בעד או נגד: הטיסות הישירות לבלגיה חזרו. בדקנו האם כדאי לטוס אליה

מצד אחד, תמיכה בחמאס, גינוי של ישראל, הפגנות נגד ישראל ועלייה בהתראות לטרור. מצד שני, טבע יפהפה, ערים קסומות, פסטיבל מוזיקה ושוקולד. הטיסות הישירות לבלגיה אמנם חזרו, אבל האם בכלל מומלץ לטוס אליה?

,העיירה דינאן, בלגיה
העיירה דינאן, בלגיה | צילום: שאטרסטוק

השבוע חזרו הטיסות הישירות של חברת בריסל איירליינס מקבוצת לופטהנזה. הטיסות של בריסל איירלינס הן היחידות, נכון לעכשיו, המאפשרות לטוס לבריסל ולבלגיה בכלל.

אבל רגע לפני שאתם מזמינים כרטיסים, ובמידה ואין לכם משפחה או עסקים בבלגיה, עצרו רגע לבדוק ולחשוב האם כדאי בכלל לטוס אליה.

ערכנו לכם רשימה של סיבות בעד ונגד חופשה במדינה המישורית, שיש הטוענים שהדבר הכי טוב בה היא הרכבת להולנד.

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

למה לא לטוס לבלגיה:

אי תמיכה בישראל

בלגיה היא אחת המדינות הביקורתיות ביותר באיחוד האירופי כלפי המלחמה שמנהלת ישראל נגד חמאס.

לאחר הטבח ב-7.10 בלגיה לא גינתה ישירות את הטבח. לעומת זאת, לאחר הכניסה הקרקעית של ישראל, היא דווקא מצאה לנכון לגנות את ישראל. בהמשך קראה סגנית ראש הממשלה, פטרה דה סוטר, לנתק את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל ולהטיל עליה סנקציות.

גם שרים ושרות נוספים בממשלת בלגיה יצאו בקריאות נגד ישראל, בין היתר, השרה לשיתוף פעולה ופיתוח בינלאומי פנתה לגרמניה בבקשה לא להיות בפעם השנייה בצד הלא נכון של ההיסטוריה, כשהם צופים, במה שהיא כינתה, "טיהור אתני" שישראל עושה לפלשתינאים.

מאידך, כאשר שגרירת ישראל בבלגיה, עידית רוזנצוויג אבו, ביקשה להקרין קטעים מסרט הזוועות של מחבלי חמאס היא סורבה בטענה לפרופוגנדה ישראלית ו"הסטת השיח" מ"פשעי המלחמה של ישראל".

בלגיה גם טענה כי תתמוך באופן מלא בבית המשפט בתביעתה של דרום אפריקה נגד ישראל והממשלה המקומית של חבל וולוניה השהתה שני רישיונות לייצוא אבק שריפה ממפעל בלייז’ לישראל.

 

הפגנות נגד ישראל ואנטישמיות

בבלגיה, אשר יש בה נוכחות גדולה מאד של מוסלמים (40 אחוז מתושבי בריסל, למשל הינם מוסלמים), מתקיימות מאז ה-7.10, הפגנות פרו פלשתינאיות ואנטי ישראליות בהשתתפות עשרות אלפים.

בבלגיה מתגוררת קהילת מהגרים גדולה מרצועת עזה, מה שהופך את ההפגנות לסוערות אף יותר, עם מפגני שנאה קיצוניים כלפי ישראל ונגד יהודים. מאז המלחמה נרשמה עלייה של 600% בפעולות האנטישמיות בבלגיה.

חברי הקהילה היהודית בבלגיה (בבריסל ובאנטוורפן בפרט) מספרים כי הם משתדלים להסתובב ללא אמצעי זיהוי יהודי, מורידים מהבתים שלהם סממנים יהודיים כמו מזוזות או מגן דוד ונמנעים מנסיעות במוניות או אובר כי הרבה מהנהגים בבריסל הם מוסלמים

הארגון המרכזי שמוביל את המחאה הפרו פלסטינית בבלגיה, אגב, הוא המועצה הפלסטינית האירופית לקשרים פוליטיים (EUPAC), המקושרת לחמאס.

הפגנות פרו פלשתינאיות בבריסל
הפגנות פרו פלשתינאיות בבריסל | צילום: רויטרס

 

תמיכה בפלסטינים ובחמאס

בלגיה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, מהווה כר פורה לפעילות של גופים המזוהים עם תנועת האחים המוסלמים באופן כללי, ועם חמאס בפרט, המבקשים להיות קרובים לצמתי קבלת ההחלטות בבריסל.

שר המשפטים הבלגי אישר שחמאס פועל במדינה באמצעות חברות צללים שונות לאיסוף כסף במסווה של סיוע הומניטרי לפלסטינים.

התמיכה בפלסטינים מתבטאת גם במקומות תיירותיים - בעיר לייז', שמחרימה את ישראל, נצבעו מדרגות בורן, אתר היסטורי מפורסם בעיר, בצבעי הדגל של פלשתין. המדרגות נצבעו על ידי הקולקטיב Palestine Action Belgium כמחווה סמלית שבאה לבטא את הסולידריות של העיר עם הפלסטינים.

