במלוא יופיה: סיור עוצר נשימה בקמבודיה

מעיר המקדשים ועד החופים הבתוליים: אל תוותרו על טיול יוצא דופן בקמבודיה

זמן צפייה: 03:07
קמבודיה היא במידה רבה ארץ שעדיין לא התגלתה במלוא יופייה ואפשרויותיה לתייר הישראלי (ואולי לתייר המערבי בכלל?). שנים של מלחמה עקובה מדם, שגבתה כמעט שני מיליון קרבנות שנרצחו באכזריות, הותירו את המדינה מאחור בכל מה שקשור לפיתוח התיירות. כרגיל, למטבע הזו יש שני צדדים: מצד אחד זה עדיין יעד אקזוטי וחדש ומצד שני יכול להיות שיחסרו לכם תנאים נוחים. מומלץ לתת לקמבודיה הזדמנות ולשלבה, למשל, בביקור בתאילנד או בוויאטנם. לפני שאתם רצים להזמין טיסה, כמה מקומות מומלצים לביקור:

מקדשי אנגקור וואט (Angkor Wat)

לא משנה לכמה זמן הגעתם לקמבודיה, באנגקור וואט אתם מוכרחים לבקר. עיר המקדשים המדהימה הזו נמצאת קילומטרים ספורים מהעיר סיאם ריפ (Siem Reap) בצפון מערב המדינה. מדובר ביותר מ-300 קמ"ר של מקדשים וארמונות מגולפים באבן, בהם מוטבעות דמויות אנושיות, דמויות של אלים, בעלי חיים וסצנות מהמיתולוגיה ההינדית. ההליכה בין המקדשים מרתקת גם את מי שחושב שאחרי ביקור בעשרות מקדשים אסיאתיים הוא לא יצליח בשום פנים ואופן להתלהב ולו ממקדש נוסף. אנגקור וואט זה משהו אחר. במשך שנים הפלא הזה, שנבנה בסביבות המאה ה-12, נשכח ונזנח, והתגלה מחדש רק במאה ה-19 על ידי הצרפתים ששלטו במדינה. מחלק מהמקדשים נותרו רק שרידים, אבל האמת היא שתופעת הצמחייה שעוטפת את המבנים שהוזנחו, ויוצרת מראה של מקדש אבן חבוק עם עץ, מוסיפה לקסם של המקום המדהים הזה. כך גם המוני הפרפרים העצומים והצבעוניים שנוהגים לפקוד את המקום בשל הלחות הרבה ששוררת בו. היות ומקדשי אנגקור וואט הם האטרקציה התיירותית המובילה בקמבודיה, לא תתקשו להגיע לכאן. נהגים מזדמנים יציעו לכם הסעה במחיר משתנה, אפשר ורצוי להתמקח עליו. נעיז ונוסיף שביקור במקדשים בשעת הזריחה מעצים את החוויה עוד יותר... בכל מקרה, אל תחמיצו.
300 קמ''ר של מקדשים וארמונות מגולפים באבן
300 קמ''ר של מקדשים וארמונות מגולפים באבן | צילום: shutterstock

