בראש כחול: אתרי צלילה עוצרי נשימה

עם להקת מדוזות כבר יצא לכם לצלול? ובתוך ענן ברקודות? אספנו בשבילכם חמש המלצות לאתרי צלילה מיוחדים בעולם, מהאוקיינוס ההודי ועד הים הקאריבי. קחו נשימה עמוקה

אגם המדוזות – פלאו, מיקרונזיה – האוקיינוס השקט

כ-500 קילומטרים מזרחית לפיליפינים, באוקיינוס השקט שוכנת פלאו, קבוצת איים קטנה וקסומה עם שפע אפשרויות צלילה. ייחודה של הצלילה בפלאו מפתיעה: מתי בפעם האחרונה צללתם ליד מדוזה? בטח זה קרה כמה פעמים, אבל כנראה שלא צללתם ליד מאה מדוזות או אלף. בפלאו תוכלו לצלול באגם המדוזות המיוחד. אחרי התגברות על האינסטינקט הראשוני לברוח חזרה לסירה, תוכלו ליהנות משחייה וצלילה בתוך ענן של מדוזות קטנטנות, זהובות ולא מזיקות באגם הצלול. חוויה מרהיבה ומיוחדת של פעם בחיים.

Sipadan Island - Barracuda Point, מלזיה – האוקיינוס ההודי

סיפאדאן הוא האי הרחוק ביותר מכל האיים במלזיה ונמצא כ-27 קילומטרים מהמדינה עצמה. הריחוק של האי כמו גם התנאים הטופוגרפיים המיוחדים תרמו להתפתחות שוניות אלמוגים גדולות, צבי ים רבים ודגים צבעוניים ומרהיבים. ה-אטרקציה כאן היא להקות דגי הברקודה הענקיות הנעות בצורה המזכירה מערבולת או טורנדו ענקי וכסוף, מתחת למים. שאר האיים באזור מלזיה מציעים גם הם צלילות חוויתיות סביב השוניות השונות. לא משהו שחשבתם עליו במלזיה, נכון?!

Thistlegorm – ראס מוחמד, מצרים – הים האדום

ראס מוחמד, דרום האי סיני, צפון ים סוף הוא אחד האזורים העמוסים בעולם מבחינת תעבורה ימית ומגוון בעלי-חיים ימיים. אבל כאן לא נעסוק בשוניות הרגילות של הים האדום אלא באתר צלילה מיוחד. SS Thistlegorm הייתה ספינת קרב בריטית שטבעה במקום בשנת 1941 ומאז הפכה לאתר צלילה מיוחד המושך אליו צוללים רבים מרחבי העולם. הספינה שקועה בשלמותה, ועדיין אפשר לצלול לתוך החדרים השונים, סביב הגשר והסיפון ולהתרשם מהמראה הסוריאליסטי כמעט של דגים וסרטנים קטנים היוצאים ונכנסים לקני התותחים של מפלצת הפלדה הזו. אולי לא ידעתם, אבל גם בארץ ישנן שתי ספינות קרב טבועות שהפכו לאתרי צלילה מרשימים: הסטי"ל אח"י סופה במפרץ אילת והסטי"ל אח"י כידון במפרץ חיפה. קרוב ומומלץ.

Manta ray night dive - Kailua Kona, הוואי – האוקיינוס השקט

אנחנו חוזרים אל האוקיינוס השקט, לאחת מקבוצות האיים היותר מוכרות שלו – הוואי. המדינה ה-50 בארה"ב בעלת התרבות הייחודית לה היא גם בית לשפע גדול מאוד של יצורים ימיים ואטרקציות צלילה רבות ומגוונות. אחת האטרקציות השוות בהוואי היא צלילת הלילה וצפייה במנטות, או מנטה-ריי. חתולי-ים בעברית. היצור המדהים והלא שגרתי הזה הופך למרתק אפילו יותר בלילה, כשהכל סביבו שחור ורק הפנסים שלכם מאירים אותו מניע את סנפיריו ופוער את פיו הענקי. הרגשת ההגעה לכוכב אחר מובטחת בהחלט.

Great Blue Hole – בליז – הים הקאריבי

בטוח ראיתם תמונות של המפלצת הזו: ים רדוד ותכלכל עם לגונה נחמדה וירוקה, שבמרכזה חור שחור עגול ואימתני. "החור הכחול הגדול" הוא תופעת טבע מדהימה המסקרנת חוקרים וצוללנים כאחד מזה זמן רב. עומקו של החור כ-124 מטרים והוא משופע מבפנים במערכת מערות ומנהרות, שחלקן מגיעות גם לחורים סמוכים וקטנים יותר. לפי השערות המדענים, החור החל את דרכו כמערה גדולה בעידן הקרח, כשגובה פני הים היה נמוך יותר. לאחר הפשרת הקרח ועליית גובה פני הים הוצפה המערה והפכה לחור המרתק אליו מגיעים צוללים רבים מדי שנה.
שימו לב שהצלילה בחור הכחול מותרת לצוללים מקצועיים בלבד.

לסרטון