המיזם שדואג להגנת העורף: "יש עשרות אלפי מקלטים בלתי שמישים - חייב לטפל בהם"

יונתן גלון, מנהל ארגון JNF UK, יזם את פרויקט "עיר מקלט", שמטרתו להשמיש תוך שבועיים 4,000 מקלטים מוזנחים ולהגיע לכמה שיותר ערים בתיאום עם הרשויות המקומיות: "יש מקום לאופטימיות, אבל העבודה עוד רבה"

זמן צפייה: 10:22

יונתן גלון, מנהל ארגון JNF UK , שיזם את פרויקט השמשת המקלטים "עיר מקלט", הסביר בריאיון לאלעד זוהר וירדן הראל על המיזם שהקים כבר לפני שנתיים במהלך מבצע "שומר החומות" - ועל המקלטים המוזנחים בהם הוא נתקל.

"למעשה, גילינו את הבעיה כבר במבצע שומר החומות, לפני שנתיים וחצי. אנחנו מדברים על מקלטים בבניינים משותפים, שנבנו לפני שנות ה-90, כי אז נכנס חוק הממ"ד ולכל דירה חדשה נבנה ממ"ד פרטי. זה לא המקלטים הציבוריים. הערכה היא שלמיליון וחצי איש יש מקלטים מהסוג הזה. יש מקלטים שפשוט נערם שם זבל, יש מקלטים שדיירים השתלטו עליהם, יש כאלה שמשמשים כמאורות סמים, ויש גם מקלטים מוצפים בביוב ברמה שאתה נכנס ויש גובה של מטר וחצי של ביוב מוצף".

לדבריו, "אנחנו מנסים להציף את זה כבר שנתיים מול כל הגורמים, אבל לצערי אין שיתוף פעולה. התחלנו מהלך מול חברי כנסת ושרים לעשות שינוי בחקיקה, כי זה הדבר הכי משמעותי. אני קורה פה לחברי הכנסת לשתף איתנו פעולה. הפתרון היחידי ארוך הטווח זה לעשות שינוי חקיקה ולדאוג שהמדינה והרשויות יטפלו בזה, כי לאנשים אין הרבה יכולת".