מתכננים לטוס ללונדון ואמסטרדם? קבלו 5 מקומות מיוחדים בהולנד ואנגליה

לונדון כן מחכה וגם אמסטרדם ומדריד. היום שבו לישראל שלוש חברות תעופה גדולות, בריטיש איירוויס, KLM ואיבריה אקספרס. בדקנו מחירים ובחרנו 5 המלצות למקומות אביביים ולא שגרתיים בהולנד ואנגליה

שדות צבעונים במחוז פלבולנד הולנד
שדות צבעונים במחוז פלבולנד | צילום: שאטרסטוק

בריטיש איירוויס, KLM ואיבריה אקספרס - פרטים ומחירים

טיסות בריטיש איירוויס

בריטיש איירוויס, שטסה לנמל התעופה הית'רו, תבצע את הטיסות לתל אביב במטוס צר גוף, בניגוד למטוסי ה-AIRBUS A350 ובואינג 777 עמם טסה עד המלחמה.

הטיסות מלונדון לתל אביב יעצרו בלרנקה לשם החלפת הצוותים. הטיסות מתל אביב ללונדון יהיו ישירות.

בחודש אפריל המחירים של בריטיש איירוויס מאמירים לשמיים ונעים סביב ה-1000 דולר לטיסות הלוך והחל מ-300 דולר לחזור, אולם בחודש מאי אפשר למצוא טיסות הלוך ללונדון במחירים של החל מ-150 דולר וטיסות חזור במחיר של החל מ-290 דולר.

 

טיסות KLM

KLM חידשה את טיסותיה בין אמסטרדם לתל אביב עם טיסה יומית במטוס הבואינג 737-900B. הקו יפעל עם עצירת ביניים בשדה התעופה של לרנקה קפריסין בטיסות מאמסטרדם לתל אביב וישיר בטיסות לאמסטרדם.

מחירי הטיסות של KLM בחודש אפריל גבוהים לקראת פסח ויורדים לאחריו. הטיסות לאמסטרדם נעות בטווח שבין 201 ל-900 דולר. טיסות חזרה בחודש אפריל נעות בטווח שבין 227 ל-900 דולר.

בחודש מאי אפשר למצוא טיסות הלוך לאמסטרדם במחירים של החל מ-227 דולר וטיסות חזור במחיר של החל מ-921 דולר.

 

איבריה אקספרס

חברת הלואו-קוסט הספרדית מקבוצת איבריה, תחדש בהדרגה את הקו בין מדריד לת"א. היא תפעיל בהתחלה  4 טיסות שבועיות, שכפי הנראה יגדלו במהלך עונת הקיץ, בהתאם לביקושים. איבריה אקספרס תפעיל את הקו עם מטוסי A321 Neo.

בחודש אפריל הטיסות למדריד נעות בטווח שבין 129 ל-828 יורו. טיסות חזרה בחודש אפריל נעות בטווח שבין 149 ל-827 יורו.

בחודש מאי מרבית הטיסות למדריד הן כרגע בעלות של 129 יורו. טיסות חזרה בחודש מאי מתחילות ב-127 יורו.

מטוס של KLM
KLM נחתה בישראל | צילום: יח״צ קלמ

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

3 מקומות מחוץ לקופסא בהולנד:

צבעונים ודגים

מסוף מרץ ועד אמצע מאי שדות חקלאיים, באזורים שונים בהולנד, הופכים למרבד עצום וצבעוני עם צבעונים ופרחים נוספים.
פריחת הצבעונים המפורסמת בהולנד נמצאת בגני קוקנהוף, שנפתחו כעת לציבור עד ה-12 במאי.
אולם שדות פורחים ומרהיבים נמצאים גם במחוז פלבולנד, המחוז הצעיר ביותר בהולנד, שנמצא צפונית-מזרחית לאמסטרדם.
באזור נורדוסטפולדר (Noordoostpolder) אשר במחוז פלבולנד, מתקיים בין התאריכים 19.4-5.5 פסטיבל הצבעוני שנערך ב"מסלול הצבעונים" - דרך העוברת בין השדות הססגוניים ונפתחת לקהל הרחב רק בעונת הפריחה.

במחוז פלבולנד, שהיה פעם ים, עד שנבנו הסכרים על הים הצפוני, תמצאו גם את הכפר הציורי אורק, Urk.

