בעקבות הביקורת: פייסבוק משנה את כללי הצנזורה שלה

הרשת החברתית הודיעה כי מעתה לא תסיר פוסטים "המנוגדים לכללי הקהילה שלה" במידה ויש בהם עניין ציבורי. ההחלטה על שינוי המדיניות התקבלה, בין היתר, על רקע הביקורת שהופנתה כלפי הרשת לאחר שצינזרה תמונה איקונית של ילדה עירומה ממלחמת ויאטנם

פייסבוק מגיבה לביקורת שהוטחה בה בעקבות צנזור צילום "ילדת הנפלאם" המפורסם בשינוי רשמי של מדיניות הסרת התכנים שלה: החברה הודיעה כי לא תסיר מהרשת החברתית פוסטים שמנוגדים לכללי הקהילה שלה במקרה ויש בהם עניין ציבורי.
"בשבועות הבאים נתחיל להתיר פרסום של תכנים שאנשים מוצאים כבעלי חשיבות אקטואלית או עניין ציבורי, גם אם אלו סותרים לעתים את כללי הקהילה. נפעל יחד עם הקהילה והשותפים העסקיים שלנו כדי לבחון כיצד לעשות זאת, באמצעות כלים חדשים וגישות אכיפה חדשות", כתבו בסוף השבוע בבלוג החברה ג'ואל קפלן וג'סטין אוסופסוקי, סגני נשיא בחברה למדיניות ציבורית ומדיה.
מייסד פייסבוק מארק צוקרברג. זורק את המספריים . צילום: צילום מסך "המטרה שלנו היא לאפשר הצגת מגוון רחב יותר של תמונות וסיפורים מבלי שייגרם סיכון בטיחותי או הצגה של אלימות גרפית לקטינים ולאחרים שלא מעוניינים להיחשף לתכנים כאלו בפיד שלהם", נכתב בפוסט.
החברה הודיעה כי תגבש את המדיניות החדשה בשיתוף מו"לים, עיתונאים, צלמים, נציגי אכיפת החוק ומומחים רלבנטיים אחרים.
הביקורת נגד מדיניות הסרת התכנים של החברה, נושא המצוי במחלוקת מזה שנים, הגיעה לשיא לפני חודשיים כאשר פייסבוק הסירה פוסטים שקידמו כתבה מהעיתון הגדול ביותר בנורבגיה בראשה הופיעה התמונה המפורסמת של צלם AP ניק אוט ממלחמת ויאטנאם (תמונה שבה מופיעה ילדה עירומה בת 9 רצה על הכביש לאחר שנפגעה מהפצצה), שהפכה לאחד מסמלי זוועות המלחמה. במסגרת צנזור הכתבה נחסם גם חשבונו האישי של כתב העיתון, דבר שגרר מאבק ציבורי בהובלת עורך העיתון, אליו הצטרפו כלי תקשורת רבים שיצאו נגד מדיניות החברה.
גם בישראל ניכרה בשבועות האחרונים החרפה במדיניות צנזור התכנים של פייסבוק, כאשר שורה של משתמשים בעלי פרופיל גבוה ומובילי דעה נחסמו לתקופות שבין יממה לחודש בעקבות דיווחים על תכנים כמו ממים שנויים במחלוקת והומור שחור.