 

התראות לאירועי טרור

בלגיה היא אחת המדינות המובילות באירופה בכמות ההתראות לפיגועי טרור. גם לפני המלחמה (בעקבות פיגועי מרץ 2016) ובעיקר לאחריה.

שבוע לאחר ה-7.10, מחבל דאעש רצח 2 אוהדי נבחרת שבדיה באצטדיון במרכז בריסל. בעקבות הפיגוע הודיעה בלגיה כי היא מעלה את רמת כוננות הטרור שלה לדרגה 4.

בתחילת החודש נמסר כי המשטרה המקומית בבריסל סיכלה "מתקפת טרור ג'יהאדיסטית" שתוכננה להתבצע בשבועות הקרובים באולם קונצרטים בעיר. ארבעה חשודים, בהם שלושה נערים, נעצרו בחשד שתכננו לבצע לפחות פיגוע אחד.

אחרי הפיגוע באולם התיאטרון ברוסיה, תכנונים כאלו מהווים שיקול גדול נגד נסיעה לבלגיה. ממשלת בריטניה, למשל, העלתה את רמת אזהרת המסע לבלגיה לכלל תושביה, בשל ההתראות רבות על פעילויות טרור מסכנות חיים.

אגב, התגובה הבלגית לעלייה ברמת הכוננות לטרור היא להאשים את ישראל שבגללה הרחובות בבלגיה "הרבה פחות בטוחים".

חיילים בלגים ברחובות בריסל, יממה אחרי מתקפת הטרור
חיילים בלגים ברחובות בריסל, יממה אחרי מתקפת הטרור | צילום: רויטרס

 

למה כן לטוס לבלגיה:

חבל הארדנים

למרות שהיא נתפסת כשטוחה ומשעממת, בלגיה עשויה להפתיע, בעיקר את חובבי הטבע.

במזרח בלגיה, בחלק הצרפתי (הואלוני), נמצא חבל הארדנים, חבל ארץ יפהפה, והאזור היחידי בבלגיה שאינו מישורי, אלא מנוקד בגבעות עגלגלות (ככל שמתקרבים לגבול עם גרמניה ולוקסמבורג הן הופכות להרים) ביניהן משתרעים עמקים ירוקים, נהרות רחבים, יערות עבותים ועיירות או כפרים ציוריים.

חבל הארדנים מציע לתייר מנעד גדול של פעילויות, נפלאות בעיקר לחופשה משפחתית, החל מפעילויות חוץ כגון ראפטינג, שיט קיאקים, מסלולי הליכה ואופניים לרב, טיפוס צוקים, פארקי חבלים, מבוכים ועוד, ועד אתרים סגורים - מערות נטיפים למכביר, מוזיאונים נושאיים וביקור בשלל טירות ומצודות.

חבל הארדנים בלגיה
הארדנים - נהרות, גבעות, כפרים, יערות וטירות | צילום: Loyloy Thal from Pixabay

 

ברוז' 

אם החלק הצרפתי של בלגיה מתאפיין בטבע משגע, הלוא שהחלק הפלמי (מחוז פלנדריה) זכה בכמה וכמה ערים יפיפיות. אחת מהערים הללו, ואולי העיר הכי מתויירת בבלגיה, היא ברוז' השוכנת בצד הצפון-מערבי של בלגיה (לא רחוק מהגבול ההולנדי).

ברוז נחשבת לעיר היפה ביותר בבלגיה ומכונה גם “ונציה של הצפון”, זאת בזכות תעלות המים והגשרים העוברים עליהן. פרט ליופייה ברוז' מייצגת 3 דברים נוספים בהם בלגיה מצטיינת - גסטרונומיה משובחת, בירה וכמובן שוקולד. בברוז' תמצאו מבחר עצום של חנויות שוקולד בהן תוכלו לטעום את השוקולד הבלגי המפורסם.

מבחינה קולינרית תוכלו לבחור אם לבקר באחת ממסעדות מישלן הרבות שיש בעיר או שמא דווקא לקפוץ למוזיאון הצ'יפס, מאכל אהוב מאד בבלגיה והולנד, אשר הבלגים טוענים שהם אלו שהמציאו אותו.

ברוז' בלגיה
ברוז' - העיר הכי מתויירת בבלגיה | צילום: מיכל מנור

 

פסטיבל וֶורכטֶר

פסטיבל הרוק וֶורכטֶר נחשב לאחד מפסטיבלי המוזיקה הכי מפורסמים באירופה. הפסטיבל, שמתקיים בעיירה הקטנה וֶורכטֶר – Werchter, כ-40 ק"מ מצפון מזרח לבריסל, החל את דרכו לראשונה בשנת 1974.

הוא נערך כל שנה בסוף חודש יוני, בסוף השבוע הראשון של חופשת הקיץ בבלגיה, ומתפרש על פני 4 ימים, בהם להקות מכל העולם מגיעות להופיע. הפסטיבל מושך אליו צעירים מבלגיה, מאירופה וממדינות נוספות בעולם.

בשנה שעברה ביקרו בפסטיבל התאומים גלי וזיו ברמן וחברתם אמילי דמארי מכפר עזה. שלושתם נחטפו וכעת מוחזקים בעזה. הם תכננו לחזור לפסטיבל גם השנה. מי ייתן והם ישוחררו בקרוב ויגשימו את משאלתם.