אבל למה רק שוקולד? ילדים שלא אוכלים

איך זה יכול להיות שהילד מוכן לאכול רק מאכלים מסוימים? למה הם לא גומרים לאכול מהצלחת, ומה אנחנו עושים לא בסדר שהם סוגרים את הפה ומסרבים אפילו לטעום? רונית דוייב מגלה למה זה קורה

ילד מלולכך משוקולד
ילד מלולכך משוקולד | צילום: shutterstock

כמה פעמים אתם כמעט משתגעים, כי הילד לא מוכן לאכול? מסתבר שקיימות מגוון סיבות לאכילת מגוון מצומצם של מזונות, אשר לרוב מתחילות בתקופת החיים הראשונה, ולכל אחת מהן נדרשת התייחסות שונה.

 

חשוב שכהורה תדע לזהות לאיזו קטגוריה שייך ילדך, על איזה רקע התפתחו הרגלי האכילה הבעייתיים ומהן הפעולות שיש לנקוט על מנת לשפר הרגלים אלו. מחקרים מראים כי הרגלי אכילה בעייתיים שהחלו בשלבים מוקדמים של החיים ימשכו לאורך זמן, לעיתים עד גיל העשרה וככל שגיל הילד עולה הבעיה מחריפה. עליך כהורה להיות ערני כבר משלב הינקות, לדפוסי האכילה שמאמץ ילדך.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

 

ילד אוכל אפונה
ילד אוכל אפונה

תפסיקו לדחוף אוכל לילדים


הבעיה: במשך ארבעת עד ששת החודשים הראשונים לחיים, התינוק לומד לחוש את תחושת הרעב והשובע, ולאותת להוריו בהתאם. ההורים אמורים ללמוד לזהות אותות אלו ולהציע לתינוק מזון כאשר הוא רעב. נשמע פשוט, אך לא תמיד הסימנים ברורים, ישנם תינוקות שיבכו בקול מיד כאשר יחושו ברעב ושלא ינוחו עד אשר ירגישו כי קיבתם מלאה. אחרים, יכולים להביע עניין מועט באוכל כבר מהימים הראשונים, ואף ירדמו מיד לאחר יניקות אחדות, או לחלופין יביעו עניין רב במתרחש בסביבתם עד שכל רחש קטן יסב את תשומת ליבם ויפסיק את הארוחה. כאשר מנגנון הרעב והשובע אינו מתפתח כראוי, יכולות להתפתח הפרעות אכילה, במיוחד כאשר ההורים מנסים "לדחוף" לתינוק מזון כאשר הוא אינו מעוניין בכך.

 

 

ההמלצה: ברגע שהילד "מאותת" לך כי הוא שבע, בין אם הוא מזיז את הראש הצידה מהפיטמה או הבקבוק, דחיפה לאחור, בכי או כל תגובה המעידה כי הוא אינו מעוניין להמשיך לאכול, עליך להיות עירני לכך. חשוב בתקופת החיים הראשונה להאכיל את התינוק בסביבה רגועה ושלווה, אשר תאפשר לו להתמקד באכילה ולא להיות מוסט לגירויים אחרים.

 

עוד בערוץ הלייפסטייל:

מה עושים עם הילדים בחופש? הצילו!

אוליבייה ווילד חולצת שד

עשרת מכוני הספא לפינוק מושלם

 

 

 

בקבוק
בקבוק | צילום: אימג

שנו לאוכל צורה, הוא לא אוהב את המרקם

 

הבעיה: בדרך כלל מאובחנת לאחר גיל 6 חודשים, במקרה זה בעיית האכילה נוצרת על רקע בעיה בוויסות החושי של התינוק שבעקבותיה הוא נמנע לחלוטין ממזונות במרקם מסויים לדוגמה המנעות ממזונות מוצקים וצריכה טובה של דייסות ונוזלים, או להפך. הרבה פעמים הבעיה החושית תלווה בהמנעות ממגע של חול, מרקמים או בגדים מסויימים.

 

ההמלצה: במידה והילד מסרב לאכול מזון במרקם מסויים, יש לנסות להגישו במרקם אחר, או בצורת הגשה שונה, לדוגמא: ניתן לדלל או להסמיך מזונות, ילד שלא ירצה לאכול בטטה ניתן להציע לו בטטה בצורה שונה כגון לביבה, מרק וכדומה. במידה וההורה חש כי מדובר בבעיה חריפה יותר, מומלץ לפנות להתייעצות עם איש מקצוע. ניתן כיום לאבחן ולתת מענה לנושא הוויסות החושי באמצעות טיפול משולב, הכולל בין השאר ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה והנחיות להורים.

