סיורי ליקוט - לגלות את השפע של הטבע שנמצא ממש קרוב אלינו

טבע קסום בלב יער, היכרות עם צמחי מאכל ומרפא, טעמים מיוחדים וארוחה מפנקת | לכבוד ט"ו בשבט הכירו את כל הפרטים על הטרנד הכי ירוק של השנה

סיורי ליקוט - להתחבר לטבע בדרך הטובה ביותר
סיורי ליקוט | צילום: אופק רון כרמל

אופק רון כרמל ואור (אורקה) מגדיש הם מדריכי ליקוט מנוסים, לכבוד החג שהכי מחובר לטבע, הזמנו אותם לראיון קצר

מה זה בכלל סיור ליקוט?

"סיור ליקוט הוא פגישה שלנו עם הטבע ועם מה שיש לאדמה להציע בעונה" מסבירה אור (אורקה) מגדיש "רבים מאיתנו מטיילים במקומות קסומים, הולכים בשבילים, מקשקשים בינינו ולא תמיד שמים לב לשפע שיש לאדמה להציע. עשבי תיבול, עלים ירוקים טריים, פירות, אגוזים ועוד".

"סיור ליקוט הוא טיול חוויתי שכולו חיבור עמוק לטבע" מוסיף אופק רון כרמל "בסיור כזה יש את כל המרכיבים לטיול מוצלח: טבע קסום בלב יער, טעמים מיוחדים סביב המדורה ואנשים נפלאים שבאו להנות וליצור ביחד"

סיורי ליקוט
סיורי ליקוט | צילום: אופק רון כרמל

 

מה צריך לדעת על ליקוט בטבע?

"מומלץ לבוא פתוח וסקרן ולהיות מוכן ללמוד". מצהיר אופק רון כרמל "הדבר הכי מסוכן בליקוט צמחים ובפטריות בר זה עודף ביטחון עצמי!

צריך לדעת שלא כל מה שנראה דומה למה שאנחנו מכירים בסופרמרקט הוא בהכרח אותו צמח. באחד הסיורים אחד המטיילים קטף עלה דומה למנגולד והביא למחנה. הסברתי לו שזה צמח בשם דודא רפואי שהוא רעיל, צמח פסיכו-אקטיבי שעלול לגרום להזיות. הבחור דווקא התלהב מהעניין, אבל הבהרתי לו שזה לא כדאי…

"יש כמה חוקים חשובים שצריך להכיר" מחזקת אור את דבריו של אופק:

"הראשון והחשוב ביותר בעיני, לא ללקט מה שלא מכירים, יש צמחים שנראים רעננים ואכילים ולמעשה הם רעילים, לכן כדאי ללקט בפעמים הראשונות עם מדריך ליקוט מוסמך או לכל הפחות להתייעץ איתו.

החוק השני הוא ללקט בכבוד לטבע, אם מצאנו מקבץ קטן של צמח מאכל, נעדיף לתת לו לשגשג ולא נלקט אותו. נלקט רק מאזורים שופעים. חשוב לתת כבוד לטבע.

כמובן שאסור ללקט בשמורות טבע ואסור ללקט צמחים מוגנים, ליקוט כזה הוא עבירה על החוק".

סיור ליקוט אופק רון כרמל
לא ללקט מה שלא מכירים | צילום: נועה סיטי-אליהו

 

כתבות נוספות ב- Mood

 

מה מלקטים בסיורי ליקוט בחורף?

"בסיורי חורף אנחנו מלקטים גבעולים עסיסיים למוקפץ בסגנון אסיאתי" מפרט אופק "עלים גדולים לסלטים מפנקים ולתבשילים למילוי סמבוסקים על המדורה. מלקטים גם קצת שורשים (רק ממקומות בהם יש שפע אדיר של הצמח), ומכינים מרק חורפי עם ירקות ושורשי בר. מכינים גם ממרחים חריפים, לדוגמה מפרחי חרדל לבן או מעלי חטוטרן.

מלקטים ומבשלים גם צמחים מסורתיים מהמטבח הערבי: החוביזה (חלמית בעיברית), ג'רג'יר (גרגיר נחלים), עילת' (עולש) וחורפיש (גדילן מצוי), ועוד.

