אחרי שהדהדה את תמיכתו של מרטין לותר קינג בישראל - איימי שומר חטפה אש: "אבי קרא לצדק אמיתי"

הקומיקאית היהודיה-אמריקנית המשיכה במסע ההסברה שלה, ופרסמה למיליוני עוקביה נאום של המנהיג הפוליטי אשר יצא נגד אנטישמיות וקרא לישראל "דמוקרטיה נהדרת". אלא שאז, בתו של לותר קינג ביקשה "לתקן" אותה, וטענה: "אני בטוחה שאבי יקרא להפסיק את ההפצצות של ישראל על פלסטינים"

איימי שומר
איימי שומר | צילום: shutterstock

עימות בין קומיקאית היהודיה-אמריקנית איימי שומר לבתו של מרטין לותר קינג: הכול החל כששומר, שמאז פרצה מלחמת "חרבות ברזל" התגייסה למען ההסברה הישראלית, פרסמה סרטון של מרטין לותר קינג שבו הוא נואם ואומר שלישראל "יש זכות קיום", ושהוא "ינקוט עמדה נגד האנטישמיות כי היא שגויה, לא מוצדקת ומרושעת". אז, בתו של המנהיג הפוליטי המנוח, ברניס קינג, הגיבה לפוסט וביקשה "לתקן" אותה בנוגע למשאלתו של אביה.

"איימי, בהחלט, אבא שלי היה נגד אנטישמיות - כמוני", כתבה קינג, והוסיפה: "הוא גם האמין שהמיליטריזם (יחד עם גזענות ועוני) הוא בין שלוש הרעות המחוברות זו לזו. אני בטוחה שהוא היה קורא להפסיק את ההפצצות של ישראל על פלסטינים, וגם לשחרור בני הערובה... וגם קורא לנו לפעול למען שלום אמיתי, אשר כולל צדק".

לכתבות נוספות:

בנאום המלא ששיתפה שומר, לותר קינג מכריז כי "העולם חייב לראות שישראל חייבת להתקיים, ויש לה את הזכות להתקיים, היא אחד ממעוזי הדמוקרטיה הנהדרים בעולם". בקטע אחר, הוא נשמע אומר: "אם אחיי ואחיותיי היהודים היו אומרים לי, בזמן שאנטישמיות גואה בכל מקום, 'אנחנו לא זקוקים לתמיכה שלך, יש לנו מספיק כוח יהודי להתמודד עם הבעיה בעצמנו', עדיין הייתי נוקט עמדה נגד אנטישמיות בגלל שאנטישמיות אינה צודקת, לא נכונה ומרושעת. אם אחיי ואחיותי הקתוליים היו אומרים לי שיש גזענות נגד קתוליים ושהם לא זקוקים לתמיכתי כי יש להם מספיק כוח קתולי להתמודד עם הבעיה, עדיין הייתי נוקט עמדה נגד זה כי זה מוטעה, לא צודק ומרושע". בנאומו זה, זכה לותר קינג לתשואות מהקהל.

כאמור, בתו של המנהיג, ברניס קינג, שהיא המנכ"ל של מרכז מרטין לותר קינג ג'וניור לשינוי חברתי לא אלים, הגיבה לפוסט וכתבה עוד כי, "הוא אמר, 'צדק במיטבו הוא אהבה שמתקנת כל מה שעומד נגד אהבה'. ויש לנו הרבה מה לתקן".

לצד הצהרתה, היא הפנתה את שומר לסרטון של אביה המביע את תמיכתו בנסיגה ממלחמת וייטנאם ובחשיבות ה"כוח המוסרי". ברניס גם עודדה את שומר לקרוא את ספרו של מרטין לותר קינג ג'וניור משנת 1967, "Where Do We Go From Here: Chaos or Community?".

ד"ר מרטין לותר קינג
ד"ר מרטין לותר קינג | צילום: Getty Images

"אני אבלה עם כל מי שמתאבל", הוסיפה ברניס. "אני יודעת שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לצמצם ולעשות דה-הומניזציה זה לזה אם אנחנו באמת מחויבים לפטור את האנושות מהרעות המשולשות ולחופש מדיכוי לכולם".