אורק שהיה בעברו אי, נמצא כיום על אדמה מיובשת (פולדר). במשך שנים היה הכפר מנותק מהיבשה, ותושביו שמרו על אורח חייהם המסורתי. לאחר סכירת הים החליטו תושבי אורק לא לוותר על העיסוק בדגים והקימו שוק דגים וצלופחים, שכיום הוא אחד משווקי הדגים הגדולים באירופה.

הסיור בכפר הינו הנאה צרופה המלווה בתחושה של חזרה בזמן. מגדלור, סמטאות קטנות וצרות, רציף עם חנויות ובתי קפה, ריח של דגים ונוף של ים. כל בית נראה כאילו נלקח ממגזין עיצוב העוסק בבתי קיט. בחלונות הבתים מוצגים לראווה דגמי ספינות, צדפים, מגדלורים זעירים ופסלים של עופות מים.

האזור שסמוך למגדלור הוא האיזור העתיק ביותר של הכפר. לא רחוק ממנו נמצאת הכנסייה שעל הים, הצופה אל מה שהיה פעם הים הדרומי. ברחבת הכנסייה נמצאת תצפית הזיכרון - לוחות אבן שעליהם חקוקים שמותיהם של הימאים תושבי אורק שמצאו את מותם בים.

כפר הדייגים אורק הולנד
כפר דייגים אותנטי. אורק | צילום: רחלי לביא דגן

 

נורדוייק - Noordwijk aan zee

לילך לאסלי טל, מדריכת טיולים באמסטרדם, ממליצה על הכפר נורדוייק, כפר הולנדי בן כמה מאות השוכן בין חופים ושדות..

נורדוויק שוכן במקום טוב באמצע, לא רחוק משדה התעופה סכיפהול, מהאג, מגני קוקנהוף ורק 40 דקות נסיעה מאמסטרדם, מה שעושה אותו למקום אידאלי לטיולי כוכב .

הכפר שהיה לפני כמאתיים שנה המרכז לגידולי צימחי מרפא ,עבר לגידולי פרחים וכיום הוא מקום קסום בין שדות הצבעונים הנרקיסים והיקינטונים הפורחים באביב.
מידי שנה יוצאת ממנו תהלוכת הפרחים הגדולה בלומנקורסו, שעוברת דרך קוקנהוף ומסתיימת בהארלם.
השנה התהלוכה תערך ביום שבת 20 באפריל 2024.

במרכז העתיק של הכפר ישנן שלל חנויות ופעם בשבוע מגיע אליו השוק.

לצד הכפר תמצאו גם 13 ק"מ של חוף ים המציעים שלל פעילויות: ספורט ימי, טיולים בדיונות, או סתם כך לשבת באחד מהקלאבים ובתי הקפה שממוקמים ממש על החוף. אחד החביבים עלי Branding beachclub. לספורטיבים מבינינו, אפשר לטפס על המגדלור המהווה נקודת תצפית מרהיבה או לשכור אופנים ולדווש בכפר ובשדות מסביב.

במרכז אקספו החלל תגלו את העולם המופלא של מסע בחלל, דרך תצוגות אינטראקטיביות וחלליות אמיתיות. תוכלו לגעת במטאוריט אמיתי,
להציץ לתוך קפסולת הסויוז המקורית של אנדרה קאופר האסטרונאוט ההולנדי.

שדות פורחים בהולנד
פריחה אביבית בNoordwijk- aan zee | צילום: לילך לאסלי טל

 

ביקור בעיר ההָנזֶה - דוונטר

רחלי לביא דגן, מדריכת טיולים בהולנד ובעלת המגזין "רק עתיק" ממליצה על ביקור באחת או יותר מערי ההָנזֶה.

שבע ערי ההָנזֶה חברות בברית ההנזה ההולנדית המחודשת. כולן נמצאות באזור צפון-מזרח הולנד, הן שוכנות על נהר האייסל או בקרבתו וכולן נמצאות מחוץ למסלול התיירותי המוכר.

