חמישה מקומות בהם תוכלו לראות את הפריחה המרהיבה של עץ הדובדבן

מאמצע מרץ ועד סוף אפריל פורח בוורוד ובלבן אחד העצים היפים בעולם. היפנים רואים בסאקורה, עץ הדובדבן, סמל היסטורי ותרבותי. לצד יפן יש עוד הרבה יעדים, ברחבי העולם, בהם תוכלו לחגוג את פריחת הדובדבן

פריחת הסאקורה
פריחת הסאקורה שמשגעת את יפן והעולם | צילום: morn in japan from Pixabay

טוקיו, יפן

פריחת הדובדבן מייצגת עבור היפנים את יופיים והדרם של החיים כמו גם את היותם ברי חלוף ותופסת מקום חשוב באמנות היפנית ובתרבות. בתקופת הפריחה, יפן על כל תושביה ותייריה חוגגת את את יופיו של עץ הדובדבן היפני בפסטיבל ההאנאמי, אחד האירועים החשובים במדינה.

הפריחה מתחילה בפברואר באוקינאווה, מגיעה לקראת סוף מרץ-תחילת אפריל לקיוטו ולטוקיו, וממשיכה עד להוקאידו שבצפון.

טוקיו היא אחד המקומות הטובים ביותר לחוות את הפריחה העדינה - העיר נצבעת בתקופה הזו בוורוד ובלבן, גם חלונות הראווה נצבעים בוורוד וברשתות המזון נמכרים מאכלים ומשקאות בהשראת פרי הדובדבן.

אם אתם רוצים להיות כמו המקומיים לכו לעשות פיקניק תחת ענני עלי כותרת ורודים בפארק אואנו (Ueno Park) הפופולרי, בו נטועים למעלה מ-1000 עצים מסביב לאגם, לצד מקדשים ומוזיאונים, או בפארק שינג’וקו גיון, שבין מדשאותיו הרחבות נטועים כ-1,500 עצי דובדבן. אבל חובה להגיע מוקדם כדי לתפוס מקום טוב. לתצפיות שוות נוספות בקרו בנהר Meguro, במיוחד בתעלת Nakameguro. בלילה, שם אורות רכים מאירים את הפריחה ומציעים נופים בלתי נשכחים.

Boat Gb24b1c9b7 1920
פריחת הסאקורה בטוקיו | צילום: Pexels from Pixabay

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

וושינגטון, ארצות הברית

לא רק היפנים חוגגים, גם האמריקאים. בוושינגטון, בירת ארה"ב, בה נטועים למעלה מ-3,000 עצי דובדבן , נחגג מאמצע מרץ ועד אמצע אפריל 'פסטיבל פריחת הדובדבן הלאומי' (National Cherry Blossom Festival).

3000 העצים, שניתנו במתנה לעיר וושינגטון, בשנת 1912 על ידי ראש עירית טוקיו דאז, יוקיו אוזקי, נטועים באגן הגאות (Tidal Basin) - מאגר מים מהמאה ה-19 צמוד לנהר הפוטומק, עם נוף לאנדרטת ג'פרסון הידועה. באגן הגיאות גם מתרחש האירוע המרכזי של הפסטיבל השנתי שחוגג את פריחת העצים ואת הידידות המתמשכת בין תושבי ארצות הברית ויפן. הפסטיבל מתפרש על פני ארבעה שבועות, בכל רחבי העיר, וכולל תכניות מגוונות ויצירתיות לקידום אמנות ותרבות מסורתית ועכשווית.

Cherry Blossoms פריחת הסאקורה בוושינגטון
הדובדבן פורח גם בוושינגטון | צילום: Alan Kotok from Pixabay

 

אמסטרדם, הולנד 

למרות שהולנד בעיקר מוכרת בזכות פריחת הצבעונים האביבית שלה, הרי שאת ניצני האביב בהולנד פותחים עצי הדובדבן.

באמסטרדם תוכלו להתרשם מיופיו של העץ בפארק Kersenbloesemk שנמצא באמסטרדם בוס (יער אמסטרדם). בפארק תמצאו חורשה של 400 עצי דובדבן יפהפיים - תרומה ממועדון הנשים של יפן.  מה שמיוחד שלכל עץ בחורשה יש שמות של נשים יפניות והולנדיות, למעשה 200 עצים קיבלו שמות נשים יפניות  ו200 שמות של נשים הולנדיות, כמו סומיקו ויוהנה.

