איי הפסיפיק: חופשה בסוף העולם שלא תרצו שתסתיים

הם אמנם נמצאים רחוק מישראל, אך ההגעה אליהם שווה כל רגע. להקות לווייתנים, חופים מטריפים, אנשים מקסימים ואוהבי ישראל ואווירה ייחודית שלא תמצאו בשום מקום אחר. איי הפסיפיק, הנמצאים באוקיינוס השקט, מציעים את כל הטוב הזה במנות גדושות של אושר טהור. ניצן אנגלנדר כבר לא יכול לחכות לרגע שיחזור שוב

Rbsh
פיג'י | צילום: ניצן אנגלנדר

הם נמצאים בשטח הימי הגדול בעולם, ביניהם נמנים האיים הקטנים בעולם, רבים מהתושבים מתוארים "כאנשים השמחים בעולם" ומוכיחים שכסף הוא לא הדבר החשוב ביותר. איי האוקיינוס השקט, או איי הפסיפיק, אמנם מרוחקים מישראל עשרות אלפי קילומטרים, אבל אם עשיתם את כל הדרך עד אליהם – כבר לא תרצו לחזור בחזרה.

איי הפסיפיק הוא כינוי לקבוצת האיים השוכנת במי האוקיינוס השקט, ששטחו 165.2 מיליון קמ"ר, או שליש משטח כדור הארץ. הם מורכבים משלוש קבוצות עיקריות: מלנזיה (Melanesia), מיקרונזיה (Micronesia) ופולינזיה (Polynesia) והם משתרעים מהפיליפינים ואינדונזיה במערב ועד איי הפסחא במזרח. בין המדינות "המוכרות" ניתן למצוא את ניו זילנד, פפואה ניו גיני והאי הוואי השייך לארה"ב.
מקום נוסף שבוודאי יצלצל לכם באוזן הוא הפולינזיה הצרפתית, בה נמצא האי בורה בורה (Bora Bora).

מזג האוויר באיי הפסיפיק הוא טרופי. בעונה הרטובה, בין נובמבר למאי, שכיח להיתקל בסופות ציקלון עזות שעלולות להגיע למשבים של 250-300 קמ"ש.
בעונה היבשה, בין מאי לנובמבר, מזג האוויר נוח באופן יחסי, אך עדיין לח וחמים (בין 26-28 מעלות בממוצע).

היום נתמקד ב-3 מהם הנמצאים בלב האוקיינוס – טונגה (Tonga), פיג'י (Fiji) ו-ונואטו (Vanuatu), במה שישקף בתמצות את מגוון האפשרויות לתייר באזור זה.

טונגה - התושבים השמחים ביותר בעולם

טונגה היא ממלכה השוכנת כשלוש שעות טיסה מניו זילנד וארבע שעות מהחוף המזרחי של אוסטרליה. ממלכה? קראתי נכון? טונגה היא מהמדינות היחידות באיי הפסיפיק שמעולם לא נכבשה או נשלטה ע"י מדינה זרה. עד היום יש לה בית מלוכה הזוכה לכבוד רב מהאזרחים. היא מונה כ-170 איים, רובם לא מיושבים, וארבעה אזורים מרכזיים:

  • Tongatapu – האי הגדול במדינה ומרכז השלטון.
  • Ha’apai – אי טרופי קלאסי המוקף בעשרות איים קטנים.
  • Vava’u – אי המפורסם בלהקות הלווייתנים המגיעות אליו בכל שנה.
  • Niuas – שתי קבוצות איים מרוחקות ונידחות המנותקות מהעולם באופן כמעט מוחלט ומקיימות אורח חיים פרימיטיבי למדי.

Jhdr
vava'u tonga | צילום: ניצן אנגלנדר

האוכלוסייה בטונגה נוצרית מסורתית, ובימי ראשון כל החנויות בה נסגרות. ענפי הייצור המרכזיים בה הם תיירות וחקלאות, והמטבע המקומי נקרא פאנגה, TOP.

טונגה היא מדינת עולם שלישי. תשתיות הכבישים בה רעועות (וגם של האינטרנט). המהירות המרבית בכבישים היא 70 קמ"ש וחלק מרכזי מהתושבים עדיין מתגוררים בבתים מאולתרים מבוץ ועץ. ההתניידות בין איי טונגה היא ימית או אווירית. אין מה לצפות לסטנדרטים גבוהים מדי – לא נדיר לגלות שהטיסה התבטלה או נדחתה, גם אם נשארו עוד 10 דקות להמראה ואף אחד לא ניגש לעדכן.
בתוך האיים ניתן להיעזר במוניות או טרמפים, ובאיים קטנים במיוחד ניתן לעשות את הדרך גם באמצעות אופניים.

