מאוכל אחרי פעילות מבצעית ועד ארוחות שישי: האימהות שמבשלות לחיילים אוכל של בית

מאז השבעה באוקטובר קבוצה של אימהות מקיסריה הנקראות "לביאות בעורף" פתחה חמ"ל שמטרתו לבשל אוכל של בית לחיילים בכל גזרות המלחמה. הקבוצה גדלה וכעת הן מאכילות 14,000 חיילים בשבוע. הן רוצות להגדיל אף יותר את הפעילות כדי שעוד חייילים יקבלו אוכל חם והשבוע הן פתחו שני סניפים נוספים. ואילו תגובות הן מקבלות? "מישהו כתב את השם שלי על טיל, שולחים לי הודעות שאפשר לבכות מהן מהתרגשות"

הלביאות בעורף: האימהות שמבשלות לחיילים אוכל של בית בלי הפסקה

ב-7 באוקטובר אריאלה ברקוביץ' בכלל ביקרה את הבת שלה בוויאטנם אחרי שנה שלא התראו. כשנודע לה על המלחמה בישראל היא מיד התגייסה מרחוק ופתחה חמ"ל שמטרתו להאכיל את החיילים. בשיחה עם דיגיטל 13 היא סיפרה לנו על ההתגייסות של כל האימהות בסביבה, שיתפה על התגובות שהיא מקבלת מ-4,000 חיילים שהן מאכילות כל שבת ודיברה על ההחלטה לפתוח שני סניפים נוספים.

כתבות נוספות:

"אני לא עשיתי צבא כי עליתי לארץ מפריז בגיל 30, אבל תמיד ידעתי שבצבא האוכל על הפנים אז הבנתי שצריך לעזור לחיילים", סיפרה אריאלה. כבר מרחוק היא תכננה בעזרתן של מאי מזרחי ואפרת עמרם איך לפתוח חמ"ל והשתמשה בקבוצה ישנה של הפרשת חלה שבה היו חמישים בנות בכדי להתחיל את המיזם. "הבנתי שאני לא יכולה לבנות אימפריה גדולה לבד, אז שיניתי את המטרה של הקבוצה, הפכנו אותה לקבוצה שעוזרת להאכיל חיילים וקראתי לה לביאות מבשלות. אח"כ הכירו לי מילה חדשה בעברית שלא הכרתי ושינינו את השם ללביאות בעורף".

חברה נוספת בלביאות היא אפרת עמרם שנרתמה לפעילות הקבוצה כבר מהיום הראשון. "בהתחלה חששתי, איך נגיע אליהם ואיך נביא להם את האוכל, הלחץ והחרדה עלו לי, אבל לאט לאט הכול הסתדר". על תחילת הפעילות היא מספרת: "התחלנו את הלביאות כאימהות שמבשלות בבית. אריאלה חזרה מוויאטנם, פתחנו את החמ"ל וככה התחלנו לבשל לחיילים כל יום. בהתחלה כל הפעילות הייתה מהכסף של חלק מחברות הקבוצה, ואז התחלנו גם להתגלגל עם תרומות של ציוד ושל כסף".

הבנות התחילו להוסיף חברות, מקבוצה של 48 בנות הקבוצה גדלה וכרגע מכילה קרוב ל-400 אימהות. בהתחלה הן הכינו אוכל לחיילים שהאימהות שלהם היו בקבוצה מהבית של אריאלה ולאט לאט הרחיבו את התפוצה ומצאו מקום לבשל ממנו. משבוע לשבוע המיזם גדל וכעת הן מוציאות בימי ראשון עד רביעי כ-2,000 מנות, כריכים וחטיפים, ובכל יום שישי הן מוציאות כמעט 4,000 מנות. לדברי אפרת, "ארוחות השישי שאנחנו מכינות מגיעות עם בקבוקי יין לקידוש וסלטים ובאמת הכל מכל טוב. אנחנו מאכילות בערך 4,000 חיילים בכל ארוחת שישי כזאת וזה הכול מבנות שמכינות אוכל בבתים שלהן". כל הבנות שבקבוצה מגיעות לחמ"ל, לוקחות את המצרכים לבישול וחמגשיות, הולכות הביתה לבשל ומחזירות את החמגשיות עם אוכל מוכן.

