ילדים עם עצמאות

הם קטנים, רגישים ויש לכם צורך עז לעטוף אותם בצמר גפן. אבל אם תעניקו עצמאות לפעוטות שלכם תגלו שהעצמאות שלהם תאפשר לכם להרגיש הרבה יותר משוחררים

אבא מנסה מוליך את התינוק שלו
אבא מנסה מוליך את התינוק שלו | צילום: אימג`בנק/gettyimages

במשך תשעה חודשים את נושאת את התינוק שלך בבטן, הוא הכי קרוב אליך שיכול להיות; אתם נושמים, אוכלים, נעים וישנים יחד ואת מוצאת את עצמך מלטפת את הבטן הגדלה שלך בידיעה שגדל בתוכה תינוק שאת יצרת ובטח יהיה דומה לך במראה ובתכונות. ואז מגיעה הלידה, והקטן, שהיה חלק בלתי נפרד ממך, יוצא לאויר העולם, נושם את נשימתו הראשונה והופך בן רגע לבן אדם עצמאי שעם צאתו מהבית חולים כבר יש לו שם ומספר ת.ז. עצמאות היא כמובן דבר יחסי, יגידו לעצמן אמהות רבות בקריאת שורות אלו, הרי בכל הזאת הקטן זקוק לנו 24/7 בתקופה הראשונה של חייו, אבל אין ספק שהלידה מסמנת תחילתו של תהליך מרגש ומשמעותי של הגדרת העצמאות של הילד, שמוביל גם לעצמאות של אמו.

 

 

תינוק
תינוק | צילום: shutterstock

בשבועות הראשונים התינוק נמצא הרבה על הידים, אוכל וישן מרבית שעות היום ונדמה שאף אחד מאלו אינו מעיד על עצמאות, אך אט אט אם נהיה קשובים, נוכל לשים לב שהקטן מתחיל לשדר לנו את העדפותיו ורצונותיו, ואלו בעצם מהווים את הסימנים הראשונים שלו לעצמאות. הורים רבים מפרשים בכי כסיבה לרעב או חוסר שביעות רצון, אך פעמים רבות הבכי מהווה סימן של התינוק לרצון לשינוי - אם הוא ער, ייתכן והוא מבקש להגיד לנו כי הוא עייף, אם הוא סיים לאכול בכי אינו בהכרח אומר כי הוא עדיין רעב, אלא במקרים רבים זוהי דרכו של התינוק להגיד לנו כי הוא שבע, אם הוא לבוש ביותר מדי שכבות וחם לו או לא נוח לו וייתכן כי הסביבה והחדר בו הוא נמצא רועשים מדי עבורו והוא רוצה כעט שקט את כל אלו התינוק מנסה לשדר לנו ובכי הינו כלי עבורו להביע את העדפותיו. גם סיבוב ראש מיד עם הגשת החלב הינן דרכו העצמאית של התינוק להגיד לנו כי אינו רעב. חשוב כי נהיה קשובים לתינוק, ולאט לאט נגלה שהוא מתקשר איתנו בסוג של שפה וחשוב שנלמד לקרוא את הסימנים.

בשלב הבא התינוק יחל לתקשר עימנו באמצעות פרצופים ומבטים שעם הזמן יצטרפו אליהם קולות למיניהם. זוהי קפיצת מדרגה משמעותית עבור התינוק שלנו, שיכול עתה להעביר אלינו מסר מאד ברור של שביעות רצון לעומת חוסר שביעות רצון. הוא ילמד להניד בראשו לשלילה ולעומת זאת להראות מבטי שמחה והתלהבות, וכך אט אט נוכל ללמוד מהו המזג שלו, ההרגלים שלו, ממה הוא נהנה ומה מרגיע אותו. חשוב שבתקופה זו נאפשר לו לגלות עצמאות באמצעות פעולות כמו מתן אחיזה של הבקבוק, החזקת מוצץ, רעשנים וכד'. חשוב לזכור כי הנטייה הטבעית של ההורה בתקופה זו היא לגונן על התינוק בכל דרך ולעשות הכל עבורו, אך יש לאפשר גם לתינוק להתמודד עם אתגרים, כגון ניסיונות אחיזה, הושטת היד לתפיסה של חפץ שהוא מעט רחוק וכד', כל אלו יעודדו את תחושת העצמאות אצל הילד ויסייעו בבנית הביטחון.

