רצח בשעת לילה: הקונספירציה על פרשת הרצח שסחפה את אמריקה

לכבוד יום הולדתה ה-82 של הזמרת האמריקאית קלודין לונגט, החלטנו לחזור ללילה הגורלי בחייה, בו היא "בטעות" הרגה את בן זוגה. אתם הולכים לשמוע סיפור על אהבה, על רצח שמעולם לא הוכח, על אחד מפסקי הדין המגוכחים ביותר בהיסטוריה, ועל ההקרבות שמוכנים אנשים לעשות בשביל לשמור סוד. זהירות - קונספירציה לפניכם!

כתבות העיתון המקומי
כתבות העיתון המקומי | צילום: גזרי עיתון מתוך Aspen Times

התאריך הוא ה-21 במרץ, 1976, המיקום - מדינת קולורדו, אספן. השעה היא שעת לילה מאוחרת, התיירים שהגיעו לעיירת הסקי כבר ישנים, והשקט עוטף את הרוחובת. לפתע מפלחת את הדממה קול ירייה, ולדימיר (העכביש) סביץ', גולש הסקי האולימפי המפורסם ביותר בארה"ב, צונח על הקרקע, ודמו מכסה את השלג הלבן. "הרוצחת" היא הזמרת קלודין לונגט, בת זוגתו, ברקע מתנגן השיר שלה "God Only Knows", היא מניחה את כלי הנשק ורצה אליו, היא מחבקת אותו ובוכה אבל דבר כבר לא יעזור, הוא מת.

כתבות נוספות:

טוב אולי החלק האחרון הוא פרי הדמיון שלנו, כנראה שאף שיר לא נשמע ברקע, והאמת שהרצח, אם אפשר בכלל לקורא לו ככה, התבצע בתוך הבית, אבל בכל מקרה הפואנטה ברורה - ולדימיר סביץ' נורה למוות בידי קלודין לונגט. הסיפור שאתם הולכים לשמוע מלא בתעלומות וחורים בעלילה, סימני שאלה ממלאים אותו, ומעטות אנחות הרווחה, אבל בשביל שתצליחו להבין הכל, בואו נתחיל מההתחלה.

לונגט וסביץ'
לונגט וסביץ' | צילום: מתוך עיתון Aspen Times

קלודין לונגט (Claudine Longet) היא זמרת, רקדנית ושחקנית צרפתייה-אמריקאית, נולדה בשנת 1942 והייתה "להיט" בשנות השישים והשבעים. היא הייתה נשואה לזמר ומגיש הטלוויזיה האמריקאי אנדי ווילאמס, ונישאה בשנית כ-9 שנים לאחר פרשת הרצח לסנגור שייצג אותה במשפט. היא הוציאה במהלך הקריירה שלה מספר לא מבוטל של אלבומים, הן באנגלית והן בצרפתית, היא שיחקה במספר סדרות והייתה בין הנשים האהובות באמריקה, אבל ללא כל צל של ספק היא תזכר לעד בזכות הפרשייה המטלטלת שהעסיקה בתקופתו את העולם המערבי כולו.

קלודין לונגט
קלודין לונגט | צילום: ויקיפדיה

ליל הרצח

לפני התקרית המצערת שבה נפלט כדור מנשקו של סביץ' (כך טענה הגרסה של לונגט), בין בני הזוג אירעה תיגרה. סביץ' דרש מקלודין לעזוב את ביתו שבאספן, מאחר והיא ושלושת ילדיה "הורסים" את סגנון החיים שלו. קלודין אמנם הייתה נסערת מהשיחה, אך הדבר מעולם לא נרשם בפרוטוקל של בית המשפט כעילה לרצח.

לאחר הירי, קלודין תושאלה על ידי השוטרים שהגיעו למקום, וטענה כי סביץ' הראה לה איך משתמשים בכלי הנשק. לדבריה הנשק היה טעון, ובטעות נפלט כדור. מאוחר יותר בבית המשפט הדבר התגלה כשקר, אך גם העבודה הזאת לא הצליחה להרשיעה אותה ברצח. שמועות רבות החלו לעטוף את הפרשייה, מעטים האנשים שהאמינו כי אכן מדובר באירוע מצער, אבל משפט הראווה שנעשה לה כנראה היה הדבר הביזארי ביותר בכל הסיפור הזה.

