יענקל'ס שטעטל: העיירה היהודית שתחזיר אתכם אחורה בזמן

דיויד עזרן עם הפינה השבועית של המלצות לבילויים עם כל המשפחה. והפעם: עיירה יהודית בכפר חסידים, מייצגים מרהיבים של אומנות בעץ ופיקניק מושלם ממכללת אורנים - כן, בדיוק מה ששמעתם

זמן צפייה: 07:58

כפר חסידים הוא מושב ליד קריית אתא שתחילת סיפורו ב-1924 עם בואם של חסידים ציונים נלהבים מפולין שביקשו לעלות ארצה ולהקים התיישבות חסידית חקלאית ראשונה מסוגה בארץ – שימו לב לאורח החיים המעניין שמצוין כאן: חסידים חלוצים חקלאים – כיום חיים במושב דתיים וחילוניים. מומלץ להתחיל במרכז המבקרים והארכיון החדש שנפתח במקום בו היה בית הקירור של התוצרת החקלאית (תפוחי אדמה ותפוחי עץ) במלחמת השחרור עשה בית הקירור הסבה לסליק בו אחסנו נשק. במרכז המבקרים צופים בסרט המספר את סיפורו של המושב ומשם אל ההצעות התיירותיות המעניינות במושב.

יענקל'ס שטעטל - אתר עיירה יהודית בכפר חסידים
מיני עיירה יהודית דמיונית שהקים גדי יעקב, בעברו חקלאי ואספן פריטים ממזרח אירופה. כיום מציג בצורה מאוד מקורית ומרגשת את כל מה שאסף: כלי עבודה, כלי מטבח, עגלות, כרכרות, משחקי ילדים ועוד. גדי נראה כמו טוביה החולב ולצערי מדובר במקום שמציע ביקור ופעילות אך ורק לקבוצות בתיאום מראש – קבוצה לא חייבת להיות אוטובוס, גם שני רכבים זה בסדר.
מדובר במקום מאוד מיוחד – לא כזה שמנציח שואה כמו מקומות אחרים – אלא המקום היחיד בעולם שמנציח שטעטל – שחזור עיירה יהודית מאירופה המזרחית טרום השואה.
ויש גם פרעצל שמוגש לאורחים – טעים וחם.

כתבות נוספות ב-mood:

שמעון טייאר – מיצגים מרהיבים של אומנות בעץ ומופע מוסיקלי
מקום מרהיב לבקר בו, לא כי יש יותר מדי מה לעשות בו, אלא יותר כי יש יותר מדי מה לראות בו – שמעון טייאר הוא מומחה ליצירה בעץ והעבודות שלו מפסלות את הלב – הוא יוצר הכל מעץ, כולל בגדים (לא כאלה שלובשים) למרות שהוא יודע להפוך עץ לבד רך (כמו במגבת התלויה במיצג המקלחת שבנה במקום) מדובר גם במוסיקאי בנשמה, כך שניתן למצוא במקום כלי הקשה שהכין מדלורית וקוקוס – הוא מוכר כלי נגינה. קבוצות, גם כאלה קטנות יכולות לעבור סדנאות יצירה במקום.

דה ז'ה וו – חנות יד שנייה מכל הבא ליד
כדאי לפגוש את ניצן מתתיהו ברחוב נחלת יעקב 25 בכפר חסידים – מדובר באישה שהיא וסובביה לא קונים חדש מתוך אג'נדה. אי לכך ובהתאם לזאת היא פתחה חנות יד 2 שיכולה להיות חווייתית גם אם לא תקנו כלום - לראות מדפים צבעוניים ועמוסים במוצרים שלא בטוח קשורים אחד לשני זה נהדר (!) יאמר לזכותה של ניצן שהיא מקפידה על איכות המוצרים ומחירים ממש זולים – הכל התחיל אצלה כשסידרה בתים של אחרים וגילתה כל כך הרבה מוצרים שיושבים אצלנו בבית ואנחנו בכלל לא צריכים. המחירים מתחילים ב-5 שקלים ומסתיימים ב-40 שקלים אם מדובר במוצרים חשמליים – באמצע יש שם כלי בית, צעצועים, תכשיטים, תיקים, בגדים ועוד (חלקם באריזות מקוריות) את כל החפצים, האביזרים והבגדים מוציאים אנשים מביתם ובמקום לזרוק מניחים בחנות.

בלאגן – ממלכה של ילדים מאושרים בקיבוץ יגור
אני אוהב פארקים שפונים לגילאי שנה וגילאי 12! אין הרבה כאלה... דיברנו בעבר על קיפצובה בצובה – דוגמה מצוינת לאתר כזה. מצאתי עוד המלצה טובה בעניין הזה – בלאגן ביגור, המקום שמאפשר להורים לשבת ולתת לילדים לעלות, לרדת, לקפץ ולהסתובב. החל ברכבת הרים ועד אבובים ממונעים באגם. תבואו מוקדם – בביקור האחרון שלי לא השארתי מספיק זמן לפינת החי של הקיבוץ שגם אליה יש גישה פתוחה. ועוד דבר יפה – קוראים את הקהל, מה שעובד מחזקים ועל החלש מוותרים, כשהבינו למשל שמתקן הקרטינג פחות מעניין ידעו להחליף ברכבת הרים.

חורשת שביל נחל הקישון
למי שמחפשים טבע, לשבת ולפקנק תחת כיפת השמיים – חפשו בעיקר את חורשת הכניסה לשביל נחל הקישון, יש שם שולחנות פיקניק (לצערי בפעם האחרונה שהייתי שם כמה אנשים שכחו את כוסות הברד הגדולות שלהם...) נחל קישון מסתבר מתחיל בהרי שומרון ונשפך בחיפה – בדרך ניתן לראות אנשים יושבים על גדות הנחל ומבלים. קיים שביל שאפשר ללכת לאורכו.

רוזמרין באורנים – אוכל מוכן לפיקניק
מטבח ישראלי מגוון המתבשל יומיום והמיקום מעניין – במכללת אורנים, מכללה לחינוך בקריית טבעון. הסטודנטים במכללה הרוויחו קייטרינג מפנק יד ראשונה, ושאר האנשים מגיעים כל סופ"ש לאסוף קייטרינג הביתה ולפיקניק – מדובר במוקד עלייה לרגל של כל תושבי האזור, וזאת ההמלצה שלי למי שרוצה לאכול משהו על גדות נחל הקישון.