 

תינוק
תינוק | צילום: shutterstock

תנו לילד להתלכלך ותשתחררו

 

הבעיה: שלב המעבר לאכילה עצמאית הינו שלב התפתחותי חשוב ביותר. דרך האוכל התינוק לומד על העולם הסובב אותו, על טעמים, צבעים ומרקמים שונים. בשלב זה הילד רוכש מיומנויות חשובות, תפיסת המזון, הבאתו אל הפה, לעיסה, בליעה, בחירה בין מזונות שונים. תהליך זה יכול להיות מאוד מלכלך, ומעמיד במבחן את סבלנותן של רוב האמהות, אך דווקא בשלב זה דרושה סבלנות רבה, חוכמה ורגישות לצרכיו של התינוק.

 

בעיות אכילה בשלב זה עלולות להופיע על רקע הקונפליקט שנוצר בין התינוק המעוניין להתנסות בחווית האכילה בעצמו לבין האם שמעוניינת לשמור על השליטה שלה בתהליך. כשהפעוט ילמד כי חירותו אינה מתאפשרת או כי חווית האכילה אינה נעימה לו, הוא עלול לאבד עניין בתהליך. בשלב זה עלולים להשתרש דפוסי אכילה בעייתיים כגון אכילה תוך כדי נסיונות הסחת הדעת של התינוק, דחיפת מזון לפיו של התינוק וכד'.

 

ההמלצה: חשוב לזכור שארוחה אמורה להיות חוויה מהנה וזמן איכות משפחתי, לכן חשוב לא לייצר אוירה מתוחה סביב השולחן, כי אז הילד יקשר בין אוכל לתחושות שליליות, כמו כן, יש להימנע ממשפטים כמו "עד שלא תגמור מהצלחת לא תקום", לא לשבח ילד שסיים לאכול או לנזוף בילד שלא סיים - אין קשר בין אוכל לחיזוקים חיוביים או שליליים. בנוסף, חשוב לתת לילד להרגיש את המזון בידיים, גם אם הילד מתלכלך. רק כך הוא ילמד להבחין בין מרקמים שונים ויפתח העדפות שונות.

 

תינוקת מלוכלכת
תינוקת מלוכלכת

תתייחסו לאוכל באור חיובי

 

הבעיה: ישנם מקרים בהן בעיות אכילה מתפתחות על רקע חווית אכילה מאוד לא נעימה כגון אכילה של מזון חם מדי, נסיון מוקדם של מוצקים עד כדי השתנקות של התינוק, כאב שנגרם תוך כדי אכילה מכפית וכדומה. מקרים אלו פעמים רבות יהיו מאופיינים בסרוב קיצוני למזון, לעיתים בכי למראה המזון או הכפית, ותדרש  התערבות רפואית משמעותית.

מקרים נוספים בהם תדרש התערבות רפואית מהירה הם במקרים בהם האכילה הלא מגוונת  מתרחשת בעקבות בעיה רפואית כגון רפלוקס, בעיות בליעה, לעיסה וכדומה.

 

ההמלצה: חשוב מאוד להימנע ממצבי קיצון בהאכלה - אלו יחרטו בזכרונו של הילד ובמערכת הויסות החושי ויגררו תגובות שליליות והתנגדויות בעתיד. היו מאוד עירניים לאוכל שאתם מגישים: טמפרטורה, מרקם, תיבול. ואם נקלעתם למצב בו הילד נחשף לחוויה לא נעימה חשוב לייצר במהרה חוויה חיובית, אפילו אם זה יהיה במעט יתר על המידה, ולו שתיחרט בזכרונו ותקושר מעתה באופן חיובי.

 

כשאתם מזהים תופעות כגון רפלוקס, בעיות בליעה או לעיסה, חשוב לפנות בהקדם לייעוץ מקצועי, על מנת שאלו לא ישתרשו וישפיעו על הרגלי האכילה של הילד.

 

הכותבת היא: רונית דוייב, מנהלת מדעית אבוט, יצרנית סימילאק.