לטייל בין ירוק ללבן: 4 המלצות משגעות לרמת הגולן

גבינות כמו באיטליה, יקב עם נוף מדהים, חווה מיוחדת ותופעת טבע יוצאת דופן. בימים אלו, רמת הגולן ירוקה ובטוחה ומזמינה לטייל בה, לצד המפלים השוצפים. אבנית סטרולוב יצאה לטייל בצפון רמת הגולן וחזרה עם 4 המלצות משגעות שילוו את המסלול

יקב תל שיפון - רמת הגולן
מכל טוב רמת הגולן | צילום: אבנית סטרולוב

כאשר סיפרתי לחברים שאני יוצאת לטיול בצפון רמת הגולן, לא מעט מהם הרימו גבה, ואודה, גם בי עבר חשש קל לפני הטיול.

אז ראשית, אין בגדר הנאמר כאן אלא משום המלצה בלבד. אני ממליצה לברר את המצב יום לפני הגיעכם שכן דברים במדינה שלנו משתנים מיום ליום. אני פתחתי מפה, בדקתי היכן האזורים הבעייתיים, ולא היססתי לצלצל אל העסקים ולשאול אותם מה מצב האזעקות אצלם. לאחר כל זה, יצאנו לטיול, וגילינו מקומות יפהפיים ואנשים מקסימים, החיים את חייהם כרגיל, ומחכים בכיליון עיניים לתיירים ולמבקרים שישובו לבקרם, ויניעו את הכלכלה קדימה.

יקב תל שיפון
מוזמנים לבוא ולעודד את עסקי התיירות של רמת הגולן | צילום: אבנית סטרולוב

 

יקב תל שיפון

יקב תל שיפון ממוקם ביישוב אורטל. סמל היקב ושמו לקוחים מתל שיפון, אליו משקיף היקב. מדובר ביקב הנמצא בגובה רב, עם נוף מדהים.

היקב הוא יקב אסטייט, כלומר, יינות היקב מיוצרים מענבים הגדלים שכרמי היקב. העובדה כי היקב ממוקם בגובה של 915 מטרים, והכרמים נטועים בין 5 הרי געש רדומים, מרכיבים כאן טרואר מיוחד, המשפיע על טעם הענבים.

בימים בהירים ניתן לשבת בחוץ בפינות הישיבה הרבות, חלקן ממש בין הגפנים. בימים קרים יותר, כמו היום בו אנו ביקרנו, בו ירד מבול, בעוד שהיה קר בחוץ, ביקב עצמו היה לנו חם ונעים, עם אוירה אלפינית משהו.

בימי החורף הממש קרים יש כאן גם נוף מושלג, המוסיף עוד יותר לאווירה. בתוך היקב תמצאו ציור מדהים, המתאר את "הגעגוע לגולן" (תיאור מדויק של ההרגשה שלי בימים אלו). אם הציור נראה לכם מוכר, זה מפני שהתווית של סדרת הבלנדים של היקב מציינת בכל אחד מ-3 הבקבוקים בסדרה חלק מן הציור, אשר יחד מרכיבים את הציור בשלמותו.

היקב אף ידידותי למשפחות, ותוכלו למצוא בו מחצלות, פופים ודפי צביעה ילדים.

ניתן לבקר ביקב וליהנות מטעימות, מהתפריט שהוא מציע, או להצטרף לסיור.

ווייז: יקב תל שיפון

ימים ושעות פעילות: היקב פתוח 7 ימים בשבוע, ימים א'-שבת 10:00-15:00

יקב תל שיפון
תוויות על בקבוקי היין - יקב תל שיפון | צילום: אבנית סטרולוב

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

מגבנת גרינלי

תזכרו את השם הזה, כי מגבנת גרינלי היא מקום חדש חדש, שנפתח באוקטובר. המגבנה נמצאת אף היא בקיבוץ אורטל. כבר בכניסה למגבנה תרגישו כמו באיטליה. ברקע מתנגנת מוסיקה שקטה באיטלקית, המלווה באופן מושלם את קירות האבן, השולחנות הקטנים והוויטרינה עם הגבינות. ואם כל זה לא מספיק, תמצאו כאן חלון הצצה ישר אל תוך חדר ההבשלה.

בחדר ההבשלה תמצאו את גרגורי ונליה, ואם יהיה לכם מזל, הם גם ישבו איתכם ויספרו לכם איך עזבו קריירות מצליחות כדי להגשים את חלומם להפוך לגבנים, זאת אחרי 7 שנים בהן עסקו בכך כתחביב (איזה כיף לשכנים ולחברים שלהם שזכו בטעימות!). בדרך עברו לא מעט קורסים בארץ ובאיטליה.

תוכלו לרכוש במקום גבינות בקר או עזים, או לשבת לנשנש לחמי מחמצת וכמובן – המטרה שלשמה התכנסנו - פלטת גבינות, וביניהן גאודה, קממבר, גבינות עם טעמים, יוגורטים, טום, גורגונזולה ואפילו בוראטה (!) ועוד. כל הגבינות מיוצרות במקום.

ווייז: "גרינלי" גבניה

ימים ושעות פעילות: המקום פתוח 7 ימים בשבוע, בשעות 09:00-17:00.

בהמשך תתקיימנה במקום סדנאות גיבון וסיורים.