החורף הוא שיא עונת הליקוט, הכל ירוק ויפה מסביב וזו חוויה מדהימה לגלות שמכל זה אפשר להכין אוכל מזין וטעים.

ט''ו בשבט זה זמן מושלם לגלות את השפע של הטבע שנמצא ממש לצידנו.

הצמחים של החורף
הצמחים של החורף | צילום: אופק רון כרמל

סיור ליקוט אופק רון כרמל
אוכל מזין וטעים היישר מאמא אדמה | צילום: אופק רון כרמל

 

מה מתרחש בסיורי הליקוט שלכם?

"בסיור הליקוט אני מלמדת את המשתתפים על צמחי המאכל והמרפא הגדלים בעונה" מתארת אורקה " אני מדברת על ערכים תזונתיים שלהם, על תכונות המרפא ועל השימושים קולינריים.

הסיור הוא למעשה סדנת ליקוט קולינרית הכוללת סיור רגלי בשטח נוח ועשיר בצמחיה, מבוא לליקוט והכרות עם מה שצומח בעונה, ליקוט בפועל וההיילייט - סדנת בישול פרונטלית בשיתוף פעולה שלי עם המשתתפים שבסופה מתקיימת ארוחת בוטיק. בסדנאות שלי אני מביאה איתי חלק מהארוחה שהוכנה מראש- ארוחה שלא ניתן להכין מאפס בטבע כמו קונפי שורשי גדילן, אחו בלנקו בלוטים, סוכריות קריספי חובזה, רביולי סירפדים ופרסיון ועוד. 

אל כל אלה אנחנו משדכים את מה שליקטנו ומכינים יחד מטבלים, רטבים, סלטים. הארוחה מלווה בטעימות של יין מיקב בוטיק מרמת הגולן ולחם מחמצת טרי שנאפה בבוקר הסיור. הכל עבודת יד על טהרת הצומח.

סדנת ליקוט קולינרית
סדנת ליקוט קולינרית של אורקה | צילום: אפרת גת

"בסיור ליקוט לומדים להתחבר לטבע בדרך הטובה ביותר: דרך הבטן" מתפייט אופק "אנחנו לומדים שפה חדשה של צמחי מאכל,  ומכינים מהם ארוחה מפנקת ביחד.

אנחנו מתחילים בתה צמחים ומכירים כמה כללים חשובים לליקוט.  משם יוצאים להליכה קלילה במהלכה מלקטים מכל השפע של הטבע: שורשים, עלים, גבעולים, פירות, פרחים, צמחי תבלין ועוד. חוזרים אל ה''מחנה'' ומבשלים ביחד ארוחת מלכים בת חמש מנות. האוכל משתנה מעונה לעונה. בחורף, אנחנו מכינים מאפים ממולאים על הסאג', אורז ''מקלובה'' עם הפתעות מהבר, סלטי עלים עשירים, ממרחים צבעוניים, מרק שורשים, תבשילי קדירה ועוד.

לסיום מקבלים המשתתפים בסיור מתכונים וטיפים להמשך ליקוט ושילוב צמחי בר במטבח הביתי שלהם".

מבשלים ביחד ארוחה בטבע
מבשלים ביחד ארוחה בטבע | צילום: אופק רון כרמל

 

למי הסיורים מיועדים?

"יש סיורים שנועדו למשפחות, בהם אנחנו שמים דגש על חוויה וקשר בין ההורה לילד דרך הטבע". מציין אופק "הילדים מרגישים עצמאות בטבע, מתרגשים ונהנים כשמצליחים לזהות צמח ומרגישים תחושת הישג כשטועמים את הארוחה שהם הכינו ביחד עם ההורים. בסיור כזה מכינים ארוחת טעימות מלוקטות.

ישנם סיורים שנועדו למבוגרים, בהם שמים דגש על היכרות מעמיקה יותר עם צמחי המאכל והמרפא. בתור מורה דרך יש לי גם ידע אתנוגרפי, היסטורי ודתי ואני מקשר את הכל להיכרות עם הצמח מכל הכיוונים. בבישולים מכינים ארוחה מלאה ועשירה ומקבלים מתכונים להמשך התנסות בבית".

