משחק הכסאות של טולמנס

כיסא הוא הרבה יותר ממושב, משענת וארבע רגליים. לירון שוורץ גילת, סמנכ"לית העיצוב לבית טולמנ'ס, מספקת הצצה לכמה מהכיסאות המסקרנים ביותר בבית האח הגדול

כסאות הם כר נרחב, זירה מבעבעת ובמה פעילה ליצירתיות עבור מעצבים תעשייתיים. לכאורה, מה כבר אפשר לחדש בכל מה שקשור לכסא? למעשה, אפשר לחדש הכל. ההגדרה מילונית לכסא מציינת את היותו מורכב ממשטח ישיבה, ממשענת גב הנקראת בעברית מצוחצחת מסעד, מארבע רגליים ולעיתים גם מידיות. "הכיסאות בבית האח הגדול, מציגים את השינוי הגדול שחל בתפיסה העיצובית ביחס להם, לשרפרפים, לכורסאות", אומרת לירון שוורץ גילת. "כסאות, כדוגמה לפריטי ריהוט מעוצבים, הם כאלה המספרים סיפור. הסיפור הזה משלב בין המעצבים, החומרים, הטכנולוגיה והיצרנים, אבל הוא גם קשור לרצף היסטורי", אומרת שוורץ גילת. "עד למאה ה-17 באירופה, למשל, כסאות היו נחלתם של מלכים ואצילים. כל היתר ישבו על הרצפה או על ארגזי עץ, שרפרפים וספסלים פשוטים. רוב הדחף, היצירתיות והתשוקה העיצובית הושקעו אז בכסאות של מלכים ואצילים. הימים האלה עברו, בגלל כל מיני סיבות תרבותיות וחברתיות רחבות. והיום לשמחתנו עיצוב הוא משהו שנוגע, במידה כזאת או אחרת, בכולנו. למשל, באופן שבו אנחנו מתבוננים בכסא ועד לדרך שבה אנחנו מרגישים כשאנחנו יושבים בו."
מה התחדש בכל מה שקשור לכסאות? "שילוב בין חומרים שונים בפריט ריהוט אחד הוא מגמה שאנחנו רואים במיוחד בשנים האחרונות. בעבר כסאות היו עשויים כולם עץ, מתכת, פלסטיק. היום המעצבים הבכירים בעולם מתנסים בשילובים בין חומרי גלם שונים. כמו למשל בכסא PINA  של חברת MAGIS  עליו חתום מעצב העל חיימה חיון, בו נעשה שילוב של עץ, רשת מתכת ומושב מרופד. וכמו למשל בכסא החיפושית של המותג GUBI שמשלב בין מושב ומשענת מרופדים לרגלי מתכת".
מה הנחה אתכם בבחירת הכסאות לבית האח הגדול? "בית האח הגדול הוא זירת התרחשויות אנושיות יוצאת דופן. בית הוא מקום שבבסיס שלו הוא מקום אינטימי ונועד לספק בטחון. כאן, המפגש האנושי והאינטראקציות החברתיות בין אנשים זרים, ילכו ויתבהרו עם הזמן. לכן, בבחירת פריטי הריהוט לבית שמנו בין היתר דגש על כסאות שיוצרים תגובה רגשית או פיזית מיידית, כלומר כסאות שאפשר באמצעותם לייצר אינטראקציה אנושית ושקשה להישאר אדישים אליהם".
לאיזה כסאות קשה להישאר אדישים? "זה כמובן עניין של טעם, אבל יש כמה כסאות שגם מבלי להכיר את ההיסטוריה והערך העיצובי שלהם, הם ישר מעוררים עניין. כמו למשל  Tropicalia היפהפה שעיצבה מעצבת העל פטרישיה אורקיולה ל MOROSO  או CHAIR ONE  של MAGIS החדשני שעיצב קונסטנטין גרצ'יץ', או Voido,  הכורסא יוצאת הדופן שעיצב רון ארד עבור המותג Magis. אגב, הכסאות הללו הם גם דוגמה יפה לאופן שבו עיצוב וטכנולוגיה, וליתר דיוק חידושים טכנולוגיים, כרוכים זה בזה".
באיזה אופן עיצוב וטכנולוגיה קשורים זה בזה? "עיצוב הוא פועל יוצא של מחשבה ותכנון. אבל עיצוב טוב או עיצוב פורץ דרך הוא גם כזה שמצעיד את הטכנולוגיה למחוזות חדשים. גם הכסא של רון ארד וגם CHAIR ONE, למשל, לא היו יכולים לקבל ממשות בעולם מבלי שהטכנולוגיה תסייע להם בזה בטכניקות מיוחדות, במקרה של CHAIR ONE היה זה פיתוח של יציקת אלומיניום ובכסא של ארד של יציקות פוליאתילן".