אומרים שהיה פה שמח: 5 סיורים ומקומות שייקחו אתכם לסיבוב במכונת זמן

אם סיפולוקס ושוקולד ליבר עושים לכם את זה, אם נעלי המגפר וחולצה של אתא מרגשים אתכם ואם זמר ישראלי פורט לכם על מיתרי הלב - סימן שהכתבה הזו ממש בשבילכם. קבלו 5 מקומות וסיורים נוסטלגיים שיגרמו לכם להתגעגע לארץ ישראל הישנה והטובה

סיורים ומתחמים נוסטלגים
אומרים שהיה פה שמח (וטעים?) | צילום: מיכל בן ארי מנור

הצריף - קולינריה של פעם בארץ ישראל, רמת השרון

הצריף הוא מתחם קולינרי נוסטלגי שניתן גם להגדירו כמוזיאון הקולינרי הנוסטלגי הראשון בישראל.

את המקום הקים עודד צביקל, יזם ויועץ קולינרי, שבחר להציג לציבור הרחב את האוסף הפרטי שלו, המוקדש לכל מה שקשור לקולינריה ישראלית, מקום המדינה ועד שנות השמונים.

מה תמצאו שם? שחזור של מטבחים ישראלים משנות החמישים ושנות השבעים, מוצרי חשמל, כלי מטבח, אביזרי בישול (כולל כאלו שלא ידעתם שבכלל קיימים), ספריית ספרי בישול, אריזות מזון, חומרים גרפיים ואפילו מאכלים שיפעילו לכם את בלוטות הטעם והזיכרון.

אבל בעיקר תפגשו שם את עודד, בעל הידע האינסופי, היכולת הוורבלית והכישרון לספר סיפור בצורה שתרתק ותרגש כאחד ובעיקר תגרום לכם להתרפק על זכרונות ילדות.

עודד משלב בסיור גם טעימות בטעם של פעם, כגון מרק שבושל על פתיליה, עוגת שיש שנאפתה בסיר פלא או גזוז עם תרכיז ממכשיר סיפולוקס. יש גם אופציה להזמין אצלו ארוחה שלמה שנקרת בשם, הכה מתבקש, "מהצנע אל הסצנה".

* אפשר להצטרף לסיור קיים או להזמין סיור פרטי.

כתובת: המלכים 122 רמת השרון

פרטים באתר של הצריף

סיורים נוסטלגיים בארץ
פינה נוסטלגית בצריף - קולינריה של פעם בארץ ישראל | צילום: מיכל בן ארי מנור
מוזיאון נוסטלגי
צריף - קולינריה של פעם בארץ ישראל | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

מוזיאון הנוסטלגיה של גיל פנטו, תל אביב

גיל פנטו מארח ומספר נוסטלגיה מקומית ב"מוזיאון הנוסטלגיה" שהקים בשנת 2021. במוזיאון, המספר את סיפורה של תוצרת הארץ, תמצאו את כל זיכרונות ילדותכם וביתכם, מטלפון חוגה, כרזות וקופסאות פח, דרך משחקי קופסא, אוספי ילדות, ילקוטים ועד תכולה שלמה של בית מרקחת היסטורי ועוד שפע של פריטים המהווים קפסולת זמן של ישראל של פעם.

גיל מציג את האוסף המרהיב שלו, מעשרים וחמש שנותיה הראשונות של המדינה, בתוך לופט תעשייתי הנמצא ברחוב שוקן בתל אביב. האוסף מכיל אלפי פריטים מתחומים מגוונים : מטבח, ריהוט, דברי ילדות ובית ספר, תינוקות, אופנה ועוד. כל האוסף הוא תוצרת ישראל משנות החמישים-שישים-שבעים.

במוזיאון של גיל מותר לגעת ולדפדף והוא מתבל את החוויה בהרבה סיפורים על האוסף.

* במקום ניתן לערוך ארועים פרטיים כמו ימי הולדת משפחתיים ועוד, ומספר פעמים בחודש המוזיאון פתוח גם לקהל הרחב.

לאחרונה החל גיל לשלב ביקור במוזיאון במסגרת סיור שהוא מעביר במתחם קריית המלאכה בו נפגשים עם מעצבים ויוצרים שיצירתם מתכתבת עם האוסף של גיל.

גם ביתו היפואי של גיל מעוצב עם פריטים מאוספיו וניתן לבקר בו במסגרת הסיור "סודות הקסם של השוק" שמדריך גיל בשוק הפשפשים, סיור דרך העיניים שלו, כמי שמכיר את השוק שנים רבות במסגרת עיסוקו, .

* ניתן לתאם סיורים פרטיים ופעמיים בחודש הסיור פתוח לקהל.

כתובת המוזיאון: שוקן 27 תל אביב

פרטים נוספים באתר של גיל פנטו

סיורים נוסטלגיים בארץ
ישראל של פעם - מוזיאון פרטי לנוסטלגיה ישראלית | צילום: גיל פנטו

 

סיורים בעקבות המקצועות שנעלמים מן העולם, תל אביב

מיטל כץ, מעצבת אופנה לשעבר, הקימה, לפני כמעט 10 שנים,  מיזם תיירות חברתי ייחודי - סיורים אל "המקצועות שנעלמים מן העולם", שנותן כבוד ובמה למקצועות עבר ומאפשר הצצה נדירה אל חייהם של בעלי מלאכה שמקצועם הולך ונעלם מן העולם.

