זיקה או דאעש: מה הכי מפחיד בריו

האולימפיאדה היא אולי האירוע הבינלאומי הגדול ביותר בעולם, וכאחד כזה הוא מעלה לא מעט חששות אצל המארגנים, הספורטאים והתיירים. מה מפחיד את מארגני האולימפיאדה?

זמן צפייה: 01:06

דאעש – פצצה מלוכלכת

ארגון הטרור האיסלאמיסטי הקיצוני, שממוקם באזור עיראק וסוריה, כבר סימן מזמן את העולם המערבי כיעד מועדף לפגיעה: דאע"ש אחראי לטבח בפריז בנובמבר 2015, לפיגוע בשדה התעופה בבריסל במרץ 2016, לטבח באורלנדו ביולי 2016 ופיגועי טרור רבים אחרים. דאע"ש הכניס לפאניקה את אירופה כולה והעלה את הדריכות בכל רחבי העולם המערבי.

כעת הארגון שם את הכוונת על האירוע הגדול בעולם: מעל ל-10,500 ספורטאים מ-206 מדינות, מאות אלפי תיירים וגופי תקשורת בינלאומיים מגיעים החודש לריו ונמצאים באצטדיונים ואולמות סגורים, ברחובות, במסעדות ובחופי הים. דאע"ש מאיים בהפעלת "פצצה מלוכלכת", פצצה קונבנציונאלית אליה הוספה פסולת רדיואקטיבית, הגורמת לפאניקה, נזק כלכלי כבד וזיהום רדיואקטיבי נרחב. הארגון קורא ל"תאים רדומים" להתעורר ולפגוע בין היתר בספורטאי המשלחת הישראלית.

ממשלת ברזיל לוקחת ברצינות את איומי הטרור ומשקיעה באבטחת האולימפיאדה לא פחות מ-2 וחצי מיליארד דולר, אימונים רבים של הימ"מ הברזילאי וטכנולוגיות מתקדמות להאזנה וציתות לשיחות טלפון. מי שיעמוד בראש מערך האבטחה הן מספר חברות ישראליות המנהלות את מערך האבטחה המסועף של האולימפיאדה, במתקנים וברחבי ריו כולה.

מתחם ההנצחה לנפגעים בבריסל. האם המראות יחזרו על עצמם? | צילום: Shutterstock
מתחם ההנצחה לנפגעים בבריסל. האם המראות יחזרו על עצמם? | צילום: Shutterstock

פשע – הכי הרבה מקרי רצח בעולם

אחד הסמלים של ריו הוא הפאבלות הרבות הבנויות בצלע ההר. אלו שכונות עוני ענקיות של מבנים מאולתרים בהם חיה אוכלוסייה ענייה מאוד ומרכזי הסמים והפשע של ריו נמצאים בהן. "ברזיל היא אחת המדינות בהן מתרחשים הכי הרבה מקרי רצח בעולם - כ-42 אלף בני אדם נהרגים מנשק חם מדי שנה", אומר אטילה רוקה מנהל "אמנסטי" בברזיל.

בימים כתיקונם מסיירים באזור שוטרים ומתאפשרים סיורי תיירים בפאבלות הענקיות. ברזיל השקיעה כספים רבים בשיקומן ואף נבנה רכבל המחבר בין השכונה העליונה ותחתונה של הפאבלות, אך לאחרונה דווח כי שוטרי ריו לא קיבלו משכורת מזה כמה חודשים וסיורי המשטרה מתמקדים במקומות המתויירים של ריו כמו קופקבנה ופחות באזורים בהם באמת קיים פשע. שוטרי ריו הציבו שלט מחאה מחוץ לנמל התעופה המרכזי בעיר בו כתבו: "ברוכים הבאים לגיהינום. לא משלמים לשוטרים וכבאים, מי שמגיע לריו דה ז'נרו לא יהיה בטוח".

הפאבלות - מוקדי הפשע והסמים של ריו | צילום: Shutterstock
הפאבלות - מוקדי הפשע והסמים של ריו | צילום: Shutterstock

וירוסים ומחלות – לא רק זיקה

האולימפיאדה היא אירוע בינלאומי גדול אליו מגיעים אנשים רבים מכל רחבי העולם. הצפיפות הרבה שצפויה בריו עלולה להביא להתפרצות מגיפות חדשות במהלך המשחקים ואחריהם: ספורטאים ותיירים ממדינות מתפתחות כמו ג'יבוטי, אריתריאה, צ'אד ותימן עלולים להביא עימם מחלות רבות לריו ובכך להפיץ אותן בעולם כולו, בניהן מחלות חשוכות מרפא כמו קדחת דנגי וצ'יקונגוניה.

אחד החששות המרכזיים הוא חשש ההידבקות בנגיף הזיקה - נגיף המועבר על ידי יתושים שהדביק מיליוני אנשים ברחבי דרום אמריקה. מחלת הזיקה עצמה לא קשה ורק אחד מחמישה נדבקים מפתח תסמינים הדומים לשפעת.

החשש העיקרי במחלת הזיקה הוא תסמונת המיקרוצפליה – נשים הרות שנדבקו בנגיף הולידו תינוקות בעלי היקף ראש קטן הרבה יותר משל תינוקות שלא נחשפו לנגיף. המיקרוצפליה גורמת לקשיי התפתחות וברוב המקרים ממקמת את הילד על הספקטרום האוטיסטי. עדיין לא התגלה קשר מוחלט בין ההידבקות בזיקה לבין מיקרוצפליה אצל תינוקות, אך החשש הכבד כבר גרם למספר ספורטאים לשקול מחדש את השתתפותם במשחקים.

מחלות רבות מועברות באמצעות יתושים, הנפוצים באזורים טרופיים, כמו ריו | צילום: Shutterstock
מחלות רבות מועברות באמצעות יתושים, הנפוצים באזורים טרופיים, כמו ריו | צילום: Shutterstock

זיהום – ים חום ואוויר אפור

אם באולימפיאדת בייג'ינג' החשש העיקרי היה מזיהום האויר, הפעם החשש העיקרי הוא זיהום הים. ברזיל לא עומדת בהתחייבויות שלה לפני פתיחת האולימפיאדה, והים במפרץ גואנברה, בו אמורות להיערך תחרויות השייט והשחייה, נתגלה כמלוכלך, מזוהם ומלא בבקטריות, זבל וביוב. שייטים שהתאמנו בריו לפני פתיחת המשחקים דיווחו שהמים "נראים כמו עיסה חומה" ואף נצפו בהם פגרי חיות שונות.

דו"ח מיוחד של מומחי תברואה קובע כי מאות ספורטאים ומבקרים עומדים לחלות באולימפיאדה הקרובה. גם אם לא ישתתפו בתחרויות בים, האויר בריו נתגלה כמזוהם מאוד, שבכל תקופת ההכנות הפך לאף יותר מזוהם עקב עבודות הבנייה הרבות ברחבי העיר.

חוף מזוהם במפרץ ריו. אם בבייג'ינג' החשש היה האויר, כאן החשש הוא מהים | צילום: Shutterstock
חוף מזוהם במפרץ ריו. אם בבייג'ינג' החשש היה האויר, כאן החשש הוא מהים | צילום: Shutterstock

כל מה שאתם צריכים לדעת על אולימפיאדת ריו 2016 במדריך המלא

טסים לראות את המשחקים האולימפיים? שתפו אותנו בפייסבוק

יעדים נוספים תוכלו למצוא באחד ממדריכי היעדים שלנו