מרשם הפוגה לנפש - לצאת לטייל בטבע ליד הים

רגע לפני שהגשם חוזר, יצאה גילי מצא לטייל בחמש שמורות, שהמכנה המשותף שלהן הוא קירבה לים בשילוב מנצח של מים, חול (דיונה), צומח - חבצלות חוף, נר הלילה, עדעד ושקיעות מרחיבות לב

שמורת נחל תנינים
נחל תנינים בשמורת נחל תנינים | צילום: גילי מצא

שמורת טבע נחל תנינים

מיקום: מישור חוף הכרמל. כ-40 דקות נסיעה מהמרכז.

ייחוד: בשמורה הזו יש מגוון מרתק בשטח קטן יחסית, בין נחל (תנינים), רכס כורכר, חורשת אקליפטוסים בה מקננים עופות שונים, סבך של אשלים ומים משובבי נפש שמתגלים מאחורי כל סיבוב. מי שאוהב ארכיאולוגיה, ימצא פה סכר רומי וטחנות קמח משוחזרות, שהשתמשו בזרימת המים של הנחל לייצור אנרגיה להפעלתן.

רקע: הרומאים בנו פה סכר שהיה שיאו של מפעל מים מתוחכם, שהזרים מים לקיסריה המפוארת. נחל תנינים שעובר בשמורה ואורכו כ-25 ק"מ, הוא בית גידול למגוון דגים ואכן ראיתי שפמנונים, שקיפצו מהמים בדילוגים קולניים. דיירים נוספים בשמורה הם צב ביצה וחתול ביצות שמסתתר בסבך, שלצערי לא התגלו בפני.

מסלולים: ישנם שלושה מסלולים; אחד של הנחל, השני של האמה והשלישי של הסכר.

חוויה: במסלול האמה אפשר ללכת בקיץ במים עם סנדלים, חוויה מרעננת. תצפית הסכר מרשימה, עם מרפסת שמשקיפה על קיר ענק בנוי אבן. בימים כתיקונם, בשבתות מפעילים את הסכר למופע מרשים.

תנינים היכן: תנינים היו פה במימי הביצה עד ראשית המאה העשרים. יש סברה שהרומאים הביאו אותם מהנילוס המצרי לצורך מופעי ראווה, מלחמות הגלדיאטורים שהתקיימו בקיסריה הסמוכה ובשוני.

שמורת נחל תנינים
שמורת נחל תנינים | צילום: גילי מצא
שמורת טבע נחל תנינים
שמורת טבע נחל תנינים | צילום: גילי מצא

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

שמורת איי דור - מעגן מיכאל

מיקום: חוף הכרמל. שמורת איי דור- מעגן מיכאל כוללת קבוצת איים קטנים מערבית למושב דור ולקיבוץ מעגן מיכאל.

ייחוד: מדובר באחד החופים היפים בארץ, שהוא פוטוגני במיוחד. במקביל לרצועה חולית ישנה שרשרת איים קסומים, נקיקים ומפרצונים שניתן לצלול בהם בזהירות מירבית ממפצי הגלים והסלעים. תופעת האיים שהם האטרקציה העיקרית מהווה חלק מרכס כורכר חופי שהוצף, שפסגותיו נותרו מעל פני המים כאיים מבודדים במרחק מאות מטרים מקו החוף.

האיים הדומיננטיים בשמורה הם: אי היונים – האי המרכזי והגדול שמול מעגן מיכאל. הוא משמש כאתר קינון ליוני בית, ובשנים האחרונות מקננים בו גם עשרות ברווזים. האי חופמי – הגדול בקבוצת האיים מול חוף דור.

עקב בידודם, האיים משמשים אתר קינון לעופות מים ולכן העלייה אליהם אסורה-חשוב להקפיד על כך. יש בהם גם מושבות אלמוגים, שכמובן אסור לגעת בהם.

מסלולים: ישנם שלושה איים נוספים: דור, טפת ושחפית שניתן לבקר מחוף דור, והם אינם נכללים בשמורה.

בואו לגלות את גן לאומי תל דור וסביבתו

איי דור
איי דור | צילום: גילי מצא
איי דור"
איי דור | צילום: גילי מצא

 

שמורת טבע חוף דור הבונים

מיקום: רצועת חוף המשתרעת ממושב הבונים ועד לאזור מושב דור, המוכר בשמו הישן-חוף טנטורה, באזור הכרמל. בסמוך אליה נמצאים גם השמורה הימית, שמורת הטבע ים דור הבונים, והגן הלאומי תל דור.

ייחוד: חוף דור-הבונים נחשב למפורץ ביותר בארץ, רצועת חוף ציורית עם נופים פראיים שכוללים לגונות כיפיות לשכשוך, איים, דיונות ומגוון של צמחייה ובעלי חיים ימיים. בליית רכס הכורכר הסמוך לים מייצרת את המפרצונים המשגעים, שאפשר לשכשך בהם. המקום הוא גן עדן לצוללנים. באי קטן בדרום השמורה, שוכבת נטויה על צידה ספינת משא טבועה עם אוצרות טבועים.

מסלולים וחוויה: המסלול מאפשר לטייל בו הלוך ושוב (הוא לא מעגלי), לנקודות עניין כמו מפרצון רווי בצדפים, תצפית על נופי הכרמל, המערה הכחולה - אחת מעשרות נקיקים ומערות ובתוכה להקות דגיגים. בהמשך ישנם שרידים של מחצבת כורכר, בריכות רדודות מחופות סלעים ודיונה יפיפייה.