עם זאת, קשה לא להבחין בהכנסת האורחים הנהדרת של המקומיים ובשמחת החיים המתפרצת. המקומיים יזמינו אתכם לשתות "קאווה קאווה", שהוא משקה שורשים מסורתי הנפוץ בפסיפיק. אמנם הטעם לא מרנין כמו הקאווה המוכרת לנו, אבל זהו צמח מרפא שאף עשוי לגרום לתחושת נמלול בשפתיים ושכרות קלה.

Jhdr
vava'u tonga | צילום: ניצן אנגלנדר

לאלו המחפשים את התמונות המטריפות של איים טרופיים עם חול זהוב ומים צלולים, Ha’apai הוא כנראה האי המתאים עבורכם.
בצפון האי נמצאים מספר ריזורטים הנמצאים במיקום מושלם. אמנם סטנדרט האירוח עוד טעון שיפור (בחלק אין מזגנים, אינטרנט חלש), אך מי שמחפש את הניתוק המושלם עם הנוף המושלם – זה המקום הנכון להיות בו.
שוניות האלמוגים, להקות הדגים והכרישים וכמובן הלווייתנים שמגיעים מדי שנה, יוצרים חוויה בלתי נשכחת במרחק קצר מהחוף.

אם אתם מחפשים חברה בינלאומית, איי Vava’u הם בדיוק בשבילכם. נוודים ומשיטי סירות מכל העולם מגיעים אליה בעונה היבשה כדי לתחזק את העסקים המקומיים. הלווייתנים הענקיים אוהבים להגיע למפרצים המוגנים של האי, וחברות מקומיות מוציאות טיולי שחייה בסמוך להם. באיים קיימות אפשרויות לינה מגוונות, החל מהוסטל תרמילאים ועד למלונות 5 כוכבים. חלקם נגישים רק באמצעות סירה וחלקם נמצאים בלב "העיר" המרכזית, שדומה לכפר עזוב במונחים מערביים.

ונואטו - לצפות בהר געש מתפרץ

ונואטו היא מדינת איים (83 במספר) השוכנת כשעתיים וחצי מזרחית לחופה המזרחי של אוסטרליה. בירת המדינה היא Port Vila השוכנת באי הגדול ביותר בונואטו, Efate.
חיים בה כ-270 אלף תושבים, שבדומה לשאר תושבי הפסיפיק, נוצרים אדוקים. ונואטו נשלטה בעבר ע"י הספרדים והאמריקאים, ובמלחמת העולם השנייה היוותה בית לכוחות האמריקאים. עוד נחזור לזה.

הבנג'י, אותה קפיצה מפחידה עם חבל שקשור לרגליים, הומצא בונואטו ומהווה למעשה את טקס החניכה של הנער המקומי. הכפר המקומי בונה מגדל מעץ והנער צריך להוכיח את גבורתו בכך שיקפוץ מראשו. התושבים בונואטו נחשבים לאנשים השמחים בעולם. קשה להבין זאת ממקום מושבנו עם השפע שמונח לקרבנו בכל יום, אך תושבי ונואטו מוכיחים שכסף הוא לא הכל בחיים, ומקדשים את ערכי המשפחה, הרעות והאחווה.

האי Tanna הוא ביתו של הר הגעש Yasur, הר געש פעיל המתפרץ עשרות פעמים בכל יום. אמנם לא מדובר בהתפרצות מסכנת חיים בדרך כלל, אך הדי הפיצוצים נשמעים היטב למרחק.

Yasur 1 Vanuatu
לראות הר געש מתפרץ

ניתן לעלות ללוע הר הגעש ולצפות בלבה עפה לגובה של עשרות מטרים. באי כמעט ואין כבישים, ורוב התחבורה מתנהלת באמצעות טנדרים מיושנים וקופצניים. באי מספר נקודות שחייה מומלצות, ואחת מהן היא ה-Blue Cave הנמצאת בסמוך לכפר המרכזי באי, Lenakel.

האי המתויר ביותר בונואטו הוא ללא ספק Santo Espiritu, או "רוח הקודש" בעברית.
כאמור, נוצרים אדוקים.
ניתן להגיע לאי ישירות מאוסטרליה, מה שמקל על התנועה אליו וממנו.
האי נודע בזכות אתרי הצלילה והחופים המדהימים שלו.

