בעקבות עסקת בעלי העניין באי.די.בי: רשות ני"ע תבחן את התנהלות אנטרופי

אנטרופי המליצה בתחילת השבוע לאשר את העסקה במסגרתה תרכוש נכסים ובנין את חלקה של החברה האחות כור בבנין HSBC

מתחילת השבוע סוער שוק ההון סביב פעילותה של חברת אנטרופי - הגוף היחיד היום שמעניק שירותי ייעוץ לגופים המוסדיים. זאת לאחר שהמליצה לאשר את עסקת בעלי העניין בקבוצת אי.די.בי, לפיה תרכוש נכסים ובנין את חלקה של החברה האחות כור בבנין HSBC. הבעיה היתה כי חוות הדעת שהוגשה למוסדיים הסתמכה על הערכת שמאי שמונה על ידי אי.די.בי עצמה. בעקבות כך, בוחנת גם רשות ני"ע את אפשרויותיה לפקח על תחום זה.

לרשות ני"ע אין כיום סמכות פיקוח ישירה על אנטרופי, שהינה כאמור הגוף היחיד המייעץ למוסדיים בהצבעות, ולכן היא בוחנת את צעדיה, כאשר הדרך המועדפת ככל הנראה היא הטלת מגבלות על המוסדיים עצמם.

מהרשות נמסר כי "הרשות בוחנת את הצרכים השונים בהסדרת הגופים המייעצים, ובכלל זה נבחן האם לקבוע תנאים שיאפשרו למנהל קרן להסתמך באופן עיוור על המלצה שקיבל מגורם מייעץ. נכון להיום, מנהל קרן המקבל המלצה מגוף מייעץ אינו פטור מהחובה לבחון את הכשירות המקצועית של המייעץ בהיבטים של ניגודי עניינים ומחויב בהפעלת שיקול דעת".

בתחילת השבוע אושרה עסקת HSBC ברוב כמעט מוחלט. על פי מתווה העסקה, נכסים ובנין תרכוש 50% מהזכויות שמחזיקה כור בבניין לפי שווי של 480 מיליון דולר. מדובר בקפיצה של 45% בשווי המוערך של הבניין תוך שנה וארבעה חודשים בלבד, שווי אותו שילמו כור ונכסים ובנין כשרכשו אותו יחד באפריל 2010. קפיצת המחיר הגדולה בתוך זמן קצר, יחד עם העובדה שהעסקה צפויה לשפר את נזילותה של כור - עוררו חשש גדול בקרב חלק ממשקיעי נכסים ובנין. רוב הגופים שהצביעו בעד העסקה עשו זאת כשהם נשענים על חוות הדעת של חברת אנטרופי הפועלת כממליצה לגופים מוסדיים לקראת אסיפות בעל מניות.

אנטרופי הוקמה ב-2005, היא עוסקת בניהול סיכונים והיו"ר שלה הוא עו"ד שלמה זהר. כל הבנקים הגדולים וכמה מהבנקים הבינוניים נמנים עם לקוחותיה. 75% מהחברה מוחזקים בידי חברת וואן טכנולוגיות, מקבוצת וואן 1 שבשליטת מחשוב ישיר של עדי אייל. את פעילות הייעוץ בהצבעה באסיפות כלליות למוסדיים רכשה מפועלים סהר. זאת, בשל ביקורת על ניגודי עניינים מכך שהיא נשלטת בידי בנק הפועלים ובנוסף עוסקת בפעילות ברוקראז'.