מסעות מהכורסא: 5 ספרי קריאה חדשים שייקחו אתכם למסע

לכבוד יום כיפור אנחנו ממשיכים במסורת של המלצות על ספרים שעוסקים בטיולים. והפעם המלצות על 5 ספרים חדשים שעוסקים במסעות מהיבטים שונים - מסעות פנימי, מסע לגילוי עצמי, מסע בעקבות, מסע בזמן ובמרחב, מסע ברחבי הארץ או בחו"ל והרהורים על מסעות

Young,woman,relaxing,at,home,next,to,a,window,,she
מסעות מהכורסא | צילום: שאטרסטוק

1. קצוות שרופים, מיכל קרייטלר

הוצאה: שתיים הוצאה לאור

מסע ברחבי הארץ ובין חדרי הלב

במרכז הספר קצוות שרופים נמצאת אתי, אישה ואמא, ששנים קודם לכן קרה לה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות: מישהו גנב לה את התינוקת שזה עתה ילדה. כעת אומרים לה שיכול להיות שהתינוקת חזרה. האם זאת באמת היא? ואם היא חזרה – האם גם תישאר? ומה תגיד לה אתי אם תשאל אותה איך גנבו אותה? הרי אפילו אתי בעצמה לא בטוחה איך זה קרה. אם גנבו לה את התינוקת או שאולי היא בעצם אשמה.

קצוות שרופים הוא רומן מותח ושובה לב על אהבת אם, געגוע ואשמה. מסעה של אתי אמסלם ברחבי הארץ ובין חדרי הלב הוא מסע בלתי נשכח אל עבר הזיכרון והסליחה.

Ktzavot Prumim Master
קצוות שרופים, מיכל קרייטלר

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

2. כהרף עין, יואב בלום

הוצאה: כתר

מסע במרחבי הזמן והמקום

גיבור הספר 'כהרף עין' הוא פרופסור יהונתן ברנד, פיזיקאי בעל שם עולמי, קוסם חובב ושתיין שוקו. ברנד חולם על האפשרות לנוע על ציר הזמן, להציץ מקרוב באירועים היסטוריים ולדלג על משוכת האיפה והמתי. הוא חקר את הנושא במשך שנים ולכן בטוח שאפשר לפתוח שער בזמן. ברנד גם בטוח שצפה מראש את כל הבעיות שעלולות להתרחש בעקבות פריצת הדרך שלו: הסכנות, הפרדוקסים, אפילו היוהרה. אבל מתברר שלנסות לבנות מכונת זמן זה עניין של חיים ומוות.

כאשר מתגלה גופתו של ברנד בחדר העבודה שלו, מוצאים את עצמם זוג בלשים פרטיים חסרי ניסיון במרכזה של תעלומת רצח שנדמה שאי אפשר לפצח, ואוסף של חשודים: קבוצת חברי הילדות הוותיקה של ברנד, שכל אחד מהם שומר סוד משל עצמו.

כהרף עין הוא רומן מתח מרתק ואינטליגנטי להפליא שמטיס את הקוראים במרחבי הזמן והמקום,

Keheref Master
כהרף עין, יואב בלום

 

3. מחברת הציור מוונציה, ריס בואן

תרגום: אינגה מיכאלי
הוצאה: פן, ידיעות ספרים

מסע רומנטי אל וונציה בהווה ובעבר

קרוליין גרנט, שמתקשה להשלים עם תום נישואיה, זוכה בירושה מפתיעה. דודה־רבתא האהובה, ג'ולייט "לטי" בראונינג,  משאירה לה מחברת ציור, שלושה מפתחות ולחישה על ערש דווי המובילה אותה לקופסא קרולין משערת שזה משהו שקשור לוונציה ומחליטה לנסוע לשם לחופשה קצרה שמטרתה לפזר את אפרה של דודתה בעיר שאהבה ועל הדרך גם לפתור תעלומות שנדחקו הצדה לפני יותר משישים שנה.

עלילת הספר, מתרחשת במקביל בשתי תקופות – העבר וההווה. הסיפור של ג'ולייט והקשר שלה לוונציה בשנים שלפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה (1940-1928), והסיפור של קרוליין באנגליה ואז בוונציה.

מפתח אחר מפתח, נפרשים חייה של לטי בפניה של קרוליין. ועכשיו, כשהמסע שלה לגילוי עצמי מתחיל, יש לה הזדמנות גם לתקן את שיבושי העבר.

Venice Sketchbook Master 1
מחברת הציור מוונציה, ריס בואן

 

4. נדודים, אולגה טוקרצ'וק

תרגום: מרים בורנשטיין
הוצאה: אחוזת בית

הרהור על מסעות ועל משמעותם, על תנועה מתמדת ועל היותנו מטיילים, נוודים, גופים נעים בעולם

סופרת פולנייה המונעת מדחף לנוע ממקום למקום, לוקחת אותנו יחד איתה למסע בלתי נשכח. היא מגוללת זיכרונות מחייה, מעבירה אותנו בין חדרי פלאות, נמלי תעופה וחדרי מלון, וחולקת איתנו מעשיות מסמרות שיער.

מנין אתה? מנין אתה מגיע עכשיו? לאן אתה נוסע? אלה שלוש השאלות שמגדירה טוקרצ'וק לנוסע, ומלוות את הקריאה.

אנו נעים בין תקופות שונות, מבקרים באירועים היסטוריים (חלקם אמת וחלקם בדיה), נוסעים בין חיים ומוות, יבשות וימים, שמים וארץ, ואפילו צוללים אל תוך גופנו. אותה סופרת-מספרת פורשת בפנינו, כמו באוסף מוצגים נדיר, עולם מופלא – עולמנו, ומציגה לנו את נפלאותיו דרך המשונה, החריג, המוזר והחמקמק, ובהם היעלמות מסתורית באיי קרואטיה; אישה מוסקבאית העוזבת באחת את ביתה ומשפחתה ונעשית נוודת; גילויו של גיד אכילס וסיפורה של לודוויקה, אחותו המסורה של המלחין פרדריק שופן.

Nedudim Master
נדודים, אולגה טוקרצ'וק

 

5. מעבר לנהר, יעקב מטרי

הוצאה: מודן

מסע בעקבות המסע של בודהה

יעקב מטרי, פסיכולוג קליני ומורה לבודהיזם,  מצטרף בנפשו, בתודעתו וברוחו אל בודהה למסע הליכה שהתרחש במאה החמישית לפני הספירה, ומציע תובנות חדשות על אירועי המסע ושלביו השונים. במסע ההיסטורי הזה הלך בודהה מהמקום שבו חווה את ה׳הארה׳ למקום שבו התחיל לשוחח עם תלמידיו על ה׳דהרמה׳ – עקרונות החיים והדרך לממשם. שיאו של המסע הוא המעבר האמיץ שבו בודהה חוצה את נהר הגנגס הגועש והמסוכן, בדרך אל המפגש הראשון שיקיים על מנת לממש את שליחותו החדשה בקרב תלמידיו.

מעבר הנהר – דרכו של הבודהה אל בינת הלב משמש הן כספר לימוד של הבודהיזם והן כספר מסע. הקריאה בו נעה בין דיאלוגים מפתיעים, קטעי חוויה אישית מביקורים והכשרה במזרח אסיה, ותובנות מניסיונו של המחבר כמטפל נפשי וכמורה של הבודהיזם.

Maavarhanaar Master
מעבר לנהר -יעקב מטרי