למיזם יש שתי מטרות - מצד אחד לשמר ולתמוך בעסקים וותיקים שמקצועם פס מן העולם או שהם מתקשים בהישרדות ומצד שני להעניק חוויה יוצאת דופן לקהל שצמא לחוויה של מסע אחורה בזמן לעידן תמים יותר.

בסיורים השונים, המתקיימים בעיקר ברחוב אלנבי ובשכונות פלורנטין ושפירא, תוכלו לפגוש שענים, סנדלרים, יצרני אריחים, כורכי ספרים, נפח ואומן ברזל ועוד, לבקר בחנות פורצלנים או בולים, בצלמנייה, בבית מלאכה לייצור מטקות ושש בש ועוד.

בסיור תשמעו את סיפורם האישי של בעלי החנויות הוותיקות שכנגד כל הסיכויים שרדו את מבחן הזמן ונותרו עדות לתקופה אחרת.

הסיורים כוללים גם טעימות.

* אפשר להצטרף לסיור קיים או להזמין סיור פרטי.

פרטים באתר של מיטל כץ

שעניית שלמן -אלנבי. צילום הדס אלדר
שעניית שלמן ברחוב אלנבי. | צילום: הדס אלדר

 

א גרוייסע מציאה, קיבוץ יפעת

א גרוייסע מציאה, מוזיאון הנוסטלגיה שנמצא בקיבוץ יפעת, הוא "המופזיאון" הראשון בארץ וגם ה"בייבי" של דרור ברק.

דרור נולד ברמת גן, למד משחק ובגיל שלושים החליט להיות קיבוצניק ועבר לחיות בקיבוץ יפעת. רב חייו הבוגרים הוא אוסף פריטים נוסטלגיים של מדינת ישראל, מה שמכונה ישראלינה.

בקיבוץ הוא עבד שנים רבות ברפת ובזמנו הפנוי עמל על הקמת המוזיאון, לפני מספר שנים הוא פתח אותו לציבור הרחב.

"גם לנו היה כזה" היא אמירה דיי רווחת של כל מי שנכנס למוזיאון ומוצא שם פריטים שהיו לו בבית בילדותו.

המוזיאון מורכב מחדרי קונספט שונים – חנות מכולת, חדר כביסה, חדר שינה, בונקר ובהם כ-3,000 פריטים שהיו בארצנו מתחילת המאה ה-20 ועד שנות ה-70.

את המסע בנבכי הנוסטלגיה הארץ ישראלית לא עושים לבד, דרור לוקח אותנו לסיור מודרך במוזיאון שכולל, מעבר להצגת הפריטים השונים, גם הצגה שלמה בחסות כישרון המשחק של דרור ושלל אפקטים טכנולוגים שהוא הרכיב במו ידיו.

חוויה מלמדת, משעשעת ומהנה לגדולים וקטנים כאחד.

כתובת: רחוב הגיתות, קיבוץ יפעת

לתיאום ביקור: 052-8048222. דרור ברק.

פרטים בעמוד הפייסבוק של א גרוייסע מציאה

מוזיאון נוסטלגי
א גרוייסע מציאה | צילום: מיכל בן ארי מנור
מוזיאון נוסטלגי
א גרוייסע מציאה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

חוויה מהלכת - הסיורים של יפעת אביצדק קלפה 

באמתחתה של מדריכת הטיולים, יפעת אביצדק קלפה, תמצאו שלל סיורים לא שגרתיים אשר מחזירים אותנו לימים עברו באמצעות שירים, מיצגים וסיפורים.

יש לה למשל סיורים בהתאמה אישית, התפורים על פי קורות חיים ספציפיים, הלוקחים את המשתתפים אל תחנות שונות בזמן. הן תחנות חיים פרטיות של מזמיני הסיור והן  תחנות משמעותיות-היסטוריות של המקום בו אנחנו נמצאים.

יפעת אוספת לפני הטיול פרטים על האיש או האנשים המדוברים ובמהלך הסיור, היא מדברת על הקשרים וקשרים בין הסיפור שאנחנו מספרים על המקום, לאדם המדובר ובכך מוסיפה עניין, וקישור אישי למסלול.

בסיורים אלו, כל משתתף מחזיק שירון ובכל תחנה מושמע שיר רלבנטי למקום, או לאדם החוגג. בכל תחנה גם מוצגות תמונות ישנות מוגדלות של האזור. העובדה שהיא עוסקת גם בכתיבת ספרי ביוגרפיה נותנת לה יתרון בשיח ובתחקיר.

סיור נוסטלגי אחר של יפעת הוא "המסע הנוסטלגי אל בתי הקפה של פעם".

בסיור זה יפעת תיקח אתכם משפת הים של העיר העברית הקטנה, קפה "פילץ" וגן לונדון, דרך ”רחוב בן יהודה שטראסה״ על שלל העוגות, התופינים ובתי הקפה שהתקיימו לאורכו. מבתי האומנים תגיעו לרחוב דיזנגוף, בו תטיילו בין קפה "פראק״ ל״כסית" של חצקל, ”רוול״,״פינתי״ ואפילו ”קליפורניה״ של אייבי נתן.

כמיטב המסורת של ”חוויה מהלכת“ גם בסיור זה ילוו שירים את התחנות השונות ושירון אישי יחולק לכל משתתפ/ת.

* אפשר להצטרף לסיורים קיימים או להזמין סיור פרטי.

כל הפרטים וסיורים נוספים באתר של יפעת אביצדק קלפה

בתי קפה של פעם
"המסע הנוסטלגי אל בתי הקפה של פעם" | צילום: יפעת אביצדק קלפה