באזור מתקיימת תופעה של גאות ושפל. מפרץ הצדפים נראה כאילו משהו הניח פה אלפי צדפים מסודרים בערמה. הסלעים העתיקים נוצרו פה משברי צדפים וגרגרי חול.

הצדפים בשמורת טבע חוף דור הבונים
הצדפים בשמורת טבע חוף דור הבונים | צילום: גילי מצא
ספסל בשמורת טבע חוף דור הבונים
ספסל בשמורת טבע חוף דור הבונים | צילום: גילי מצא

 

גן לאומי חוף השרון

מיקום: בגב של מתחם הקניות געש ושפיים, יש אליה כניסה צפונית בסמוך לגעש, וכניסה דרומית בסמוך ליישוב ארסוף. הכניסה חינם

רקע: השמורה הוכרזה במטרה מוצהרת למנוע השתלטות נדל"נית עליה. היא מגודרת עקב נזקים שנגרמו מרכבי שטח. יש בה צומח ייחודי, ובחורף לקראת חודש פברואר, מפציע אירוס הארגמן, שנמצא בשביל המסומן בצבע שחור שמתמזג עם שביל ישראל.

מסלולים: מסלול הטיול הוא מעגלי, כשני קילומטרים ועובר בשבילים מסומנים באדום, כחול ושחור ומסלול רוחבי בצבע ירוק. אין דרך "נכונה" ללכת פה. בסמוך לשער הכניסה יש שלט עם מפה של שבילי השמורה, שבהחלט עוזרת להתמצא.

השביל המסומן באדום מוביל לעבר ראש המצוק בגובה 40 מטרים, המשקיף על הים. וכולל מרפסות דק מעץ.

חוויה: הגן מציע נוף משתנה של מצוקים תלולים לים, צמחייה עשירה, חלק מדיונה וחורשה אקליפטוסים עם שולחנות לפיקניקים.

בונוס: סמוך לכניסה הדרומית של השמורה נמצאת עגלת הקפה הפופולארית "קפה וים".

גן לאומי חוף השרון
שקיעה בגן לאומי חוף השרון | צילום: גילי מצא
גן לאומי חוף השרון
גן לאומי חוף השרון | צילום: גילי מצא

 

גן לאומי אפולוניה

מיקום: במצוק כורכר בחוף הים בפאתי הרצליה-נוף ים וחוף סידני עלי.

רקע: אפולוניה הוקמה במאה הרביעית לפני הספירה תחת שלטון פרסי. בכיבוש היווני שימשה כעיר נמל ושמה שונה מארשוף ע"ש האל רשף לאפולוניה, ע"ש האל אפולו. תקופה ארוכה היא שימשה כעיר נמל השנייה בחשיבותה, אחרי קיסריה.

שלטו ונלחמו עליה ביזנטים, מוסלמים, ממלוכים ועוד, כך שיש לה חתיכת היסטוריה מעניינת. עד הקמת העיר הרצליה במאה העשרים, שימשו חורבות העיר ככפר דייגים.

ייחוד: באתר שרידי מבצר צלבני, שאפשר לכנות כוילה הראשונה של הרצליה פיתוח. הגן כולל שחזור של רצפות פסיפס, שרידי נמל, חפיר, גשר ומערך הגנה מרשים. הקונכיות הרבות הפזורות באזור, כמו בחוף דור, מלמדות על הפקת צבע ארגמן מהם וצביעת בדים.

מסלולים: יש שביל גישה מרכזי עד למרפסת עץ נגישה. יש עוד שתי מרפסות עץ, אחת מובילה אל מבצר והשנייה לשרידי מגדל.

שקיעה באפולניה
שקיעה באפולניה | צילום: גילי מצא
המצוק של אפולוניה
המצוק של אפולוניה | צילום: גילי מצא

 

יוזמה עכשווית לפי צו השעה

במסגרת צו השעה, גם רשות הטבע והגנים תורמת את חלקה עם סיורי הפוגה למפונים מהדרום והצפון, בגנים הלאומיים ובשמורות. ליוזמה חברו גופים שונים כמו משרד התיירות, אגודת מורי הדרך, משרד הנגב הגליל החוסן הלאומי והמשרד לשוויון חברתי.

המטרה: לאפשר למפונים לצאת לסיורים בקרבת המלונות שמארחים אותם באילת, ים המלח, טבריה, אזור הכרמל. למשל בשמורת הטבע עין גדי, חוף האלמוגים, גן לאומי קיסריה, גן לאומי כורזים, גן לאומי חמת טבריה ועוד.

ההטבה: הסיורים כוללים אוטובוסים שיאספו את התושבים מאתר הלינה, בהדרכת מורה דרך במימון משרד התיירות. הסיורים הינם ללא תשלום לתושבים המפונים.

בנוסף, רשות הטבע והגנים מאפשרת למפונים שפונו ,על ידי פיקוד העורף מעוטף עזה וצפון הארץ להיכנס ללא תשלום לאתרי רשות הטבע והגנים שפתוחים לקהל. הסיורים הינם ללא תשלום לתושבים המפונים. יש להירשם מראש במייל 3bateva@npa.org.il

חשוב לדעת:

* בהמשך להנחיות פיקוד העורף, להלן רשימת הגנים הלאומיים ושמורות הטבע הפתוחים/סגורים לציבור. שימו לב שהרשימה עשויה להשתנות והיא מתעדכנת מדי יום ויש בה מבזקים חשובים.

* באתרים אין מרחבים מוגנים, כללי ההתגוננות הם על פי הנחיות פיקוד העורף בשטח פתוח.

** גילי מצא, היא בעלת הבלוג "לטייל עם גילי" ועמוד האינסטגרם 

אפולוניה
אור בקצה המנהרה | צילום: גילי מצא