דמוי האקדח שנמצא בזירה
דמוי האקדח שנמצא בזירה | צילום: shutterstock

המשפט

למרבה הצער, המשפט העלה יותר שאלות מאשר ענה עליהן. ראשית, חרף הריב שהיה בין בני הזוג, האופציה שהזמרת רצחה את בן זוגה במכוון מעולם לא עלתה. גם לאחר שהראיות הבליסטיות הוכיחו כי ההדק של האקדח נלחץ יותר מפעם אחת, דבר שללא כל צל של ספק שולל את הגרסה של פליטת הכדור, שהרי ידוע שבמקרה של פליטת כדור ההדק נסחט פעם אחת בלבד.

ואם זה לא מספיק, משרד השריף עשה שתי שגיאות פרוצדורליות שסייעו להגנתה של לונגט: הם לקחו ממנה דגימת דם והחרימו את יומנה ללא צו. לטענת התובעים, הדגימה הראתה נוכחות של קוקאין בדמה, ולפי הדיווחים היומן שלה סתר את טענתה שיחסיה עם סביץ' לא התחממו, אך שתי אלה נשללו מאחר ונעשו בצורה לא חוקית.

ההגנה כמובן השתמשה בכל "הפשלות" של משרד התובעה לטובתם, והראיות שרק הלכו והסתבכו בתוך עצמן חילצו את לונגט מהאשמות נגדה.

גזר הדין

אז נכון, המון שאלות ומעט מאוד תשובות, אבל גזר הדין המגוחך שנקבע לזמרת בהחלט עבר כל גבול. קלודין לונגט הואשמה ברצח ברשלנות ונגזר עליה רק 30 ימי מאסר וקנס על סך 250 דולר. וזה רק הולך ומדרדר. קלודין קיבלה את האפשרות לבחור מתי תרצה את העונש שלה בכדי שתוכל להמשיך לטפל בילדיה, וניצלה את הסופ"שים בכדי לרצות את העונש. דמיינו לעצמכם פושעת מורשעת שמגיעה לכלא בשישי בבוקר ויוצאת בשבת בערב, והשעות נספרות לה כאילו הגיעה למקום עבודתה.

לאחר ריצוי העונש או אולי לפניו, קלודין נסעה יחד עם הסנגור שלה לחופשת "התאווררות" מהפרשה, ולאחר מכן גם נישאה לו, דבר שרק החריף את הביקורת הציבורית נגדה. קלודין לונגט והסנגור שלה נישאו וחיים עד היום באספן. יש שיגידו כי השופטים נשבו בקסמיה ובגלל זה הקלו את עונשה עד כדי שיגעון, ויש שיגידו שההגנה הייתה כל-כך טובה (באופן יחסי למשרד התובע) שזה הדבר שבסוף הוציא אותה בידיים כמעט נקיות. אבל הטוויסט המסתורי ביותר בסיפור מגיע דווקא עכשיו.

התביעה האזרחית

לאחר המשפט האבסורדי שניהלה המדינה נגד לונגט, החליטה משפחתו של סביץ' לתבוע את הזמרת בתביעה אזרחית. לאחר זמן קצר מתחילת פתיחת ההליכים קרה דבר מוזר ביותר. משפחתו של סביץ' הסכימה לוותר על תביעה נגד לונגט בסך 1.3 מיליון דולר בתנאי אחד- שקלודין אף פעם לא תכתוב או תדון בנסיבות ההרג, וגם לא בהסכם שנעשה עם המשפחה.

הסיכום כמובן עורר סערה תקשרותית רחבה, מה כבר היה למשפחתו של סביץ' להסתיר שהסכימה לוותר על המשפט החוזר? האם הוא ניהל רומן עם גבר? האם הוא סבל ממחלה נוראית? או אולי בכלל היה מעורב בעניין לא חוקי?  שמועות רבות החלו לרוץ בנוגע לסיבת המשפחה להסכם, עד שנראה כאילו שכחו ממקרה הרצח שלא בדיוק הורשע.

עד היום איש אינו יודע מה קרה שם בדיוק באותו הערב בין בני הזוג, מדוע הקלו כל-כך על עונשה של קלודין במשפט, ומדוע משפחתו של סביץ' ויתרה על המשפט החוזר. מה שבטוח- מדובר באחד ההליכים הפליליים המוזרים ביותר ששמענו, והסיפור הזה שנשמע כאילו לקוח מסרט של אלמודובר, נשאר עד היום חידה מסתורית.

כמו תמיד אנחנו פה בשביל להזכיר - אל תפחדו לשאול שאלות, להתעניין ולחקור, לאמת צדדים רבים, ואם יש משפט שמתאר את המציאות שאנו חיים בה כיום, הוא כנראה ש"אין אמת אחת". מקווים שהשכלתם, ועד לפעם הבאה.