המירוץ למיליון מגיע להולנד: המדריך למדינה שהיא לא רק קבקבי עץ וטחנות רוח

הולנד היא הרבה יותר מתעלות מים, רובע החלונות האדומים או גבינה צהובה - הבלוגרית רחלי לביא-דגן מציעה לנו לצאת איתה למסע אחר, במסלול שאפשר לנעוץ בזמן הסגר וליישם ברגע שיתאפשר | המירוץ למיליון ALLSTARS, אחרי החדשות בערוץ 13

דן בוש, הולנד
דן בוש, הולנד | צילום: שאטרסטוק

אז מה הדבר הראשון שעולה לכם בראש כשאתם חושבים על הולנד? אמסטרדם, תעלות מים ורובע החלונות האדומים. קבקבי עץ, פרות, טחנות רוח, גבינה צהובה. ניחוש נכון? רחלי לביא-דגן, בלוגרית טיולים בהולנד, כאן כדי לספר לכם שהולנד היא כל אלה ועוד הרבה יותר מזה. לביא-דגן מזמינה אתכם להולנד שלה, הולנד מנקודת מבט של מקומית שגרה כאן כבר למעלה מעשור ונמצאת בחיפוש מתמיד אחרי המקומות היפים מחוץ למסלול התיירותי הרגיל והמוכר. צאו איתה לשוט בתעלות – ולא באמסטרדם; לכפר דייגים מקסים – ולא וולנדם; אל רובע תשעת הרחובות – דווקא בארנהם ולסיום אל אחת הכיכרות היפות בהולנד – ולא באמסטרדם.

שייט תעלות בעיר דן בוש

העיר דן בוש הוקמה כבר בשנת 1185 בין שני נהרות (Aa וְ Dommel) אשר איימו תדירות להציף את העיר. כאשר בנו שליטי העיר סוללות הגנה מפני המים הם למעשה הגביהו את העיר כולה בשני מטרים ויצרו עיר מבוצרת כהלכה. סביב העיר בנו חומה וסוללות הגנה וכך עמדה לה העיר בפני כל מתקפת אויב במשך שנים רבות. בניגוד למצב במקומות אחרים, האציל המקומי לא גבה מס על מעבר בנהרות ועודד את התיישבותם של סוחרים בעיר אשר הביאו לשגשוגה הכלכלי. בעיר השוקקת היו בתי מלאכה לרוב וכדי להקל על מעבר סחורות בעיר נחפרה מערכת תעלות סבוכה. הסוחרים השתמשו במערכת התעלות להעברת חומרי גלם וסחורות ואילו התושבים השתמשו בתעלות כתחליף למערכת ביוב. רק בתחילת המאה הקודמת נבנתה בעיר מערכת ביוב מודרנית ונאסרה שפיכת מי שופכין אל תעלות העיר. התעלות שופצו והפכו למוקד תיירותי מרתק המאפשר שיט ממש מתחת לבתי העיר.
השייט אורך כשעה וכולל הסבר בהולנדית. ניתן לקבל דף הסבר באנגלית. כל הפרטים כאן

תעלות דן בוש
שיט ממש מתחת לבתי העיר. תעלות דן בוש | צילום: רחלי לביא דגן

כפר הדייגים אורק Urk

כפרי דייגים בהולנד הם מקומות שופעי היסטוריה, מסורת ותרבות מקומית. רבים מהם כבר איבדו את מסורת הדייג והפכו להיות אטרקציה תיירותית. אבל לא כך הכפר אורק. זהו כפר אשר שמר על צביונו המסורתי, רבים מתושביו עוסקים עדיין בדייג והכפר נחשב לכפר עם אחוז האנשים המאמינים הגבוה במדינה. לכן, מומלץ להגיע לכפר בכל אחד מימות השבוע אך לא ביום ראשון, יום המנוחה המקומי ובו הכפר שקט ושומם. הכפר הנמצא על חוף ימת האייסל היה בעבר אי בים הצפוני. אזור זה יובש בשנות ה-40 של המאה הקודמת והפך לפולדר הצעיר ביותר בהולנד. הנמל של הכפר הוא נמל אותנטי ובו גם מספנה ותוכלו לראות את עבודת הדייגים היומיומית. בנמל סירות עתיקות לצד חדשות וכולן מסומנות באותיות UK קיצור השם אורק. סמטאות הכפר יפות, הכביסה תלויה בין הבתים ואדני החלונות מקושטים באסתטיות. אנדרטת הזיכרון לדייגים אשר נספו בים מספרת את סיפורו היפה, העצוב לעיתים, של כפר הדייגים.

כפר הדייגים אורק
כפר דיג אותנטי. אורק | צילום: רחלי לביא דגן

רובע שבעת הרחובות בעיר ארנהם

העיר ארנהם ידועה בעיקר בשל האטרקציות אשר נמצאות בסמוך לה - פארק האופניים הוחה-פלואה, המוזיאון הפתוח וגן החיות. אם אתם כבר נמצאים כאן, אני מפצירה בכם – אל תפספסו את מרכז העיר! מרכז העיר העתיקה נקרא "רובע שבעת הרחובות" ולב ליבו הוא "האי". בין סמטאות הרובע תמצאו חנויות בוטיק קטנות ומיוחדות, חנויות וינטג', בתי קפה מצויינים ומסעדות. הרובע שוקק חיים ונוטף אווירה צעירה, קלילה ונעימה.

רובע שבעת הרחובות בעיר ארנהם
אווירת בילוי ושופינג. רובע שבעת הרחובות בעיר ארנהם | צילום: רחלי לביא דגן

כיכר העיר דוונטר

דוונטר היא אחת הערים העתיקות בהולנד. היא שוכנת על נהר האייסל אשר איפשר סחר עם ארצות הצפון והים הבלטי ובכך הפך את דוונטר לעיר האנזה, עיר מסחר עשירה. שנים רבות טרם הפכה אמסטרדם לעיר חשובה, קיבלה דוונטר זכויות של עיר, גדלה והיתה בעלת חשיבות אזורית רבה. סוחרים מכל העולם הגיעו אליה, עגנו בנמל וטיפסו ממנו אל שכונת ההר היפה.

כיכר העיר אשר נקראת – ברינק – היא כיכר יפיפייה. הכיכר המוארכת מוקפת בבתי קפה לרוב וממנה יוצאות סמטאות ציוריות לכל עבר. אם תפנו מערבה תגיעו אל שכונת ההר ואל רחוב וואל הצבעוני; אם תפנו מזרחה תגלו חנויות משגעות ובוטיקים ייחודיים. כל סמטה והייחוד שלה. בכיכר עצמה נערך שוק כל יום שבת. מדי פעם נערך כאן גם יריד וינטג' ענק ואז העיר הופכת לחגיגה אחת ענקית. בדצמבר נערך בעיר פסטיבל דיקנס ויחד עם אווירת החג זוהי חוויה מיוחדת במינה.

כיכר העיר דוונטר
כל סמטה והייחוד שלה. כיכר העיר דוונטר | צילום: רחלי לביא דגן
המירוץ למיליון אולסטארט
המירוץ למיליון אולסטארט

 

עוד פרטים על המירוץ למיליון ALLSTARS

קטעים נבחרים

לפרקים המלאים

הכירו את זוגות המירוץ

עוד פרטים מפתיעים על כל המקומות האלה תוכלו למצוא בבלוג של רחלי לביא-דגן רק-עתיק - בלוגזין טיולים בהולנד

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק - הולנד. לטייל מחוץ למסלול