מיטות ריקות, שולחן שישי ערוך, אלומות אור וגן משחקים קפוא. מיצבי אמנות למען החטופים

ברחבי הארץ צצים מיצבים למען החטופים המהווים הן אות הזדהות עם החטופים הישראלים והן דרך להעלאת המודעות הבינלאומית לנושא והשארתו בראש סדר היום התקשורתי. אספנו לכם כמה מיצבים בולטים

"אורות של תקווה" להשבת החטופים
"אורות של תקווה" להשבת החטופים | צילום: ארנון בוסאני

מיצבים בכיכר החטופים - תל אביב

חלק ניכר מהמיצבים למען החטופים ממוקמים ב"כיכר החטופים" (כיכר מוזיאון תל אביב), שם נמצאות, יום וליל, משפחות החטופים.

המיצב המרכזי הוא שולחן השבת הארוך והערוך שנוצר ביוזמת מטה משפחות החטופים. השולחן שהוצב ביום שישי ה-19.10 הפך במהרה לסמל וזכה לווריאציות דומות ברחבי העולם.

שולחן השישי מחכה לחטופים בכיכר מוזיאון תל אביב
שולחן השישי מחכה לחטופים בכיכר מוזיאון תל אביב | צילום: שולמית בנארי
Downloads2
ארוחות שישי ריקות באורוגואי ובפילדלפיה | צילום: מתנדבי Let The World Know

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

לצד השולחן בולט המיצב של כסאות כתר צהובים ריקים עליהם הודבקו עיניים המביטות בעוברים ושבים. לא בכדי נבחרו הכסאות צהובים. הצבע הצהוב, שעבורינו מסמל את הטלאי הצהוב מסמל ברחבי העולם כמיהה לשובם של חיילים וחטופים. בימי מלחמת האזרחים היו הנשים האמריקאיות מחכות לאהוביהן בצעיף צהוב או סרט צהוב בשיער. כמה מאות מאוחר יותר סרטים צהובים נתלו על גזעי העצים בחצרות הבתים של לוחמים אמריקאים שלחמו בוויאטנם, בעיראק, וכך עד שובם הביתה.

עוד מיצבים בכיכר הם - סדרה של מראות קטנות כמספר החטופים הניצבות מסביב לאחד מהפסלים של קדישמן שיצרו Love Studio ו־OCD Design וסדרה נוספת של פסלים של מתקני שעשועים לילדים החודרים אל תוך האדמה שיצרה אורלי הומל.

כסאות כתר צהובים ריקים
כסאות כתר צהובים ריקים | צילום: באדיבות מטה משפחות החטופים
המיצג של Love Studio ו־OCD Design
המיצג של Love Studio ו־OCD Design | צילום: גילי מצא

 

המיטות הריקות  - כיכר הבימה

בכיכר הבימה הוצב מיצב המיטות הריקות. המיצב הינו יוזמה של חברי קיבוץ ניר עוז שאיבד רבע מחבריו (חלקם נרצחו וחלקם נחטפו או מוגדרים נעדרים) במשותף עם מטה משפחות החטופים. המיצב הוצב בתחילה בכיכר ספרא בירושלים ובסופשבוע שעבר הגיע אל משכנו בתל אביב.  המיצב כולל כ-239 מיטות ריקות (על פי מספר החטופים המשתנה) ביניהן מיטות לילדים ותינוקות.

המיטות הריקות בכיכר ספרא בירושלים
המיטות הריקות בכיכר ספרא בירושלים | צילום: המטה להחזרת החטופים והנעדרים
המיטות הריקות בכיכר ספרא, ירושלים
המיטות הריקות בכיכר ספרא, ירושלים | צילום: ארנון בוסאני
המיטות הריקות בכיכר הבימה
המיטות הריקות בכיכר הבימה | צילום: גילי מצא

 

מיצב הדובים  - כיכר דיזינגוף

בכיכר דיזנגוף הוצבו מסביב למזרקה של יעקב אגם דובי צעצוע מפרווה. העיניים של הדובים קשורות ועל חלקים שונים בגופם מצויירים כתמי דם. גם מיצג זה זכה לווריאציות שונות בעולם כמו עגלות ילדים אליהן קשורים בלונים ועוד.

מיצב הדובים
מיצב הדובים | צילום: גילי מצא
Strollers With Pictures Of Kidnapped Children Are Placed By Protesters In Front Of The Seat Of The United Nations World Court In The Hague
מיצב של עגלות ילדים ובלונים בהאג | צילום: רויטרס

 

אורות של תקווה - ירושלים

אורות של תקוה הוא שמו של מיצב מיוחד שהוצב ברחבת היכל הארנה במלחה.

המיצב, ביוזמת עיריית ירושלים ובביצוע חברת אריאל, כולל אלומות אור כמנין החטופים הנמצאים בשבי החמאס. אלומות האור הצבעוניות מאירות את שמי ירושלים 239 שניות, מספר פעמים בכל ערב. לצד כל אלומת אור מונחת תמונה ושם החטוף.

 

"גן הילדים החטופים" - חולון 

חולון עיר הילדים מבטאת את הציפייה לשובם של 38 הילדים החטופים בני 18-0 במיצב גן השעשועים, שהוקם ברחבת המדיטק. בגן הוצבו על דשא שנצבע בשחור מתקני משחק שחורים,

אך פוזרו בו 38 דליי משחק צבעוניים אופטימיים, שממתינים לילדים שישובו וישחקו בהם.

על כל דלי נרשם שם של אחד הילדים החטופים וגילו. על הקיר החיצוני של המדיטק, כרקע למיצב, נתלו תמונות הילדים החטופים.

גן החטופים בחולון
גן החטופים בחולון | צילום: עיריית חולון

 

לבבות חטופים - נס ציונה

לציון חודש לאירועי הטבח של ה- 7 לאוקטובר עיריית נס ציונה בשיתוף המטה להחזרת החטופים העלו ברחבת קריית התרבות בעיר את המיצב 'לבבות חטופים'. זהו מיצב עוצמתי הכולל 240 דמויות מברזל של נשים, גברים, קשישים, ילדים, בני נוער ותינוקות, בהתאמה להרכב החטופים (כל מגדר, גיל, קבוצה קיבלו ייצוג), הממחישות את מימדי האסון בכוונה לקרוא להחזרתם לאלתר. החומר הנבחר דמויות הוא ברזל - חומר גלם חשוף ללא טיפול אסתטי שנועד להעביר את מצבם הפגיע של החטופים. בכל דמות חור בלב המייצג את החיבור הבלתי ניתן להפרדה בין החטופים לבין כולנו.

לבבות חטופים
לבבות חטופים | צילום: דוברות נס ציונה