סיור ליקוט אופק רון כרמל
ארוחה מלאה ועשירה | צילום: אופק רון כרמל

 

איך סיורי ליקוט הפכו פתאום טרנדיים?

אורקה מייחסת זאת לקורונה: "אני מניחה שזה קרה בעקבות הקורונה אנשים חיפשו לצאת לטבע, להשתחרר מארבעת הקירות שנכפו עליהם ומצאו מזור באוויר הנקי, במרחבים הפתוחים וגילו את המסורת הקדומה-ליקוט. בעיני זה לא טרנד חולף אלה מסורת מתחדשת. 

גם שפים נחשבים לפתע גילו עולם קולינרי שלם שישב להם מתחת לאף. זה מאוד מרגש לראות מנות במסעדות שהן על טהרת הליקוט".

סדנת ליקוט קולינרית
אנשים חיפשו לצאת לטבע | צילום: אפרת גת

 

וכיצד אתם הפכתם להיות מדריכי סיורי ליקוט?

"מגיל צעיר חלמתי להיות מדריך טיולים" מספר אופק "רציתי להרגיש בבית בטבע, להכיר לעומק את שפע הצמחים שמסביב. 

אחרי קורס מדריכי טיולים של משרד החינוך וקורס מורי דרך של משרד התיירות, נרשמתי ל''קורס מדריכי ליקוט'' של עמותת שינוי אקלים בהדרכת שימי רף ויוני בן דור. המדריכים שם אמרו לנו ש''ליקוט יכול להציל את העולם'' ואני מאוד התחברתי לזה, כי זו הדרך המהירה ביותר לחבר אדם לטבע. ככל שאנשים יתחברו יותר לטבע דרך הבטן, הם ירגישו שאכפת להם ממנו יותר ויעזרו לשמר אותו.

בהמשך למדתי גם ליקוט אצל ברק שגיא, שם גיליתי איך לבשל קולינריה משובחת ולנצל את טעמי הצמחים ליצירת מנות שף מוקפדות".

"לא נולדתי עם עלה חובזה ביד" נזכרת אור "לליקוט נחשפתי לפני כעשור כשחייתי בקיבוץ בו הנוי מבוסס על צמחי בר עונתיים וראיתי בפועל אנשים מלקטים ואוכלים פרחים, נדלקתי! לפני כ3 שנים עשיתי מהפך בחיי. אובחנתי עם סרטן צוואר הרחם כמה ימים אחרי שנרשמתי לקורס מורים לליקוט.

באופן לא מוסבר, הדברים קרו במקביל, הלימודים למעשה תמכו בטיפולים האגרסיביים. הקרבה לטבע ולאדמה ממש הצילה אותי. השקט שמסביב, פעולת הליקוט המדיטטיבית, התבוננות בפרטים הקטנים וההתבוננות בחילופי העונות יצרו אצלי תובנות להמשך הדרך והעלימו לגמרי את הפחד מהמוות שהסרטן מביא איתו. נכון להיום, הסרטן לא חזר ואני חיה חיים מלאים. 

סיור ליקוט אופק רון כרמל
הדרך המהירה ביותר לחבר אדם לטבע | צילום: אופק רון כרמל

 

לסיום מידע פרקטי - מתי הסיורים הקרובים ואיך נרשמים?

אופק רון כרמל

הסיור הקרוב למבוגרים - 10.2 יום שישי ביער ציפורי, 9:30-14:00

סיור למשפחות יש ב18.2 - יום שבת ביער ציפורי, 9:30-13:30

סיור נוסף למבוגרים  - שישי 3.3 בנחל הנעמן, בשיתוף ''סוד הפלא הקיבוצי'' בכפר מסריק, 9:30-14:00

הסיורים בשיתוף עמותת ''זמן גליל מערבי''. ניתן להירשם באתר האינטרנט של העמותה

אורקה - ילקוט ירוק

הסדנאות הקרובות ב11.2 בדרום רמת הגולן וב25.2 ביער ביריה. 

הרשמה דרך האתר של ילקוט ירוק