מדריכת הורים בכירה מסבירה: כך תתחזקו ותשמשו משענת יציבה לילדים בימים הקשים האלה

איך לחזק את הנפש כדי להצליח לקיים שגרה בריאה ככל האפשר, וכיצד לתווך את המצב לילדים? ד"ר אנאבלה שקד, פסיכותרפיסטית אדלריאנית ומדריכת הורים בכירה, עם עצות זהב שמקלות על המצוקה ומחזקות את הקשר המשפחתי

ד"ר אנאבלה שקד
כלים יעילים לחיזוק החוסן. ד"ר אנאבלה שקד | צילום: אבישג שאר ישוב

מאז שבת הארורה, שגרת חיינו התהפכה וכל יום מביא עימו שלל פחדים, מצוקות ובעיקר חוסר וודאות. כדי להצליח ולו במעט לקיים שגרת יום הגיונית וברורה, ולשמור על מבנה משפחתי תומך ויציב, פנינו לד"ר אנאבלה שקד, פסיכותרפיסטית אדלריאנית ומדריכת הורים בכירה, וביקשנו ממנה את העצות החשובות ביותר להתמודדות עם העצב הגדול, ניהול חיי משפחה בתקופת אי וודאות, ויצירת סביבה בריאה ותומכת לילדים.

איך מתמודדים עם העצב העצום שכולנו חשים מאז שבת?

עצב הוא רגש טבעי ומותאם לנוכח האובדן הקשה מנשוא ובמיוחד בהקשר והאופן שבו הוא קרה. בנוסף לעצב, ישנם עוד רגשות קשים: אכזבה, כעס ופחד. הלב של כולנו שבור, ויחד עם זאת - בלב של הלב יש את הרוח. רוח שיש בה ערכים, שייכות, אמפתיה, אכפתיות, אמונה, נתינה ותקווה. את הכאב אי אפשר להקטין, אך אפשר ואף רצוי להגדיל את הרוח על ידי נתינה והפיכת כל אחת ואחד מאיתנו לניצוץ של אור ותקווה בימים חשוכים.

איך אנחנו יכולים להיות משענת של שפיות עבור הילדים?

אנחנו כהורים יכולים לשמש מקור של כוח עבור הילדים, עם מוטיבציה לדאוג ולווסת את עצמנו על מנת להיות שם עבורם. כאשר מדובר בילדים עד גיל 6 יש לנסות ליצור  מרחב סטרילי ככל האפשר: לכבות טלוויזיה, לספר במילים מאוד פשוטות את המצב העכשווי, בדיוק כמו סיפור, ללא מילים גדולות ומפחידות אלא בשפה שהם מבינים. כשיש אזעקה אפשר להפוך את הכניסה לממד להרפתקה ולא לאימה, ואם ניתן - לשמור ככל האפשר על סדר יום מובן ומוכר, ולבקש מהילדים הרבה עזרה כדי ליצור מציאות מובנת וברורה לכולם ככל האפשר.

Loving,young,mother,touching,upset,little,daughter,face,,expressing,support,
חשוב לספק מרחב רגשי בטוח לילדים | צילום: שאטרסטוק

ילדים בגילאי 7-11 כבר מודעים למצב. הם מבינים, פוחדים, ואין להם מקום למפגש חברתי או סדר יום מוכר. היות שהם מחווברים לא מעט למסכים, חשוב להתקין מסנן תכנים בנייד, שימנע חשיפה לתכנים מפחידים וקשים. כדי לרתום אותם לשגרה קלה ככל האפשר, חשוב לבקש מהם הרבה עזרה, בבית וגם עם האחים, ולהקפיד לתת להם תחושה שהם נחוצים וגם מוגנים. כשמתעוררים פחדים, אפשר להבטיח שמה שקרה - לא יקרה שוב. שלמדנו ואנחנו ערוכים לשמור עליהם ועל המדינה.

כתבות נוספות ביאמיז:

איך מקיימים תקשורת בריאה וטובה עם בן או בת הזוג בתקופה לחוצה זו?

אנחנו נדרשים בתקופה זו לכל מאגרי הסבלנות, ההכלה ושיתוף הפעולה שיש בנו. כדי למזער מתח ככל האפשר סביב ההתנהלות היומיומית, דאגו לתיאום יומי, חלוקת עבודה ברורה ושיתוף. קבלו את דרך ההתמודדות השונה של בן או בת הזוג עם הסיטואציה, ואת הקיטורים, הביקורת והפריקה, השאירו לאחרי המלחמה.

איך אפשר לרתום את הילדים בימים אלה לניהול שגרה בריאה בבית?

כשנמצאים כל כך הרבה זמן בבית, חשוב לשמור על השלד של שגרה המוכרת לכל אחד מבני הבית והילדים בפרט. לצורך כך יש לחלק את היום לכמה חלקים: החלק היצרני שכולל עבודה, לימודים, מטלות בית ופעילות פרודוקטיבית. שעות הפנאי שכוללות גם התנדבות, ושלוש ארוחות ביום שכולם משתתפים בהכנתן, כולל עריכה ופינוי. ולבסוף - שינה. לילדים עד גיל 7 כדאי לבנות שגרה מובנית כמו של הגן: בובות, סיפור, יצירה, טלוויזיה, וכל יום אותו דבר. אם מתאפשר, נסו להזמין חברים או להתארח, תוך כדי שמירה על ההנחיות.

ועצה חשובה להורים שעובדים מהבית: אתם בטח מרגישים על בשרכם שעבודה מהבית לא נעשית ברצף, אלא במקטעים, משימה אחרי משימה. עדפו מראש מה שהכי חשוב, ובזמן שאתם עובדים, דאגו שלילדים תהיה פעילות מקבילה.

ביום רביעי ה-18.10 תקיים ד"ר אנאבלה שקד זום להורים בנושא התמודדות עם המצב להורים לילדים עד גיל 10. ההשתפות ללא עלות בלינק המצורף: https://zoom.us/j/97057573322

ד"ר אנאבלה שקד היא פסיכותרפיסטית אדלריאנית ומדריכת הורים בכירה