סתלבט בקיבוץ גרסת שבועות: 4 המלצות ליום בילוי בקיבוץ עין שמר

חממה אקולוגית שזכתה בפרסים, קונדיטוריה עם קינוחים אינסטגרמרים, שדירת אמנים, עגלת קפה, מוזיאון טרקטורים וטקס ביכורים בחצר היסטורית. לכבוד חג שבועות מיכל בן ארי מנור יצאה ליום כייף בקיבוץ עין שמר

חגיגות שבועות בחצר הישנה בעין שמר
חגיגות שבועות בחצר הישנה בעין שמר | צילום: זיו חדוותי

הוא תיכף חוגג מאה שנה ולמרות שהיה אחד מארבעת הקיבוצים שהקימו את תנועת הקיבוץ הארצי (השומר הצעיר), כיום הוא קיבוץ מופרט ומוגדר כ"קיבוץ מתחדש" - קבלו את קיבוץ עין שמר שנמצא לא רחוק מפרדס חנה-כרכור.

 

אמורה קונדיטוריה ביתית - Amore

את הבוקר שלכם בקיבוץ עין שמר חייבים לפתוח בקונדיטוריית "אמורה" של עמית שנפלד.

הקונדיטוריה ממוקמת במבנה במרכז הקיבוץ לא רחוק ממזכירות הקיבוץ.

במקום תמצאו קינוחים פוטוגניים, מאפים מלוחים ומתוקים שעמית מכינה בעצמה לצד כריכים וסלטים שנרכשים מבחוץ וכמובן גם סוגים שונים של קפה.

המלצה: שבו בחצר החמודה של הקונדיטוריה, תחלקו קינוח (כדי לא לחטוף הרעלת סוכר על הבוקר) ושתו איתו קפה או תר קר שמגיעים מבוקבקים בפחית.

האתר של אמורה

קונדיטוריה ביתית - Amore עין שמר
קונדיטוריה ביתית - Amore | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

החממה האקולוגית

את החממה, המשמשת כמעבדה לרעיונות חינוכיים, סביבתיים, יצירתיים וחברתיים, הקים האמן אביטל גבע, חבר הקיבוץ, בשנת 1977, ומאז היא הפכה לשם דבר בכל מה שקשור לחקלאות, טכנולוגיה, אמנות וחינוך.

זהו מקום בו החינוך פוגש את המציאות, והאמנות ואת המדע ומהווה בית-יוצר לאירועי אמנות ניסיוניים וחדשניים. החממה אף ייצגה את ישראל בביאנלה לאמנות בוונציה בשנת 1993.

החממה, שפתוחה 24/7, פועלת בשיתוף פעולה עם בתי ספר, מפיקה ומפעילה תכניות לימודים, חוגים, קורסים, השתלמויות, תערוכות, כנסים ואירועים לקהל הרחב.

אמנם אפשר להיכנס לחממה באופן חופשי ולהסתובב בה, אבל כדי להבין מה בדיוק נעשה שם אני ממליצה להצטרף לסיור מודרך או להגיע לאחגד מהימים הפתוחים או האירועים לקהל הרחב שנערכים בה.

אתר החממה

החממה האקולוגית בעין שמר
החממה האקולוגית בעין שמר | צילום: מיכל בן ארי מנור
החממה האקולוגית בעין שמר
חקלאות, חינוך, טכנולוגיה ואמנות - החממה האקולוגית בעין שמר | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

שדירת האמנים

מהחממה פונים לשדרת האומנים - שיתוף פעולה בין בתי ספר לתרבות, אמנות, מלאכות יד, וסביבה.

המילה "שדירה" קצת מטעה - מדובר בשני שבילים בהם שכנו בעבר לולים ומבני משק שהוסבו לסטודיו, חנויות בוטיק וכד, הכל באווירת שאנטית, בסגנון פרדס חנה פינת התנועה הקיבוצית.