סיאם ריפ

מתוקף תפקידה כעיר הסמוכה ביותר למקדשי אנגקור וואט והמארחת הרשמי של רבים מהתיירים המגיעים לקמבודיה (כ-50% מהם מבקרים במקדשי אנגקור), סיאם ריפ היא עיר נעימה וידידותית לתייר. ראשית, בגלל ההתפתחות המהירה יחסית של התיירות בה (ובקמבודיה בכלל) מאז שנות ה-90, תמצאו בסיאם ריפ הרבה מלונות חדשים שיתאימו לכל תקציב ויש בהם מקלחת חמה ומצוינת, לא עניין של מה בכך לתרמילאי הממוצע. שנית, התפתחה בה סצנה קולינרית-תיירותית שכוללת בארים, מסעדות מצוינות ושווקים. בהחלט מקום נעים להעביר בו לילה כשמגיעים לביקור במקדשים. פנום פן (Phnom Penh) עיר הבירה של קמבודיה שוכנת במפגש של שלושה נהרות – נהר המקונג (Mekong), נהר Bassac ונהר Tonle. בנוסף לנהרות האלו, בעיר יש מספר אגמים שחלק מהמלונות והגסט-האוסים יושבים ממש עליהם, כך שתוכלו לשבת כשפניכם אל המים ולחוש באווירה הרגועה של העיר, השונה מאוד מערים אחרות באסיה. מה עוד כדאי לעשות כאן? כדאי מאוד לבקר במתחם בו שוכן ארמון. המבנים דמויי הפגודות יפים מאוד, במיוחד פגודת הכסף, והמתחם כולו מאוד מטופח ומרשים. אם אתם חובבי שווקים תמצאו בפנום פן שוק גדול ובו מאות דוכנים של מזון, מזכרות ומכל הבא ליד. כדאי לבחור מנה מאחד מדוכני המזון, לשבת על כסאות הפלסטיק ולבהות במהומת השוק. יש גם שוק בדים ענק שנחמד לבקר בו.
מפגש של שלושה נהרות
מפגש של שלושה נהרות | צילום: shutterstock
שדות ההרג (Killing Fields) בביקור בקמבודיה אי אפשר שלא להתייחס להיסטוריה הלא רחוקה והעקובה מדם של המקום. בין השנים 1975-1979 שלטה בקמבודיה מפלגה קומוניסטית בראשותו של פול פוט. המפלגה עלתה לשלטון באמצעות הפיכה צבאית והחלה בהרג ורדיפה שיטתיים של אזרחים שלא התאימו, לדעתם, לערכיה הסוציאליסטים. אזרחים הוכרחו לעבור מן הערים הגדולות לחוות שיתופיות בכפרים, בדומה לקולחוזים בברית המועצות, נוצרו מחנות כפייה, אינטלקטואלים נרדפו ורבים הוצאו להורג. בכל תקופת שלטונו של פול פוט נרצחו כ-1.7 מיליון בני אדם בקמבודיה. בביקור בפנום פן כדאי להקדיש כמה שעות לביקור באתרי ההנצחה של התקופה ההיא. באתר שנקרא "שדות ההרג", כ-15 ק"מ מהעיר, נמצאו מעל 100 קברי אחים. באתר הוקמו אנדרטאות בהן שרידי הנרצחים וניתן לעשות סיור בבית הכלא S-21  בו נכלאו ועונו עשרות אלפים רק לפני כמה עשרות שנים. החוויה של הביקור בכלא ובאתר כולו לא פשוטה, אך יש לה חשיבות והקמבודים מעריכים תיירים שמקדישים להיסטוריה שלהם מעט מקום בלו"ז של החופשה.
 כדאי להקדיש כמה שעות לביקור באתרי ההנצחה
כדאי להקדיש כמה שעות לביקור באתרי ההנצחה | צילום: shutterstock
סיהנוקוויל (Sihanoukville) ובמעבר חד. לסיום של הטיול בטעם של עוד כדאי להדרים לחופי סיהנוקוויל, עיר החוף של קמבודיה. כאן חווים את האווירה והאטרקציות שנפוצים מהצד השני של המפרץ – בחופי תאילנד, אך בגרסה פחות מפותחת, לטוב ולרע. בסיהנוקוויל, שנקראת על שם מלך קמבודיה בעבר נורודום סיהאנוק, תמצאו מלונות, ריזורטים וגסט-האוסים שנבנים בקצב גבוה, לצד חיי לילה מפותחים במיוחד. במהלך היום אפשר לשוט לאיים הקרובים – Bamboo Island  ו- Koh Rong (ניתן גם ללון שם) או לבקר בשמורת הטבע הסמוכה. אבל העיקר כאן, אלו הם החופים הבתוליים והמים הצלולים.
חופים בתוליים ומים צלולים
חופים בתוליים ומים צלולים | צילום: shutterstock
היעדים הכי חמים עכשיו אצלנו בפייסבוק
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