 

תינוק
תינוק | צילום: shutterstock

כשהתינוק גדל, גדל גם הדחף שלו לנוע במרחב. התינוקות אוהבים לנוע על מנת להשיג עצמאות תפקודית - ממצב פסיבי של שכיבה על הגב, הבטן או בידי הוריו, הוא לפתע "אדון לעצמו" המחליט על תנועותיו. בשלב הראשון העצמאות תבוא לידי ביטוי באמצעות תנועות הידיים, לדוגמה: הבחירה לקחת דברים, לעיתים אפילו "לחטוף" על מנת שיהיה אצלו ובחזקתו, או להסיט את היד, למשל כשאימו מאכילה אותו, תינוקות אחרים ינידו את ראשם בשלילה כשירצו להביע חוסר רצון לגבי משהו או לחילופין ירשרשו שוב ושוב ברעשן כסימן להנאה ושמחה. עם הזמן הילד ילמד להתקדם עם גופו, בתחילה על הבטן ומאוחר יותר בזחילה. חשוב להעביר לילד את המסר שזה בסדר להתרחק פיזית מההורה ולנסות להיות עצמאי, ולהגיב לתינוק בחיזוקים, קריאות עידוד והעברת מסר חיובי. אם התינוק מתקשה חשוב לתת לו להתמודד, גם את לעיתים הוא נראה חסר שביעות רצון או משמיע קולות של "מתלונן". חשוב שהילד יחשף לתהליך שכולל את שלושת המרכיבים: התנסות חדשה- השקעת מאמץ/התמודדות עם אתגר - הצלחה.

שיאו של התהליך הינו כשהילד לומד לעמוד וללכת, בשלב הזה הוא נע במרחב ונחשף לחוויות והתנסויות חדשות שמשפיעות על העצמאות שלו. ככל שהוא יתנסה בדברים באופן עצמאי, כך זה ישפיע בצורה חיובית על האישיות שלו, האינטרקציה שלו עם הסביבה והביטחון בה. לעומת זאת, הורים שיתקשו להתנתק מהילד ולאפשר לו עצמאות פיזית ומוטורית יעודדו אצל הילד תלותיות וחוסר ביטחון שישפיע עם הזמן גם על הכישורים החברתיים והסביבתיים של הילד.

 

 

תינוק
תינוק

אמהות רבות יספרו כי הכניסה לפעוטון או גן מהווים שלב משמעותי בתהליך הגדילה של הילד והפיכתו לאדם עצמאי. לפתע הילד "עוזב את הקן" למספר שעות מדי יום, והוא נאלץ להתמודד עם סביבה חדשה. זהו תהליך לא פשוט עבור ילדים רבים, במיוחד בשלביו הראשונים, וחשוב להכיל זאת ולתמוך בילד שלעיתים יחווה בתקופה זו חסור בטחון וחרדת נטישה. עם הזמן הדברים יתאזנו ויכנסו למסלול.

יחד עם זאת, חשוב לזכור לא להקדים את זמנם של דברים, לא לדרוש מהילד עצמאות כשהוא איננו בשל, או עצמאות בדברים מסוימים כשהוא מגלה סימנים של חוסר מוכנות, למשל באכילה עצמאית, התלבשות, גמילה ממוצץ או חיתולים, מקלחת, הזמנת חבר אחר הצהריים למשחק משותף וכד. דרישת עמצאות מהילד בשלב המקדים את זמנו תפגע בבטחונו העצמי.

ומה אתך אמא? עצמאות אמהית זה אומר לדעת מתי לשחרר, מתי לתת מרחב ומתי לדרבן ולעודד. לאורך כל התהליך הקשיבי לאינסטינקטים שלך - זה נכון שהילד שלך עוד לא מדבר ואומר רק כמה מילים, אבל כבר מהשבועות הראשונים את מכירה את השפה שלו ויודעת לקרוא את הסימנים שלו, את יודעת מה מחזק אותו ובונה אותו, ומה מערער אותו ומוציא אותו משלווה ובמרחב הזה תנסי לייצר כמה שיותר חוויות חיוביות שלהתנסויות עצמאיות. כלל שהילד שלך יהיה עצמאי יותר ופחות תלותי, את תמצאי את עצמך פנויה להקדיש גם לעצמך, לבן זוגך, לעבודה ועם הזמן תוכלו לחשוב גם על הרחבת המשפחה, והכי חשוב תסמכי על הילד שלך ותעבירי לו את המסר הזה, זהו מרכיב קריטי בתהליך בניית העצמאות שלו - ועם הזמן את תראי שהוא יפתיע אותך לטובה.

 

הכתבת היא מנהלת מדעית אבוט יצרנית סימילאק