קרקס שבזי

בלב השדרה ניצב קרקס שבזי הכולל מתחם קרקס ברמה בינלאומית, עם 4 חללי אימונים ומתחם חוץ (שלושה מותאמים לקרקס אווירי ושניים לתנועה וקרקע). הקרקס גם פתוח לקהל הרחב ומציע הצגות ומופעים לכל הגילאים.

סטודיו אורי חופי לנפחות

אורי חופי הקים את הנפחייה שלו בגיל 53, לאחר שנים של עבודה בחקלאות בישראל ובאפריקה בתעשייה. חופי פיתח שיטת נפחות המוכרת ונלמדת בכל העולם. הוא נפטר לפני שנה, אך בית הספר שהקים ממשיך להתקיים ולהתפתח ומציע מגוון רחב של סדנאות וקורסים, החל מסדנאות יומיות ממוקדות מוצר או פרקטיקה, ועד קורסים של 5 ימי עבודה רצופים.

לצד בית הספר מתקיים בית מלאכה פעיל, העוסק בעבודות שימור, שיחזור ויצירה בברזל.

עוד בשדירה סטודיו analog-i, בית לשוחרי תרבות ואמנות, המשמש כגלריה לאספנות מוזיקה וקולנוע ומארח אירועי קונספט שונים, סטודיו וחנות תיקים של המותג מאיקו, חנות תכשיטים, חנות קסמים ועוד.

קרקס שבזי בעין שמר
קרקס באמצע הקיבוץ | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

הפסקת קפה: עגלת קפה CAWE

אחרי השיטוט בקיבוץ הגיע הזמן לסתלבט ועגלת הקפה CAWE עונה בול על הדרישה.

העגלה ממוקמת במרכז הקיבוץ, בתוך חורשה קטנה ומוצלת.

מתחם העגלה מעוצב בצורה חיננית ונעימה והאווירה במקום קהילתית וזורמת.

עגלת קפה CAWE עין שמר
עגלת קפה CAWE | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

חצר הראשונים בעין שמר

חצר הראשונים בעין שמר היא מתחם רחב ידיים שכולל מוזיאון חוויתי המספר על ראשית ההתיישבות הקיבוצית.

במוזיאון ובחצר המרשימה שלו נערכות פעילויות מגוונות כגון הפעלת חלוצים, אפיית  לחמניות, בניית אוהלים, התחפשות לחלוצים ועוד. יש אפשרות גם לנסוע בטרקטור ועגלה ברחבי הקיבוץ וגם ברכבת האלונים –שחזור של  קטע קצר מקו הרכבת המימי השלטון העות'מאני בארץ ישראל.

שיחזור והשיקום של המסילה והרכבת בוצע ביוזמת רן חדוותי ז"ל - חבר הקיבוץ, איש המועצה לשימור אתרי מורשת ומומחה עולמי לשיקום מכונות עתיקות.

רן חדוותי, שהיה בין היוזמים לשימור חצר ראשונים עין שמר, יזם גם את סדנת שימור ושיפוץ טרקטורים ומכונות חקלאיות והקים את מוזיאון הטרקטורים המרשים  – "האנגר מיכאל”, ובו טרקטורים ומכונות חקלאיות משוחזרים מראשית המאה הקודמת ואילך.

בחג שבועות תערך בחצר ראשונים חגיגת שבועות קיבוצית שתכלול טקסי הבאת ביכורים בהשתתפות הקהל, קציר בשדה חיטה ופעילות בטחנת קמח, אפיית לחמניות, סיור בטרקטור ברחבי הקיבוץ, ביקור במוזיאון הטרקטורים, הדרכה במוזיאון ראשית הקיבוץ, הכנת טנא וזרים לראש ועוד.

מתי: יום רביעי, 12.6

עלות: 65 ש"ח לילד, 60 ש"ח למבוגר. בהרשמה מראש בלבד.

פרטים באתר של חצר הראשונים

חגיגות שבועות בחצר הישנה בעין שמר
חגיגות שבועות בחצר הישנה בעין שמר | צילום: זיו חדוותי