כך הולכים השותלים - 5 פעילויות וסיורים לכבוד ט"ו בשבט

טיפוס על עצים עם רתמות מיוחדות, פסטיבל בין מנדרינה לקלמנטינה, תערוכת חקלאות חדשנית, פעילות בחווה הידרופונית, הכנת עציץ עם גידולי חורף וסיורי פריחה בנחל - חמש הצעות לחגוג את ט"ו בשבט השבוע

אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב
טו בשבט במועצה לשימור אתרים - אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב | צילום: איתי בלסון

בין מנדרינה לקלמנטינה – הפסטיבל השנתי באתר הפרדסנות ע"ש מינקוב

בין עצי הדר, שוכן אתר הפרדסנות המספר את סיפורה של משפחת מינקוב והפרדס שלהם, שהיה אחד האתרים החשובים במפעל הפרדסנות בארץ ישראל.

לכבוד ט"ו בשבט, יקיימו באתר הפרדסנות פסטיבל "בין מנדרינה לקלמנטינה", ארוע מהנה לכל המשפחה, עם הצגה אינטראקטיבית של תיאטרון "בלי גג" – "בלשים ביער" שתציג בפני המבקרים סיפור בלשי  בפרדס במהלכו תצאו למסע בלשות משותף ופעיל, בטבע הפתוח ותפתרו תעלומה עבור חיות היער.

היכן: אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, רחובות

מתי: יום שבת, 4 בפברואר, בין השעות 09:30, 11:30, 13:30

מחיר: 35 ש"ח לאדם

פרטים נוספים באתר של המועצה לשימור אתרים

אתר הפרדסנות ע''ש מינקוב
אתר הפרדסנות ע''ש מינקוב

 

ט"ו בשבט בחוות שורש ועלה

חוות שורש ועלה היא חווה הידרופונית ושדה אורגני המתמחה בגידול סוגים שונים של נבטים, חסות ועלים. לכבוד החג, יקיימו במקום סיורים והדרכות מיוחדים בהם ילמדו המבקרים על השיטה ההידרופונית, יתרונותיה וחסרונותיה, בניית מערכת הידרופונית ביתית, הסברים על השיטה וסדנה לגידול נבטים לאכילה. 

היכן: חוות שורש ועלה, בן שמן

מתי: יום שבת, 4 בפברואר, החל משעה 11:00

מחיר: 75 ש"ח להורה+ילד, 55 ש"ח לילד מעל גיל 3, 20 ש"ח להורה נוסף. 

פרטים נוספים והרשמה באתר של חוות שורש ועלה

חוות שורש ועלה
חוות שורש ועלה | צילום: גיא הורוביץ

 

כתבות נוספות ב-Mood תיירות

 

ט"ו בשבט הכי קרוב לאדמה - זריעה, ליקוט ואפייה בטבע ב"לגעת בשדה"

בחווה החקלאית "לגעת בשדה" יקיימו חגיגת ט"ו בשבט לכל המשפחה, עם קבלת פנים בסוכת הגפנים הצופה לנוף גלילי, שם גם תשמעו על סיפור הקמת החווה, ואת סיפורו של מייסדה, שהפך בן לילה לחקלאי שחי ונושם את האדמה. בהמשך הסיור תתנסו בזריעה של מגוון גידולי חורף בשדה, וכל משתתף יכין לעצמו עציץ ובו זרעים של גידולי חורף, כגון צנונית, גזר או לפת, אותו יוכל לקחת הביתה, בליווי טיפים להעשרת האדמה, לזריעה נכונה, להשקיה ולטיפול. לסיום תאספו צמחי תבלין מהשדה שישמשו לתה במדורה ולפיתות שתכינו יחדיו על הסאג'.

היכן: חווה חקלאית לגעת בשדה, תפן

מתי: יום שבת, 4 בפברואר בין השעות  10:00-11:30

מחיר: 40 ש"ח למשתתף. 

טלפון: 072-3971619

לגעת בשדה
לגעת בשדה | צילום: עומר הרפז

 

פריחה ושקדיות בנחל פארעם 

ארגון הגג החינוכי "אשכולות", המוביל עשרות מרכזי סיור ולימוד ומרכזי תודעה יהודית-ישראלית ברחבי הארץ, מזמין את הציבור, לרגל ט"ו בשבט, לסיורים וטיולים ללא עלות במסלולים מלאים בפריחה, אחד הסיורים, שיתקיים בהדרכת מרכז סיור ולימוד אורות הגליל של ארגון אשכולות, יעבור בנחל פארעם - שביל חדש בנחל עתיק. לצד זרימת המים של הנחל למרגלות שרידי כפר פא'רם  יש תצפיות אל עמק החולה. המסלול כולל צפייה בשקדיות הפורחות ובשלל הפריחה ושיחה על הקשר שלנו לטבע והיוולדות של שביל קהילתי-ישראלי חדש.

מתי: יום שישי, 2 בפברואר

במקביל תתקיים ביער פארעם פעילות משפחתית "יצירה מהטבע" בהדרכת מרכז רוח צפת. במהלך הפעילות, שמתאימה לכל המשפחה, ייצאו המשתתפים לליקוט של נפלאות העצים והאדמה שבעונה זו של השנה וילמדו להכין מוביילים ובובות מחומרים מהטבע, ביניהם בלוטים, עלים, ספלולים, איצטרובלים, ענפים, פרחים ועוד.

מתי: יום שישי, 2 בפברואר, בשעות 10:00, 11:00, 12:00

הסיורים והפעילות הם ללא עלות!

פרטים באתר של ארגון אשכולות

. נחל פארעם
נחל פארעם | צילום: מרכז סיור ולימוד אורות הגליל

 

ט"ו בשבט בגן הבוטני

הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם בירושלים מזמין משפחות לפעילות ייחודית קצת אחרת במסגרת יום ההולדת לאילנות.

בגן יתקיימו מגוון פעילויות בנושא העצים והאילנות: ההורים והילדים מוזמנים להכיר את עבודתו החשובה של רופא העצים, המכונה אילנאי, ליהנות מטיפוס על עצים עם רתמות מיוחדות, לצפות בהדגמה של חילוץ חתול תועה מעץ והליכה אופקית על ענף, ללמוד מהי בוטניקה ומהי תועלתם וחשיבותם של העצים, להצטרף למעבדת המיחדוש בה ילמדו איך בצל ורימון, אקליפטוס ואלון הופכים בגד ישן לחדש. בנוסף יצרו המשתתפים הדפסים צבעוניים ומלאי השראה משאריות מזון וצמחי הגן בשיטה ביתית (את היצירה יקחו הביתה).

במסגרת המיזם להצלת פרחי בר, "משיבים את הטבע לגינות" ע"ש נחמה ריבלין ז"ל, תוכלו להתנסות בסדנת כדורי זרעים בה תכינו כדורים מאדמה בתוכם יטמינו זרעים של פרחי בר שנאספו במרחבי הגן. את הכדורים ניתן לקחת הביתה לשתול בטבע, בגינה הפרטית או בעציץ שיפרחו עם בוא האביב (עם הוראות שתילה). 

כתובת: זלמן שניאור 1 ירושלים

מתי: שישי-שבת, 3-4 בפברואר, בין השעות 10:00-15:00

עלות: מבוגר/ילד 40 ש"ח מגילאי 3 ומעלה. כל הפעילויות חינם כלול במחיר הכניסה לגן

פרטים באתר של הגן הבוטני