"לראות את האוכל של אימא מגיע בשישי זה מה שמחזיק אותם"

לדבריה של אריאלה, "לראות את האוכל של אימא מגיע ביום שישי זה מה שמחזיק את החיילים, וזה גם מה שמחזיק אותנו להמשיך". היא שיתפה על התגובות שהיא מקבלת מהחיילים בשטח, "מישהו כתב את השם שלי על טיל וכולם שולחים לנו סרטונים בלי הפסקה, תגובות מדהימות. הם אומרים תודה ממש מכל הלב, אנחנו כל הזמן אומרות אל תגידו לנו תודה, אנחנו צריכות להגיד לכם תודה לא הפוך. אמרו לי גם 'את הנס שלנו', כל מיני דברים כאלה חמודים. אני מקבלת הודעות שאפשר לבכות מהן מהתרגשות".

לביאה נוספת היא יעל פרי, אשר יצרה קשר עם אחד מאולמות האירועים באזור שכרגע מארח את הניצולים מהמסיבה ברעים. בכל פעם שנשאר לאולם מנות בסוף הערב היא הולכת להביא אותם לחמ"ל ולמחרת הן שולחות אותן לחיילים. על החשיבות של הפעילות היא מספרת, "אנחנו מבינות את החשיבות בפעילות, קרה ששלחנו אוכל ליחידות ולא יכולנו לתת את האוכל באותו רגע כי הם היו באמצע פעילות מבצעית. זה משמח לדעת שאחרי הפעילות מחכה להם מנות חמות". היא מסבירה שכל העבודה הקשה משתלמת אחרי שהיא מקבלת הודעה מחייל בשטח "לקבל את ההודעות אחרי שעבדת כל השישי כל-כך קשה, זה מה שעושה לי את השבת. זה שווה הכול ואתה מוכן להמשיך בכל הכוח".

חוץ מהפעילות בלביאות, אפרת מעמיסה את עצמה בפרויקטים נוספים ואירחה חתונה לחייל. "שמעתי על חייל שרוצה להתחתן בצהלים ויום לפני החתונה בערב המפקד אמר שאי אפשר לקיים שם את החתונה, החתן היה מבואס ובסוף העברנו את החתונה לבית שלי. הרס"פ אמר לי 'זה כאילו חיתנת את הבן שלך'". בנוסף, היא גם דאגה להכין על האש למפוני נחל עוז, הביאה זמרים ומתנפחים לילדים "זה היה מאוד מרגש ויפה" היא משתפת. ואם כל זה לא מספיק, חלק מחברות הקבוצה, ביניהן, יעל ואפרת מקיימות הפרשת חלה השבוע במטרה להתפלל על חזרת החטופים והחיילים בשלום, לאירוע יגיעו כמה נציגים של משפחות החטופים ותהיה חלה בצורת מגן דוד עבור כל חטוף עם תמונה שלו.

 

הביקוש עולה והפעילות מתרחבת

בהתחלה רוב הבנות שבישלו היו מקיסריה, היום יש גם נשים שבאות להביא מנות אפילו מקריית מוצקין וממודיעין. בגלל הביקוש העולה הן פתחו השבוע עוד שני סניפים של לביאות בעורף, אחד במודיעין ואחד באור יהודה. המטרה היא להגדיל את הפעילות, שיהיו עוד שיבשלו ועוד חיילים שיקבלו אוכל חם. "אם היום אנחנו מוציאות 14 אלף מנות בשבוע בעזרת השם בעוד שבועיים נוציא 25 מנות", אריאלה מקווה.

נפתחו עוד שני סניפים במטרה להגיע לעוד חיילים
נפתחו עוד שני סניפים במטרה להגיע לעוד חיילים

 

הבקשות לא מפסיקות להגיע מכל הגדודים בצפון ובדרום, כדי שיוכלו להמשיך בפעילות המדהימה, הלביאות מבקשות סיוע בתרומות. לתשלום בפייבוקס או באמצעות עמותת היכל אברהם ומנטינה מס' עמותה 580620326 בנק הפועלים סניף חדרה 620 , חשבון 675679.