העצים ניתנו במתנה כדי להנציח 400 שנות קשרי התרבות בין יפן להולנד, הבחירה ביער שנמצא בעיירה אמסטלווין, הסמוכה לאמסטרדם אינה מקרית,  באמסטלווין מתגוררת הקהילה היפנית הגדולה ביותר במדינה. קהילה זו (כמו גם תושבים אחרים ותיירים) מגיעה לפארק בעונה זו ועושה פיקניק מסורתי עם משפחה וחברים מתחת לעצים.

כתובת: Bloesempark doorweg 32 Amstelveen

עצי דובדבן ביער אמסטרדם
עצי דובדבן ביער אמסטרדם | צילום: Shutterstock

 

וילנה, ליטא

לעצי הדובדבן בוילנה יש קשר לסיפור המרגש של הצלת יהודים בזכותו של הדיפלומט היפני Chiune Sugihara. סוגיהרה, שהיה הקונסול היפני בליטא, הפר את ההנחיות והמדיניות הרשמית של משרד החוץ היפני והנפיק אשרות מעבר יפניות ליהודים בקונסוליה בקובנה בשנים 1939-1940 ובכך הציל אלפי יהודים מפולין ומליטא וזכה לתואר חסיד אומות העולם.

בשנת 2001 ניטעו בוילנה 200 עצי סאקורה יפנית לציון יום השנה ה-100 של צִ'יאוּנֶה (סֶמְפּוֹ) סוּגִיהַארַה. פארק סאקורה היפני, שהוקם על הגדה הימנית של נהר נריס ליד הגלריה הלאומית לאמנות, מקשט מאז את העיר בפריחה ורודה מדי אביב והופך למוקד משיכה עבור תושבי העיר שנוהגים לשבת מתחת לענפי הדובדבן לקרוא ספרים, לנשנש, ולהצטלם בגן הסאקורה. בדרך כלל הפריחה מתחילה באפריל ונמשכת כמעט עד מאי.

האנדרטה הניצבת בכניסה לפארק מכריזה על הסאקורה כמתנה מתושבי יפן לליטא כדי לחזק את היחסים הידידותיים בין שתי המדינות.

פריחת הדובדבן בוילנה
פריחת הדובדבן בוילנה | צילום: Saulius Ziura - Go Vilnius

פריחת הדובדבן בוילנה
פריחת הדובדבן בוילנה | צילום: Saulius Ziura - Go Vilnius

 

סיאול, קוריאה וטאיפיי, טאיוואן

גם אצל השכנות של יפן תוכלו לחגוג את פריחת דובדבן. פריחת דובדבן יפה תמצאו בטאיפיי, בירת טאיוואן. אחד המקומות הטובים ביותר לראות את התופעה המקסימה הזו הוא מקדש Wuji Tianyuan.

מקום נוסף הוא הפארק הלאומי יאנגמינגשאן בו תוכלו ליהנות מטיול שקט או להצטרף למקומיים בפסטיבל 'פריחת הדובדבן השנתי של Yangmingshan'.

בקוריאה, בה יפרח הדובדבן השנה מה-20 במרץ ועד תחילת אפריל, מסמלת פריחת הדובדבן, חוץ מהאביב, גם  את יום הגיבור הלאומי, האדמירל יי-סון-שין. האדמירל יי-סון-שין נלחם ביפנים לפני יותר מ-400 שנה ולכבודו מתקיימת בסיאול תהלוכה צבאית העוברת תחת עצי הדובדבן וכוללת גם אזרחים הצועדים בתלבושות מסורתיות נושאים פרחי דובדבן.

המקום הטוב ביותר לראות את פרחת העצים בקוריאה הוא בעיר הנמל  ג'ינהיי (Jinhae)  שם גם נערך פסטיבל Jinhae Cherry Blossom, פסטיבל הפריחה הגדול ביותר בדרום קוריאה, הכולל מופעים, תזמורות משוטטות בעיר וריקודים מסורתיים.

גם בסיאול מלווה הפריחה בפסטיבלים - פסטיבל פרחי האביב של Yeouido הוא פסטיבל פופולרי שמתקיים באי Yeouido על נהר האן. אלפי עצי פריחת הדובדבן עומדים כרקע לתערוכות, להופעות ולזיקוקים שמאירים את האירוע החגיגי או פסטיבל פריחת הדובדבן של אגם Seokchon במזרח סיאול, המתאפיין בעלי כותרת וורודים ולבנים הצפים על האגם.

פריחת הסאקורה בקוריאה
פריחת הסאקורה בקוריאה | צילום: YHBae - pixabay