעו המרהיב, שאיש לא יעז לפספס. תקופת הפריחה שלו היא פברואר עד אפריל, אז איפה תוכלו לראות אותו ברחבי הארץ? אספנו עבורכם כמה מסלולי טיול קלילים. זיכרו: מדובר בפרח מוגן ואין לקטוף אותו!

מרבדים סגולים של תורמוסים בנעורה
מרבדים סגולים של תורמוסים בנעורה | צילום: יערה וקסלבאום-סטול

שמורת התורמוסים- נעורה

בסמוך לעפולה מול נופי עמק יזראעל ודרומית ליישוב נעורה תמצאו גבעות שהתחפשו להן למגבעות פרחוניות, מכוסות בתורמוסי הרים בסגול כחול עז, מראה שצלמת אחת מוכשרת במיוחד בשם יערה וקסלבאום- סטול הצליחה להנציח בכישרון רב 

נקודת מוצא וסיום: שביל עפר למרגלות רכס גבעת המורה, סמוך לכפר נעורה.

בוייז: שמורת תורמוס ההרים, נעורה

דרגת הקושי: קלה

אורך המסלול: כ־500 מטר

משך הטיול: כשעה

7bkzfe
שדות הפריחה בנאעורה | צילום: יערה וקסלבאום-סטול

תורמוס ההרים בנחל תבור


אחד המקומות היפים לצפות בפריחתו עזת הצבע של תורמוס ההרים הוא אזור הקניון הסלעי והקסום של נחל תבור. הקניון הזה, אורכו בסך הכל כקילומטר וחצי, אך הוא זה שמביא את רוב התהילה (ואת רוב המטיילים) לנחל כולו, הנמתח לאורך כ־30 ק"מ. 

כדי להגיע לקניון הזה יורדים מהרכב בחניון האתר וצועדים בשביל המסומן בכחול. לאחר כשני ק"מ מגיעים אל נחל תבור. ממשיכים עם השביל צפונה עד ששוטפים את העיניים בים של פריחות אביביות. כחצי ק"מ לאחר מכן שוכן הקניון המפורסם שבליבו זורם הנחל בין קירות סלע זקופים. 

מי שאינו מעוניין לצעוד את המסלול כולו יבחר נקודת מנוחה מול המים, ירווה מהנוף המקסים ויחזור בדרך שבה הגיע. מי שחפץ לעשות את המסלול המלא ימשיך מערבה בדרך שהיא מעט קשה יותר ודורשת טיפוס תלול למדי. השביל הכחול פוגש בשביל שחור, ושוב כחול, עד לרכב השני, הממתין בפאתי קיבוץ גזית. 

הגעה: נוסעים בכביש מספר 65 ובצומת גזית פונים דרומה לכביש מספר 7276. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ גזית וממשיכים בדרך עפר לפי סימון השבילים השחור. מדרך העפר פונים מזרחה לדרך המסומנת בכחול. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים לחניון. הרכב השני ימתין מצפון־מזרח לקיבוץ גזית (אפשר להגיע גם ברכב אחד - המסלול יתארך בכ־2 ק"מ).

אורך המסלול: כ־6.5 קילומטרים 

משך המסלול: 4-2.5 שעות

רמת קושי: בינונית

 

תל שוכה, עמק האלה

גבעת התורמוסים (תל שוכה) בעמק האלה היא אתר פריחה יפהפה שילבלב עד אפריל. כשתגיעו למקום תוכלו להינות ממרבדים של תורמוס ההרים הסגול ופריחת החרדל הצהובה שיעלו חיוך על פניכם. הגבעה מתנשאת לגובה של כ-347 מטרים מעל פני הים בצידו המערבי של עמק האלה, מול תל עזקה. טפסו על התל בזהירות ולכו בשבילונים המסומנים בלי לדרוך על מרבדי התורמוסים. הנוף של עמק האלה מהפסגה עוצר נשימה בשיא פריחתו והדרו. שימו לב! בזמן הסיור על התל צריך להשגיח על ילדים קטנים ולא לרדת מהשביל - בשטח ישנם בורות רבים לא מסומנים.

הגעה: רושמים בוייז גבעת התורמוסים 

. Z
תל שוכה בעמק האלה | צילום: אורנה בן חי

 

תורמוס ארץ־ישראלי בגבעת נפוליאון ברמת גן

מי היה מאמין שבלב עיר סואנת תתקיים לה גבעה פורחת, פסטורלית ושקטה, שרבים לא מכירים? הגבעה היא למעשה תל ששמו תל גריסה, והוא קרוי על שמו של הכפר הערבי ג'ריסה, ששכן באזור. שם נפוץ יותר בציבור הוא "גבעת נפוליאון" בשל מסורת עממית שלפיה חיילי נפוליאון חנו כאן בעת כיבוש יפו. שבילי הליכה רחבים מקיפים את התל ומקסים לצעוד בו. לצד השבילים תוכלו להתרשם ממרבדים גדולים של פריחה, הכוללת גבעולים עטורי תפרחת שצבעה כחול צלול - זהו התורמוס הארץ־ישראלי, שפורח מפברואר עד מאי. אבל התורמוס לא לבד, יש כאן גם כלניות, חרציות ושפע פרחי בר. שימו לב, אל תיתנו לפרחים לבלבל אתכם - בתל פזורים שטחי חפירות ארכיאולוגיות שאינם מגודרים היטב, ולכן מומלץ להישאר על השבילים הקיימים וליהנות מטיול קטן ומקסים ללא מאמץ.

איך מגיעים? הגבעה שוכנת ליד רחוב רוקח פינת שדרות הנרקיסים ברמת גן. לבאים מכיוון נתיבי איילון, יש להיכנס לרמת גן במחלף ההלכה, לנסוע ברחוב ביאליק עד למפגש עם רחוב אבא הלל ואז לפנות ברמזור שמאלה. ברמזור השני ברחוב אבא הלל פנו שמאלה לרחוב רוקח. אחרי כ־300 מטרים תגיעו ליעד.

יעל לרנר היא עיתונאית, יועצת לפיתוח תיירות, יוצרת תוכן וסיורי תיירות,  מחברת הספר "רגעים קטנים" בהוצאת כתרֿ
אתר רגעים קטנים  https://www.yaellernerturism.
מוזמנים להצטרף לקהילת רגעים קטנים בפייסבוק