יום המתים וחזרת הפרות מההרים: 8 אירועים מיוחדים בעולם לכבוד הסתיו

סוף סוכות ושמחת תורה הם סיבה מצוינת להכיר את התרבויות השונות מסביב לגלובוס. בזמן שאצלנו חוגגים את שמחת תורה באיטליה חוגגים את פסטיבל הערמונים ובלונדון מקיימים אירועים לכבוד הקהילה ההודית. קבלו 8 אירועים שיעזרו לכם להיפרד מהקיץ ולקבל את בוא הסתיו

בתקופת חגי תשרי ישנם 4 חגים ארוכים ועמוסים מלאים בבילויים וארוחות משפחתיות, לחלקנו זו גם סיבה מעולה לטוס לחופשה בחו"ל. לקראת סוכות מזג האוויר מעט משתנה והעונה מתחלפת מקיץ לסתיו. ברחבי העולם חוגגים סמוך לתקופת החגים את המעבר בין העונות בחגים מיוחדים, מנהגים ומסורות עתיקות.

 

1.  Dia de Los Muertos, במקסיקו

יום המתים הוא יום חג מקסיקני בו מציינים את חזרתם הזמנית של כל יקיריהם שנפטרו, שנחגג ביומיים הראשונים של נובמבר. ב-1 בנובמבר חוגגים לפי המסורת הקתולית את יום כל הקדושים ובו זוכרים את כל המתים אך בעיקר את הילדים ואת הנפטרים בטרם עת. ב-2 בנובמבר מתפללים על מי שככל הנראה לא הגיע לגן עדן אחרי שנפטר. באותו יום מבקרים בבתי הקברות את כל הנפטרים, מכינים מזבחות עם אוכל, נרות ותמונות.

הפסטיבל יתקיים בתאריכים: 01-02.11.2023

תהלוכת יום המתים במקסיקו | צילום: shutterstock

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

2. פסטיבל הערמונים, איטליה

במאה ה-15 תושבי העיירה ויניאנלו ניסו לכבוש את טירת סוריאנו, המקומיים הגנו על החומות במשך כל הלילה ולבסוף, למרות כל האבידות שספגו, הם הצליחו לגבור עליהם. מאז אותו לילה חוגגים את פסטיבל הערמונים שמתקיים, איך לא, בעיירה עשירה בעצי ערמונים. הפסטיבל מתקיים בסוריאנו נל צ'ימינו ב-2 סופי השבוע הראשונים של אוקטובר. הפסטיבל כולל מצעד בגדים מימי הביניים, קרבות של סייף ומצעד להקת העיר. בנוסף יש גם טברנות שימכרו לכם כל מיני סוגי אוכל שעשוי עם ערמונים וגם תוכלו לקנות ערמונים טריים.

הפסטיבל יתקיים בתאריכים: 22.10.2023

פסטיבל הערמונים באיטליה | צילום: shutterstock

 

3. פסטיבל הסתיו. קואנקה, ספרד

הפסטיבל האורבני שמאחד בין מוזיקה, אמנות וספורט חוזר בפעם השלישית לקואנקה וזו הזדמנות נהדרת גם עבורכם ללכת לבקר בו. האירוע יתחיל במצעד ואז מופע ריקוד והתעמלות אומנותית, יהיו 86 הופעות בהם יופיע 240 אנשים בסגנונות מוזיקה שונים כיוון שהוא מתקיים בכל העיר. בנוסף, תוכלו גם לשתול עצים, לטעום יין ולהיות באירועים שמטרתם לקדם את הקיימות ואיכות הסביבה בעולם.

הפסטיבל יתקיים בתאריכים: 06.10.2023

 

4. Diwali on the Square, לונדון

התרבות ההודית מאמינה בהגשמת חלומות ובמסירות ולכן תושבי לונדון שהגיעו מהודו נלחמו על הערב המיוחד הזה ובזכות ועדת דיוואלי בשיתוף עם עיריית לונדון הביאו לתיירים ולתושבי לונדון את חג הדיוואלי היישר מהודו. טקס הפתיחה יכלול כ-200 רקדנים ורקדניות ומיד אחריו תתחיל הגארבה, מסורת עתיקה בהודו.

הפסטיבל יתקיים בתאריך: 29.10.2023

חגיגות הדיוואלי בלונדון | צילום: shutterstock

 

5. JunkStock, ארצות הברית

הפסטיבל שמתקיים בוואטרלו יביא לכם טעימה מ-28 מדינות ברחבי ארצות הברית בעזרת 40 משאיות והמון בעלי מלאכה. במהלך הפסטיבל יופיעו כ-13 להקות שונות. ברחבי הפסטיבל יהיו בתי דלעת ענקיים בתוכם תוכלו לבקר. אם אתם כבר שם אז אל תפספסו את הדונאטס סיידר תפוחים שניתן לאכול ליד המדורות הפזורות ברחבי האירוע.

הפסטיבל יתקיים בתאריכים: 6-7,14-15.10.2023

 

6. פסטיבל הסתיו של ורשה, פולין

מדי שנה מתאספים חברי הקהילה, אמנים ועסקים מקומיים ליום כיף לכבוד הסתיו שמכונה "ורשה-פסט" המתקיים בדיוק כשמזג האוויר מתחיל להתקרר ותחילת השלכת וגם מסמן את תחילת תקופת החגים הנוצריים אחרי חופשת הקיץ. בין היתר תתקיים בפסטיבל גם תחרות נושאת פרסים של כלי רכב מהחוות השונות במדינה.

הפסטיבל יתקיים בתאריכים: 14.10.2023

 

7. הורדת הפרות מאלפים, שוויץ

מדי שנה הפרות עולות להרים בקיץ ומעבירות שם את כל העונה. בסתיו הן יורדות מההרים וחוזרות לכפרים מהן הגיעו. בעקבות החזרה שלהן קיים מנהג שוויצרי מסורתי וצבעוני עם הרבה מסיבות בכפרים הכוללות שוקי גבינות ואיכרים. תושבי הכפרים שומעים את הפעמונים שעל צווארן של הפרות וכך יודעים שהחל המסע שלהן חזרה הביתה. בגלל שזמן התחלת האירוע תלויה בפרות, הכפרים אינם נגישים לרכבים ואין דרך לדעת מתי בדיוק האירוע יתחיל. מומלץ להיות בקרבת מקום כדי להספיק להגיע בזמן.

טווחי התאריכים הם: 05-14.10.2023

צילום: shutterstock

 

8. חג שמחת תורה, ישראל

שמחת תורה מציינת את סיום קריאת ספר התורה וההתחלה המחודשת שלו. לרגל החג יש הרבה מאוד אירועים לילדים ומבוגרים החוגגים יחד את ההתחלה החדשה, בדרך כלל גם בריקודים (הקפות) עם ספרי תורה גדולים שמוציאים מבתי הכנסת לרחבות. בערים רבות נערכות פעילויות לילדים, אוכל ומגוון הופעות לציבור כדי שהחג יהיה באמת שמח.

החג מתקיים בתאריכים: 06-07.10.2023

שמחת תורה בבית הכנסת | צילום: shutterstock