מגבנת גרינלי
מגבנת גרינלי | צילום: אבנית סטרולוב
מגבנת גרינלי רמת הגולן
המטרה הושגה - פלטת הגבינות בידינו

 

החווה ביער אודם

החווה ביער אודם היא חווה טיפולית שיקומית לבעלי חיים ולבני אדם. אני מבטיחה לכם שלא משנה לכמה זמן הגעתם לחווה, בין אם לביקור קצרצר או לסיור או לפעילות ארוכה יותר, תצאו מכאן אנשים טובים משנכנסתם.

אלון בורנשטיין הוא אשר הקים את החווה לפני כ-3 שנים במושב אודם. מאז הקמתה החווה מצילה, מחזקת ומשמחת עשרות אנשים, ילדים ובעלי חיים. לכל חיה כאן יש סיפור מיוחד, וכל חיה עונה לשמה. החיות מרגישות את האהבה ומחזירות אהבה, ולא נדיר לראות כאן פרה, חזיר, תיש או חמור, העונים לשמם או מבקשים ליטוף ממש כמו כלבלב או חתלתול, והמפתיע מכל הוא לראות מילולית איך הפתגם "וגר זאב עם כבש" מתקיים כאן ממש כשהכבשים והזאבים חיים זה לצד זה.

גם למתנדבים ואנשי החווה סיפורים מדהימים ומיוחדים.

אל החווה ניתן להגיע לסיור שאורכו כשעה וחצי, בעלות של 40 ש"ח למשתתף, החל מגיל שנתיים. בסיור תכירו את החיות השונות, תאכילו את חלקן, וחשוב מכל, לא מדובר בגן חיות בו החיות בכלובים, אתם תסתובבו בין החיות, ואם החיות תרצינה, תוכלו לשחק איתן וללטף אותן.

אלון מודע לכוח המרפא של בעלי חיים בכלל, וטיפול בהם בפרט, ולכן בימים אלה, במקביל לשירות מילואים פעיל בו הוא משרת מאז פרוץ המלחמה, מתכנן אלון להרחיב את פעילות החווה כדי לסייע להלומי קרב ולמשפחות חטופים, לרבות קיום סדנאות וריטריטים עבורם לצורך כך ולשם המשך קיומה של החווה, ורווחתן של החיות, החווה מגייסת כספים. ניתן לתרום בקישור הזה.

ווייז: החווה ביער אודם, מושב אודם

תיאום ביקור או סיור באתר 'החווה ביער אודם'  

החווה ביער אודם רמת הגולן
החווה ביער אודם | צילום: אבנית סטרולוב

 

תופעת טבע מיוחדת - פליאומגנטיזם

רמת הגולן ידועה בתופעות הטבע המיוחדות שבה. נין למצוא כאן הרי געש רדומים, פארק וולקני ועוד. אחת התופעות המיוחדות, שאנשים ריבם אינם מכירים היא סלע הפליאומגנטיזם. מדובר בסלע, שאם תקרבו אליו עם מצפן (או כיום, אפליקציה בפלאפון המציגה מצפן), תגלו שהסלע "איבד את הצפון", כלומר, בכל פעם יטען המצפן כי הצפון נמצא בכיוון אחר.

מדובר בתופעה גיאולוגית המתרחש פעם במיליוני שנים, בה חל היפוך בשדה המגנטי הסובב את כדור הארץ. ככל הנראה, בדיוק בעת בה חלה התופעה, התפרץ הר געש, וכך יצא כי סלע הבזלת התקרר ונותר "תקוע לנצח" עם התופעה המיוחדת.

בסמוך לחניה תמצאו במקום שלט הסבר על התופעה, ושביל קצרצר יוביל אתכם מהשלט ועד לסלע.

ווייז: פליאומגנטיזם

שעות פתיחה: האתר פתוח לציבור כל הזמן

עלות: האתר פתוח ואין דמי כניסה.

סלע הפליאומגנטיזם באמת הגולן
סלע הפליאומגנטיזם | צילום: אבנית סטרולוב

 

לינה ברמת הגולן

הצימרים ובתי ההארחה ברמת הגולן מחכים מאד למטיילים יגיעו לגולן בשעתו היפה.

כפר הנופש עין זיוון בצפון רמת הגולן, שהיה סגור מה- 7.10, פותח כעת את בקתות הנופש בנויות העץ והמחוממות לנופשים.

המחיר לזוג בסוף שבוע החל מ-800 ש"ח ללילה, ובאמצע שבוע החל מ-650 ש"ח ללילה. תוספת לילד 100 ש"ח.

עוד אפשרויות לינה ברמת הגולן תמצאו באתר של תיירות הגולן.

הגולן מציע עוד אטרקציות ופעילות רבות, בכל העונות, ובעונת החורף במיוחד. תוכלו לצאת לליקוט פטריות, לבקר באחד מהמעיינות הרבים באזור, לטבול בצינור המים החמים הסמוך למאגר בנטל ועוד.

שימו לב:

* מומלץ לוודא את שעות הפעילות של האתרים השונים בימים אלו
* בחלק מהאזורים בצפון קליטת הGPS חלשה. מומלץ לבדוק את המסלול לפני היציאה לדרך.

אבנית (ניתי) סטרולוב, סגנית עורכת המדור, הייתה אורחת של תיירות גולן. לעמוד האינסטגרם של אבנית

סלע הפליאומגנטיזם ברמת הגולן
תמיד תמצאו מה לעשות ברמת הגולן - העיקר שלא תאבדו את הצפון.... | צילום: אבנית סטרולוב