אם הזכרנו את האמריקנים, אז חשוב להכיר שתי נקודות צלילה מרכזיות:
הראשונה, One Million Dollar Point.
כשעזבו האמריקאים את ונואטו לאחר הכרעת יפן במלחמת העולם השנייה, ישבו חשבו מיטב המוחות והגנרלים מה לעשות עם הציוד הרב שנשאר באי – משאיות, ג'יפים, רובים, תותחים וכדומה.
אדם רציונלי, שהוציא מאות מיליונים מכספי המיסים האמריקאיים, היה וודאי מנסה להטיס ולהשיט את רוב הציוד בחזרה, גם אם זה ייקח זמן.
האמריקאיים החליטו שהעלות גבוהה מהתועלת ופשוט החליטו להטביע את כל הציוד מול חופי האי.
כך נוצר לו אתר הצלילה המדובר, בו ניתן לצלול בין הכלים והציוד המוטבע.
המחזה סוריאליסטי, אך מהווה עדות אילמת להתחמשות המטורפת עוד בימים עברו.

Blue Hole Vanuatu
ניצן אנגלנדר

האתר השני הוא SS Coolidge, ספינה אמריקאית שטבעה מול חופי האי. למרבה המזל, לא היו נפגעים בנפש, אך הספינה הוכרזה כטוטאל לוס ושקעה בעומק של כ-30-50 מטרים. צוללנים מנוסים יוכלו להיכנס לחדרי הספינה ולשוטט בהם כאוות נפשם. חשוב לציין שמרבית מועדוני הצלילה נמצאים תחת בעלות אמריקאית או אוסטרלית, מה שמבטיח סטנדרט צלילה בינלאומי ובטוח.

בצפון מזרח האי נמצאים חופים יפהפיים שיכולים בקלות להתמודד על תואר החוף היפה בעולם. שניים מהם הם "מפרץ השמפנייה" (Champagne Beach) ופורט אולרי (Port Olry).
בדרך ניתן לעבור באחד מה"חורים הכחולים" (Blue Holes), נקודות מים צלולות מרהיבות וטבעיות. 

פיג'י - לא רק ריזורטים

פיג'י היא ככל הנראה מדינת האיים המוכרת והפופולרית ביותר בפסיפיק. היא שוכנת כ-4 שעות טיסה מאוסטרליה וניו זילנד ומונה כ-900 אלף תושבים. האי המרכזי בה הוא ויטי לוו (Viti Levu), בירתה היא סובה (Suva) והעיר המרכזית בה היא נאדי (Nadi).

היא קיבלה עצמאות מהבריטים לפני כ-50 שנה, והייתה מהמדינות הראשונות באיי הפסיפיק שהשכילה לנצל את משאבי הטבע שלה לטובת התיירות. כמובן שאפשר להסתכל על זה גם מהצד השני, ולהצר על התיעוש והפגיעה של המלונות בנוף הימי המדהים, אך תושבי פיג'י חיים מהתיירות ובשנים האחרונות נעשים מאמצים לאזן פגיעה זו באמצעות מעבר לאנרגיה ירוקה ושמירה על בעלי החיים הימיים.

פיג'י מורכבת מ-322 איים, אך רק שליש מהם מאוכלסים. ניתן להגיע אליה ממדינות רבות בעולם, כולל ארה"ב, הונג קונג, יפן וכמובן אוסטרליה, ניו זילנד ואיים נוספים בסביבה. הפיג'יאנים, אנשי המקום, נוצרים אדוקים, אך שליש מהם הינדים, זכר להודים שהובאו ע"י הבריטים למטרות עבודה. נהוג לברך בברכת בולה (Bula) כל אדם הפוגשים בדרך.

בדיוק כמו במדינות האיים הקודמות, יהיה בלתי אפשרי להציג כל אי ואי, ולכן נתמקד ברצועת האיים הפופולרית ביותר בפיג'י, איי יסאווה (Yasawa Islands).
זוהי שרשרת איים הנמצאת צפון-מערבית לאי המרכזי, ואליה ניתן להגיע באמצעות סירה או מטוסים קלים. בשרשרת איים זו יש עשרות איים, שחלקם מאוכלסים בכפרים קטנטנים וכמובן בריזורטים מפנקים ומפוארים.

הריזורטים עובדים בד"כ בשיטת הכל כלול, שכן אין אפשרות ריאלית להתבסס על מזון שלא מתוכם.התיירים המגיעים אליהם יכולים ליהנות ממגוון פעילויות, ביניהן שנורקל בשונית הצמודה, סדנאות יצירה ברוח המקום ואף ביקור בכפרים המקומיים.

