צאו לחגוג: הפסטיבלים המטורפים של סוף אוגוסט

אמנם החופש הגדול נגמר, אבל החגיגות ברחבי העולם רק מתחילות. בואו להצצה קטנה לפסטיבלים הגדולים בעולם

זמן צפייה: 01:34

ברנינג מאן, ארה"ב – האיש הבוער המפורסם בעולם

Burning Man הוא אחד הפסטיבלים הגדולים שהפכו לשם-דבר בעולם, עם מאות חיקויים, כולל המידברן הישראלי. הברנינג מאן נערך מדי שנה במדבר הסלע השחור בנבאדה, ארה"ב. על שום מה "ברנינג מאן"? טוב ששאלתם. במרכז הפסטיבל מוצב פסל עץ גדול בדמות אדם, אותו שורפים החוגגים ביום הפסטיבל האחרון, והוא בעל משמעויות רבות לחוגגים. הפסטיבל נערך במשך 8 ימים, כאשר הוא מתחיל ביום שני האחרון של חודש אוגוסט ונגמר ביום שני הראשון של חודש ספטמבר.

אחד המוטיבים המרכזיים בפסטיבל הוא "עיר הסלע השחור" – עיר המוקמת סביב הפסל ומורכבת מקרוואנים, אוהלים ומבנים ארעיים שונים. העיר כולה מחולקת לרחובות ושכונות ויש בה מוסדות כמו בכל עיר גדולה, כמו מרפאה, דואר, בית עירייה ועוד. העיר בנויה בצורת חצי עיגול ובשנה שעברה הכילה יותר מ-50 אלף איש.

באזורי האירועים הגדולים מוקמות עבודות אומנות גדולות ורבות משמעות, רובן נוגעות לשלום העולמי, איכות הסביבה ושמירת כדור הארץ, אהבה ועוד. בכל שנה נושא הפסטיבל מתחלף. לדוגמה, ב-2008 היה "החלום האמריקני", ב-2011 "טקסי מעבר", ב-2015 "קרנבל של מראות" והשנה נושא הפסטיבל הוא "הסדנה של דה-וינצ'י".

הפסטיבל עומד על מספר עקרונות, ובניהם הכללה רדיקלית, ביטוי עצמי רדיקלי, אי השארת עקבות, מאמץ קהילתי ועוד.

טומטינה, ספרד – אל תשכחו להביא ג'חנון

ברוכים הבאים לאחד הפסטיבלים המשוגעים בעולם – הטומטינה! הפסטיבל נערך בעיירה הספרדית בוניול (Buñol) במחוז ולנסיה לקראת סוף חודש אוגוסט והוא מושך אליו עשרות אלפי חוגגים מדי שנה. לאורך כל שמונת ימי הפסטיבל נערכות בעיירה תחרויות בישול, מופעים, תהלוכות וזיקוקי די-נור.

האירוע המרכזי של הפסטיבל נערך ביום רביעי האחרון של חודש אוגוסט, והוא גם חותם את הפסטיבל – ברחוב הראשי שלה עיירה מתקבצים עשרות אלפי חוגגים בחולצות לבנות ומשקפות שחייה וממתינים. בינתיים חוגגים נוספים שופכים עליהם דליי מים קרים מגגות הבניינים סביב.

בשעה 11 נשמעת יריית תותח ויותר מ-100 טון של עגבניות זורמים על מרכז העיר במשאיות ומושלכות מטה מגגות הבניינים. מלחמת עגבניות קשה ניטשת בין החוגגים השמחים, והרחוב הראשי מתמלא ברסק עגבניות טרי-טרי.

הקרב נמשך שעה אחת, ובשעה 12 נשמעת יריית תותח שמבשרת את סוף הקרב והעיר כולה מתפזרת ומתחילה במלאכת הניקיון. זה הזמן שלכם לארוז קצת בקופסה ולקחת הביתה לשבת בבוקר.

A photo posted by Wimit_Mgzn (@wimitmagazine) on

פסטיבל אובון, יפן – נשמות המתים חוזרות ארצה

אחת החגיגות המסורתיות המשמעותיות ביותר ביפן נערכת לקראת סוף החודש בכל רחבי המדינה.

לפי המסורת הבודהיסטית, בתקופה הזו נשמות המתים שבות לבקר את החיים, במקדשים וברחובות מודלקים מנורות ופנסים רבים, המנחים את הנשמות הביתה. בערבי החג מתקיים ריקוד האובון המסורתי, בו נושאים החוגגים מקדש נייד, ובליווי תופים וכלי נגינה מסורתיים יוצאים לחגיגה ברחבות הקהילתיות ובמקדשים המקומיים.

החג מתקשר מאוד למשפחתיות ולשורשיות ויפנים רבים עוזבים את בתיהם במהלך החג וחוזרים למקומות בהם נולדו וגדלו. לקראת סוף החג מסייעים היפנים לנשמות לחזור אל ארץ המתים באמצעות אלפי פנסים צפים המושטים על פני המים בכל רחבי יפן, שהופכת כולה לחגיגת אור וצל קסומה.

יש לכם תמנות מאחד הפסטיבלים המרתקים האלה? שתפו אותנו בפייסבוק!

מחפשים מקום חדש לבקר בו? היכנסו למדריך היעדים שלנו