אחת מהן היא העיר דוונטר. אחת השכונות היפות בעיר היא שכונת ההר. כאן בראש הגבעה (ההולנדים אוהבים לכנות כל גבעה בשם הר) הוקמה כנסייה ולכאן הגיע כל סוחר אשר ספינתו עגנה בנמל העיר. כאן היו בתי הארחה בהם התארחו הסוחרים, כל אחד בבית ההארחה על פי מדינת המוצא שלו. היה בית הארחה לסוחרים גרמנים, בית הארחה לסוחרים מהארצות הבלטיות וכן הלאה.

בתי ההארחה המפוארים חלקם עדיין קיימים ותוכלו להתרשם מהם בסימטאות סביב כנסיית ההר Bergkerk. טיילו באחד הרחובות היפים בעיר – רחוב וואל Walstraat שיורד מן הכנסייה אל כיכר העיר - ה Brink. 

בכיכר העיר התקיים השוק לרגלי בית השקילה אשר היום משמש כמוזיאון הסטורי. בצמוד לו שוכן מוזיאון צעצועים מקסים. 

אם אתם שוהים באזור מספר ימים אני ממליצה לכם לבקר בערי האנזה נוספות – אלבורח, קמפן, האטם, זוולה, זוטפן או דוסבורח. כולן יפות ובעלות קסם ימי-בייניימי אך כל אחת מהן שונה ובעלת אופי ואווירה ייחודית.

רחוב וואל בדוונטר הולנד
רחוב וואל בדוונטר | צילום: רחלי לביא-דגן

 

שני גנים מיוחדים באנגליה:

גינון הוא תחביב אנגלי ידוע שבא לידי ביטוי בשלל מרכזי גינון, מגזינים, תכניות טלוויזיה, תערוכות וכמובן גנים על כל צעד ושעל.

אנגליה מספקת כר נרחב לכל אוהבי הגנים החל מפארקים מלכותיים רחבי ידיים שמעטרים את הערים הגדולות, דרך גנים מתוחזקים להפליא בארמונות וטירות וכלה בגנים קטנים ויפים, יוזמה פרטית של גננים חובבים.

מרבית הגנים באנגליה נפתחים בסוף השבוע האחרון של מרץ ובמהלך חודש אפריל הם מציעים למבקרים ירידים של גינון ושתילה.

Hidcote Manor

הגן של Hidcote Manor הינו הגשמת חלום של גנן מוכשר בשם Lawrence Johnston, שהגיע ללמוד באנגליה ונשאר בה. במשך 41 שנה הקים וטיפח את מה שנחשב לאחד מהגנים האנגלים הכי משפיעים במאה העשרים.

הגן בנוי במתכונת הסגנון ה-Arts & Crafts הבריטי, סגנון עיצובי של תחילת המאה העשרים שהמרכז שלו היה באיזור הקוטסוולדס.

ג'ונסטון נסע ברחבי העולם בחיפוש אחר צמחים עבור הגן שלו ולפיכך הגן מחולק לאגפים בנושאים שונים כגון איזורים בעולם וכיאה לגן אנגלי טיפוסי הוא משתנה בהתאם לעונות.

במתחם הגן יש בית קפה, חנות חמודה ומשתלה.

היכן: בקוטסוולדס, ליד העיירה צ'יפינג קמדן.

אחוזת Hidcote אנגליה
גן אנגלי: אחוזת Hidcote אנגליה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

אחוזת Chatsworth

אחוזת Chatsworth, השייכת עד היום לדוכסים מדבונשייר, היוותה, כפי הנראה, השראה לג'ין אוסטין כשראתה לעיני רוחה את אחוזת פמברלי בספרה 'גאווה ודיעה קדומה'. לא מפליא, אם כן, שקטעים מהסרט, שנעשה על פי הספר המפורסם, הוסרטו באחוזה.
גני האחוזה משתרעים על שטח רב שכולל גם פינת חי גדולה וגן שעשועים לילדים, אגם ויער.

בביקור שלי במקום התלהבתי מגן הפסלים שהינו מחווה לסלעים של הפיק ומגינת הקוטג' הפרחונית. בתשלום נוסף אפשר גם לבקר באחוזה עצמה.

בכניסה לגנים יש מסעדה ובית קפה שמהווים גם חנות מתנות מהממת.

היכן: בלב הפיק דיסטריקט. סמוך לעיירה בייקוול

אחוזת Chatsworth אנגליה
ההשראה לגאווה ודיעה קדומה: אחוזת Chatsworth | צילום: מיכל בן ארי מנור