Champagne Beach Vanuatu
Champagne Beach Vanuatu

לצורך התאמת המקומות למגוון רחב יותר של מבקרים, החלו הריזורטים לקבל גם תרמילאים. אם בעבר פיג'י יועדה רק לתיירים בעלי ממון רב, היום ניתן למצוא חדרים משותפים, שמושכים אוכלוסייה צעירה יותר.
כך נוצרו "כיסי תרמילאים" שעוברים בין ריזורט לריזורט ומשרים אווירה קלילה. עם זאת, מרבית הריזורטים עדיין שומרים על הצביון המקורי, וגם משפחות או זוגות המחפשים שקט וביטחון מרגישים בנוח ומקבלים את מבוקשם.

העיר נאדי (מבוטאת נאנדי) היא המרכזית באיי פיג'י. היא אמנם לא הגדולה ביותר (עיר הבירה סובה מחזיקה בתואר), אך מיקום שדה"ת הבינלאומי בקרבתה הפך אותה למרכז הסחר המקומי.

היא לא מזכירה עיר מערבית ומתאפיינת בבנייה נמוכה ובאווירת עולם שלישי. ניתן לטייל בשווקים שלה ולספוג מעט מהתרבות המקומית העליזה. מרבית התיירים המגיעים אליה משתכנים באזור החוף, שם מרוכזים מרבית מקומות הלינה, ממלונות מפוארים ועד לאכסניות תרמילאים.

טיול באיי הפסיפיק

למדנו שאיי הפסיפיק מטריפים ביופיים עם אוכלוסייה שמחה ומאושרת שנחשבת לידידותית מאוד לישראלים. התושבים המקומיים באיים רואים בישראל כארץ הקדושה ומתייחסים אלינו, הישראלים, בהתאם.

המכשול העיקרי הוא ללא ספק המרחק והדרך, אך גם זה ניתן לפיתרון. כדי להגיע לאיי הפסיפיק ניתן לטוס ישירות דרך הונג קונג, ומשם להמשיך לפיג'י בטיסה האורכת 8.5 שעות. קשה להאשים תייר ישראלי שיעדיף יעדים קרובים יותר דוגמת זנזיבר או איי המלדיביים והקריביים, אך כיום ההבדלים מסתכמים בעוד כמה שעות טיסה בודדות. מטיילים שמגיעים לאוסטרליה וניו זילנד יכולים בהחלט לעשות "הפוגה" קלה ולהגיע לאחד האיים למספר ימים.

למעט פיג'י, שעברה תיעוש מסוים, איי הפסיפיק שומרים על אותנטיות וייחודיות שקשה למצוא בימינו. אין כאן מקום להיכנס להשוואות, שכן כל מקום מיוחד בדרכו שלו, אך איי הפסיפיק מקנים את התחושה האוטופית של סוף העולם, ובקטע טוב. הניתוק, השלווה, החיוכים והגישה הידידותית הופכים אותם ליעדים אטרקטיביים גם למשפחות ולמטיילים מבוגרים, ולא רק לתרמילאים הרפתקניים.

תושבי המדינות המפותחות "הסמוכות", בין אם אוסטרליה, ניו זילנד, ארה"ב ויפן, הבינו את הפוטנציאל מזמן והחלו לפקוד את האיים הללו בכל שנה. עם פרוץ מגפת הקורונה, נסגרו איי הפסיפיק באופן הרמטי וכיום הם נחשבים לבטוחים וללא נוכחות של הנגיף. הגבולות אמנם עדיין סגורים, אך הם צפויים להיפתח במהלך 2022 ולחזור בגדול למפת התיירות העולמית.

לסיכום, על אף הלוגיסטיקה שנראית לעיתים מורכבת ושעות הטיסה הרבות, איי הפסיפיק הם יעד שחייב להילקח בחשבון ולהישקל בחיוב.
נכון, זה לא מתאים לכל אחד ואחת, אבל מי שיגיע לא ישכח את החוויה לעולם.
כי מי שלא היה, לא יבין את הקסם.

ב-29-30.7 תיערך לראשונה בישראל תערוכת תמונות מטיילים מרחבי איי הפסיפיק. התערוכה תתקיים בת"א והכניסה חופשית.

ניצן אנגלנדר הוא יועץ טיולים בהתאמה אישית לאוסטרליה, ניו זילנד ואיי הפסיפיק ומנהל לקבוצת המטיילים "אוסטרליה ניו זילנד ומה שמסביב".